Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Hozier prišiel s hudobnou novinkou, ktorá nerieši lásku medzi ľuďmi, ale lásku k rodnej zemi

Napísal na 31. augusta 2023

Nový album Unreal Unearth od speváka Hozier je novinkou, ktorá nerieši len tak nejakú lásku. Zaoberá sa totiž históriou spevákovej rodnej zeme. Hozier znova prekvapil s energicko-dojímavými skladbami, ktoré si opäť získali obrovský počet fanúšikov.

Nie je tomu tak dávno, čo írsky spevák Andrew Hozier-Byrne, známy aj ako Hozier, vydal song Take Me to Church a valcoval ním rebríčky všade po svete. Tentokrát prišiel Hozier s ďalšou novinkou, ktorá si znova drží vysoké miesto v hudobných rebríčkoch. Rozdielom je len to, že teraz nejde len o jeden song, ale o niekoľko skladieb v jeho novom albume s názvom Unreal Unearth. V ňom sa okrem pocitov smútku Hozier venuje aj histórii Írska, ktoré je jeho rodnou zemou, čím sa spojil so skladbami ešte viac.

Ďalšia originálna hudba

Unreal Unearth od speváka Hozier je jeho tretím štúdiovým albumom, ktorý vydal v druhej polovici augusta. Dokopy obsahuje 16 rôznorodých skladieb, ktoré majú rozličné tempá. Či už ide o smútok, hnev alebo radosť, zbierka sa stala ďalším obrovským a originálnym dielom speváka. Podľa jeho slov na celom albume pracoval najmä počas pandémie. Zo všetkých myšlienok za pandemické dva roky vznikol práve Unreal Unearth, ktorý sa stal pre neho významným dielom.

Porovnanie obálok EP Eat Your Young a albumu Unreal Unearth od speváka Hozier, kde je hlavným prvkom zem, ako odkaz na minulosť Írska. Zdroj: genius.com
Porovnanie obálok EP Eat Your Young a albumu Unreal Unearth od speváka Hozier, kde je hlavným prvkom zem, ako odkaz na minulosť Írska. Zdroj: genius.com

Do albumu vložil aj dve skladby z jeho EP s názvom Eat Your Young. To vydal pár mesiacov po začiatku tohto roka a dokopy obsahuje 3 skladby, a to Eat Your Young, All Things End a Through Me (The Flood), z čoho prvé dve sa objavili aj v novej zbierke.

Ako to bolo aj pri jeho hite Take Me to Church z roku 2013, aj do tohto diela znova vložil originálny prvok. Tentokrát nešlo o homosexualitu, ale o využitie diela od talianskeho básnika a filozofa Danteho Alighieriho. Ako hlavnú myšlienku tohto albumu využil totiž prvú Danteho časť z eposu Božská komédia. Tá sa volá Peklo a rieši prechod ľudskej duše cez peklo skrz 9 kruhov. Aby bolo dielo ešte výnimočnejšie, umelec sa v celej zbierke venuje aj írčine a histórii Írska.

Zmasakrovaný jazyk

Aj keď je celý Unreal Unearth od speváka Hozier originálnym dielom. Skladby De Selby (Part 1) a Butchered Tongue z neho aj tak ale ešte viac vytŕčajú. Tieto dva songy totiž samotný spevák označil za skutočne výnimočné a plné emócií. Dôvodom je to, že v skladbe De Selby (Part 1) sa ocitá aj spomínaný írsky jazyk. V ňom spevák odspieva aj časť skladby.

Pri singli Butchered Tongue, čo je v preklade zmasakrovaný jazyk, Hozier rieši práve pozadie írčiny. V slovách v skladbe, ale aj v celom albume odkazuje najmä na udalosti z roku 1798. V tom čase sa totiž Íri ocitli v povstaní za svoj ľud, ktorý okupovali Briti a chceli ich zbaviť spomínanej írčiny.

Hozier tu povznáša svoj ľud, jeho históriu a boj, a rovnako aj írsky jazyk. Rovnako tomu je aj pri ostatných skladbách, no túto mnohí označujú za skutočné umelecké dielo, čo sa týka textu, ale aj celkového znenia. Zo zbierky sa teda stal skutočne skvost, pretože nerieši len tak hocijakú lásku, ale lásku k vlastnému ľudu a jeho histórii, a obdivuje ju.