Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Živé vystúpenia, ocenenia za najlepší album či pieseň roka. Pozrite si, kto si odniesol domov cenu Grammy

Napísal na 6. apríla 2022

Vystúpilo mnoho hudobníkov ako BTS, Billie Eilish, či Lil Nas X. Počas ceremónie sa odohralo aj niekoľko vtipných momentov.

Len týždeň po odovzdávaní Oscarov sa udiala ďalšia dôležitá noc. Kvôli pandémii Covidu-19 sa rovnako ako mnoho iných podujatí aj udeľovanie cien Grammy muselo presunúť. Ceremónia sa pôvodne mala odohrávať v januári 2022. 64. ročník sa však uskutočnil 4. apríla o 4:00 nášho času. Miestom diania bolo MGM Grand Garden Arena, čo je najväčšia aréna v Las Vegas.

Najvýznamnejší večer pre hudobný svet uvádzal Trevor Noah, rovnako ako aj predošlý rok. Fanúšikovia ho môžu poznať ako komika, herca aj politického komentátora. Moderoval televízny program The Daily Show, či večernú talkshow Tonight with Trevor Noah.

Trevor Noah na knižnom veľtrhu. Zdroj: Instagram.com/trevornoah

Ako býva zvykom, aj tento rok sme videli živé vystúpenia prestížnych umelcov. Jednou z nich bola aj držiteľka Oscara za najlepšiu pôvodnú filmovú pieseň Billie Eilish. Vystupovala aj favoritka publika Olivia Rodrigo, Lil Nas X a Jack Harlow s ich spoločnou piesňou, John Legend či Brandi Carlile.

Svoju účasť potvrdila aj juhokórejská skupina BTS. Jej najmladší člen Jungkook mal pozitívny test na Covid 19 hneď po prílete do Ameriky 27. marca. Tesne pred udeľovaním cien bol spevák v karanténe, no nakoniec vystúpil spolu so skupinou.

Je tu však aj umelec, ktorý na pódiu nebol. Kanye West mal zakazané vystúpiť na udeľovaní cien Grammy. Dôvodom je jeho nepredvídateľné správanie, a tonie len na sociálnych sieťach, ale aj v reálnom živote. Napriek všetkému bol nominovaný v kategórii Album roka za jeho album Donda.

Nominácie

Tento rok nastali v nomináciách zmeny. V hlavných štyroch kategóriách, Album roka, Nahrávka roka, Skladba roka a Najlepší nový umelec, bolo nominovaných desať osôb namiesto pôvodných osem.

Najvyšším počtom nominácií prekvapil spevák Jon Batiste. Dokopy sa umiestnil v 11 kategóriách, medzi ktoré patria aj Nahrávka roka, Album roka, Najlepší R&B album, či Najlepší videoklip. Najviac nominovaná bola jeho pieseň Freedom a album We Are.

Umelci ako Justin Bieber, Doja Cat a H.E.R si zaslúžili miesto v ôsmich kategóriách. Billie Eilish a Olivia Rodrigo sú im v pätách so siedmimi. V kategórii nahrávka roka sa umiestnila aj skupina ABBA s piesňou I Still Have Faith In You z ich posledného albumu Voyage, či skladba Leave The Door Open od Silk Sonic. Novovzniknuté duo je zložené zo speváka Bruna Marsa a rappera a speváka Andersona .Paaka.

O pieseň roka sa uchádzali Ed Sheeran a jeho Bad Habits a opäť duo Silk Sonic s Leave The Door Open. Alternatívna speváčka Brandi Carlile sa v tejto kategórii umiestnila dvakrát. Nominácie získala za originálny song Right on Time aj za spoluprácu so speváčkou Aliciou Keys v titule A Beautiful Noise.

Nie je prekvapením, že Taylor Swift s albumom Evermore sa objavila v kategórii Album roka. Nachádzal sa tu aj Love for Sale, ktorý vytvorili umelci Tony Bennett a Lady Gaga. Umelci Billie Eilish, Doja Cat, Lil Nas X, Justin Bieber a H.E.R sa objavili vo všetkých troch kategóriách.

Zaujímavé sú nominácie na Nováčika roka. Tento rok hudobníci v kategórii pokrývali rôzne žánre, ako napríklad experimentálna popová skupina Japanese Breakfast, pakistanský jazzový spevák Arooj Aftab či rapperi ako Baby Keem.

Priebeh ceremónie

Mnohí kritici predpokladali, že noc bude patriť speváčke Olivii Rodrigo. Disney hviezda sa objavila v rebríčkoch so skladbou drivers license. Ľudia si mysleli, že mala šancu vyhrať vo všetkých štyroch hlavných kategóriách. Nakoniec si odniesla ceny za nováčika roka a najlepší popový sólový výkon.

Duo Silk Sonic získalo ceny v dvoch hlavných kategóriach. Leave The Door Open sa stalo skladbou a piesňou roka. Jon Batiste získal dohromady 5 ocenení, medzi ktoré patrí aj album roka.

Cenu za najlepší popový výkon dua získali hudobníčky SZA a Doja Cat za skladu Kiss Me More. Doja Cat skoro zmeškala udeľovanie jej prvej Grammy, pretože potrebovala použiť toaletu. Tento moment objasnila aj na pódiu predtým ako sa poďakovala svojej rodine, produkčnému tímu a svojim fanúšikom.

Incident Willa Smitha na Oscaroch sa objavil aj počas tohto večera. Nikto nedostal facku, no viackrát bola udalosť spomenutá. Moderátor Trevor Noah si neodpustil vtip hneď počas otváracieho príhovoru. Hudobník Questlove tiež spomenul Willa Smitha pri odovzdávania ceny. „Odovzdám túto cenu a verím, že všetci zostanete 500 metrov odo mňa,“ vtipkoval spevák. Ceremónia však prebehla bez komplikácií.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár