Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

U nás sú vítaní všetci, ktorí chcú zažiť nezabudnuteľné leto na mori

Napísal na 5. decembra 2012

BRATISLAVA. Je študentom Paneurópskej vysokej školy. Má kapitánsky preukaz na jachtu, ale doma na suchu študuje ekonomiku a manažment medzinárodného podnikania. Aby to nebolo málo je tiež členom študentskej organizácie mc2. Tá spolu s ním a jeho kamarátom už štvrtý rok organizuje zaujímavý projekt STUDENT REGATA. Luboš Majer nám o tejto súťaži prezradil viac.

Si organizátorom pomerne náročného podujatia, si na to sám alebo je vás viac?

Sme dvaja hlavní organizátori. Ja spolu s Michalom Kelemenom, ale taktiež technicky nám pomáha zabezpečiť celú akciu (lode a podobne) spoločnosť Yachttravel.

Ako dlho si členom organizačného tímu?

Členom som od zrodu celej myšlienky. Čo znamená asi od februára 2010.

Aká je tvoja úloha v rámci organizácie Student Regaty?

Mojou hlavnou úlohou je marketing. To znamená propagácia regaty na všetkých univerzitách a vysokých školách na Slovensku a v Čechách. Taktiež moja úloha spočíva v zabezpečené komunikácie – študentské radia, TV, časopisy, vylep plagátov po školách a internátoch, zabezpečenie billboardov. Samozrejme komunikujem aj s uchádzačmi o regatu – odpovedám na otázky a podobne.

Je ťažké naplánovať a zrealizovať takúto dovolenku? Na čo všetko musíte pritom myslieť?

Najdôležitejšie zabezpečiť dostatok lodí v oblasti kde sa bude Student Regata konať. Ročník 2012 to bol Sukosan, ročník 2013 to bude Split. Podstatné je mať aj chorvátskeho rozhodcu. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na dopravu pre účastníkov. Štandardne ju zabezpečujeme autobusovou dopravou priamo na miesto. Čo sa týka takých zákulisných vecí, je treba mať na pamäti dostatok technického zariadenia – vlajky, čísla lodí, označenie lodí…

 

Aká bola prvotná myšlienka, ktorá vás viedla práve k takémuto duhu akcie?

Máme radi šport a máme radi more. Spojili sme tieto dve veci a vymysleli Student regatu. Akciu sme spustili, pretože bola a stále je jedinečná. Nič podobné sa v tom čase neorganizovalo na všetkých školách na Slovensku a Českej republike (v rámci športu). Student Regata je určená na podporu športu, vzájomného spoznávania sa. Nesmie chýbať zdravá rivalita medzi družstvami a každovečerná zábava a oddych.

Student regata je pre študentov z celého Slovenska. Plánovali ste to hneď od začiatku

Od samého začiatku bola akcia určená pre všetkých mladých ľudí a študentov. Je jedno z akej Univerzity sú a v ktorom sú ročníku. U nás sú vítaní všetci, ktorí chcú zažiť nezabudnuteľné leto na mori.

Od začiatku sa vám podarilo rozbehnúť takto vo veľkom alebo ste sa k tomu dopracovali až postupne?

Ako každý projekt, aj ten náš sa vyvíja. Samozrejme na začiatku sme pokrývali len územie Slovenska. Od ročníka 2011 sme spustili marketing a nábor aj v  Čechách a tento rok sme prvý krát robili nábor aj v samotnom Chorvátsku a Rakúsku.

Súčasťou regaty je okrem leňošenia aj súťaž. Zúčastňujú sa tejto súťaže aj študenti z iných štátov alebo súťažia medzi sebou iba Slováci?

Celá myšlienka Student Regaty je založená na princípe súťaženia. Ide o súťaženie v jachtingu. Súťaže, regaty, sa zúčastňujú všetci účastníci bez rozdielu národnosti.

Aké zloženie má taká posádka jednej jachty?

Na ročníku 2012 sme mali 3 typy lodí:

Bavaria 37 Cruiser – 6 členná posádka + 1 kapitán

Bavaria 36  – 6 členná posádka + 1 kapitán

Vektor 36 – 6 členná posádka + 1 kapitán

Na ročník 2013 plánujeme iné typy lodí:

Bavaria 37 Cruiser – 6 členná posádka + 1 kapitán

Bavaria 44 – 6 členná posádka + 1 kapitán

Je potrebné mať nejaké skúsenosti s jachtingom alebo sa za tých par dní naučí ovládať loď aj úplný amatér?

My chceme aby každý kto absolvuje Student regatu získal aspoň základné zručnosti jachtingu. Na lodiach preto máme profesionálnych kapitánov, ktorí každého naučia základné úkoly– práca s kormidlom, základy ovládania plachiet a pod..

Ako si na tom ty a riadenie plachetnice? Vedel si o tom niečo už pred tým ako ste začali s Regatou alebo si sa tiež učil za pochodu?

Ja osobne vlastním kapitánsky preukaz. Ale keď sme začínali s organizovaním Student Regata vo februári 2010, tak som toto oprávnenie ešte nemal. Dorobil som si ho neskôr a dodnes neľutujem. Je to neuveriteľný pocit keď môžete na lodi ísť kam chcete. A ešte neuveriteľnejší keď vás to more hojdá. Vtedy sa človek cíti ako v kolíske.

Prihlasovať sa dá už teraz, čo je v dostatočnom predstihu pred samotným podujatím. Znamená to, že máte počet miest nejako obmedzený?

Počet miest je limitovaný počtom lodí. My máme presnú predstavu koľko lodí bude štartovať. Čiže v tomto období máme dostatočný počet voľných lodi a tým aj voľných miest. Avšak ľudia sa už pomaly prihlasujú. Pomaly sa teda lode zapĺňajú. Niekedy sa stane, že by sa ešte niekto chcel prihlásiť napr. v máji, ale už sa nedá, pretože je všetko plné.

Máte aj nejakú základňu stálych členov, ktorí by nevynechali ešte ani jeden ročník? Ak áno ako je to v pomere s nováčikmi.

Máme účastníkov ktorí sa zúčastnili všetkých ročníkov, je ich asi 10% všetkých zúčastnených. Sme teda radi, že vždy sa nájdu noví ľudia, ktorí si to chcú vyskúšať. A nikdy ešte nikto neodišiel s tým, že by povedal, že to bola nuda a nebavilo ho to. Pre každého znamená Student Regata obrovské množstvo zážitkov, nových ľudí, spoznávania nových krajov a pod. Je to jednoducho krásna dovolenka so vždy dobrou partiou mladých ľudí.

Prezradíš nám svoj najlepší zážitok z predchádzajúcich ročníkov?

Úžasný zážitok bol minulý rok keď sme sa presúvali (nepretekalo sa).  Všetky lode sa plavili spolu len naša sa „stratila“. Mnohí ľudia si mysleli, že nevieme kde máme isť. Ale príčina bola úplne iná – zbadali sme obrovské množstvo delfínov. Moja posádka si ich fotila a natáčala na kameru. Delfíny sa predvádzali, plávali pri našej lodi, skákali, krútili sa. Neskôr keď sme prišli k zvyšku lodí tak sa nás spytovali čo sa stalo, kam sme sa stratili. My sme im len hrdo ukázali všetky fotky a videá ktoré sme stihli s delfínmi spraviť. Myslím že vtedy nám skoro všetci potichu závideli.

Aj si na konci vydýchne úľavou, že všetko dobre dopadlo alebo to nie je potrebné?

Zatiaľ to nebolo potrebne, pretože sme nemali nejaký závažný problém. Dúfajme, že to tak ostane aj v budúcich ročníkoch.

Aké máte plány so Student Regatou do budúcnosti?

Budeme radi ak sa k nám bude pridávať stále viac a viac študentov, a tým akcia bude rásť a dostane sa do povedomia všetkých vysokoškolákov nielen na Slovensku ale aj v Čechách.

 Viac informácii nájdete na stránke Student Regata.

Text: Kristína Pomsárová, Andrej Brník