Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Očakávaný album Tyla je plný známych hudobných mien
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Juhoafrická speváčka Tyla vydala očakávaný debutový album

Napísal na 3. apríla 2024

Travis Scott, Gunna, Becky G či Tems. Album Tyla, ktorý mladá R&B speváčka pomenovala po sebe, je plný známych interpretov.

Umelkyňa z Johannesburgu odštartovala svoju kariéru v roku 2019 singlom Getting Late, ktorý získal celonárodný úspech. Po ukončení strednej školy začala na univerzite študovať banícke inžinierstvo, no po roku presvedčila rodičov, aby jej dali šancu presadiť sa v hudbe.

Tyla sa potom pripojila ku Chrisovi Brownovi ako predskokan jeho Under the Influence Tour. V snahe zviditeľniť sa vo svete naspievala spolu s nigérijskou hviezdou Ayrou Starr singel Girl Next Door. Spoluprácu opísala slovami: „Myslím, že naše energie sa spojili a vytvorili niečo špeciálne.“

Medzinárodne sa preslávila minulý rok úspešným hitom Water. Pesnička sa stala virálnou na platforme Tiktok, kde vznikol trend #waterchallenge. Podstatou bolo zopakovať ikonický tanec s fľaškou vody, ktorý Tyla predviedla aj vo videoklipe.

Vďaka tomu sa skladba dostala medzi najlepších 10 hitov v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve či Austrálii. Speváčka získala niekoľko hudobných nominácií a prekonala viacero rekordov. Dokonca vyhrala cenu Grammy za najlepší africký hudobný výkon.

Album Tyla
Tyla počas ďakovnej reči za jej prvú cenu Grammy. Zdroj: grammy.com

Album tyla

Očakávaný debut, okrem Water, sprevádzali ďalšie tri single. On and On vydaný v novembri minulého roka Tyla opisuje ako nostalgický, no zároveň nový. Februárový Truth or Dare zožal obrovské množstvo úspechu. Umelkyňa s ním ako hosť vystúpila v speváckej súťaži The Voice.

Poslednou pesničkou je Art, ktorú speváčka vydala spolu s albumom. V rámci propagácie zdieľala na sociálnych médiách video, kde novinku ukazuje Lise z k-popovej skupiny BLACKPINK. Zároveň s thajskou hviezdou načrtla možnú spoluprácu.

Videoklip mal za 24 hodín na YouTube viac ako milión vzhliadnutí. Tyla v ňom maľuje samú seba na obrovské plátno. Neskôr sa do galérie vkradne mladý muž uchvátený jej krásou a hudobníčka si uvedomí, že nie je len inšpiráciou, ale aj tvorkyňou.

Album obsahuje celkovo 14 skladieb vrátane viacerých spoluprác. Môžete na ňom počuť známe mená ako Gunna, Becky G, Tems či Travis Scott, s ktorým speváčka naspievala remix Water. Propagovať ho malo turné, ktoré neskôr kvôli zraneniu speváčka zrušila.

Pozadie a Tvorba

Mladá speváčka projekt tvorila tri roky. Obsahuje zmes R&B, popu, juhoafrickej hudby a žánru amapiano, čo je klavírny podžáner elektronickej hudby. Tyla ním chcela odkázať na svoj juhoafrický pôvod, na ktorý je hrdá. Dielo označila ako „experimentálne“.

„Hovorím o veciach, ktorými som si prešla pri tvorbe albumu. Udialo sa veľa. Rástla som, stávala som sa ženou. Uvedomila som si svoju hodnotu a to, ako chcem, aby sa so mnou zaobchádzalo.“ 

Debut zožal okamžitý úspech po celom svete. Vyšplhal sa na popredné priečky viacerých hudobných rebríčkov. O kvalite albumu svedčí aj pozitívny kritický príjem. Recenzenti chvália jeho všestrannosť, prepojenosť hudobných žánrov a autentickosť diela.

Označené ako