Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Trnavské divadlo cestuje s predstaveniami do Španielska

Napísal na 4. novembra 2022

TRNAVA. Divadlo Jána Palárika v Trnave vycestuje od 6. novembra do 11. novembra s dvomi inscenáciami do Španielskej Malagy. Španielski diváci si budú môcť pozrieť dvakrát predstavenie Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút v slovenčine so španielskymi titulkami a dvakrát pôvodnú rozprávku Ako sa hus vyparádia v španielskom jazyku.

Divadlo Jána Palárika v Trnave sa zapojilo do programov Erasmus+ ako hosťovská inštitúcia pre študentov, absolventov ale aj docentov vysokých umeleckých škôl. „Naším prvým a stálym partnerom je Escuela Superior de Arte Dramático (Vysoká škola dramatických umení) v španielskej Malage. Po viacerých úspešných stážach sme od vedenia tejto vysokej školy dostali pozvanie odprezentovať našu prácu ako aj ponuku týchto stáži v divadle ESAD. Pozvaniu sa tešíme a s radosťou sme ho prijali,“ povedala Zuzana Hurová, koordinátorka medzinárodných projektov Divadla Jána Palárika v Trnave.

DJP pravidelne hosťuje v okolitých mestách a krajoch, ako aj v susedných krajinách. Počas pandémie však museli cestovanie obmedziť. Aj preto divadlo privítalo možnosť opäť vycestovať a hosťovať tentokrát až na druhom konci Európy. Divadlo Jána Palárika sa predstaví v Španielsku prvýkrát.

Ukážka plagátov použitých v Španielsku. Zdroj: Tlačová správa

Inscenácie sú pre mladých aj deti

Na zájazd do Španielska vycestuje 7 herečiek a hercov a 6 pracovníkov technického úseku. Divadlo vybralo z repertoáru najvhodnejšie predstavenia pre mladého diváka z hľadiska formátu aj z hľadiska obsahu. „Predstavenie Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút je ako stvorené pre študentov, keďže zábavným spôsobom predstavuje život a dielo najznámejšieho dramatika Williama Shakespeara. K predstaveniu sme pripravili titulky v španielskom jazyku. Tešíme sa, že sa naši herci Braňo Mosný, Martin Kochan, Tomáš Vravník a Martin Križan z vlastnej iniciatívy chcú niekoľko dôležitých replík naučiť aj po španielsky, doplnila Zuzana Hurová.

Ukážka z predstavenia Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút. Zdroj: Divadlo Jána Palárika

Pre Divadlo Jána Palárika v Trnave je kľúčové budovať si cestu k najmladšej generácii. Preto aj pri tomto zájazde odprezentuje svoju tvorbu pre najmenších. Rozprávka Ako sa hus vyparádila je pre deti od troch rokov. Je veľmi komunikatívna a jej dej je vyrozprávaný aj prostredníctvom pestrých bábok a chytľavých piesní. „Myslíme, že tieto inscenačné prvky sú dostatočne zaujímavé, atraktívne a univerzálne aj pre deti v Španielsku a pomôžu nám popasovať sa s jazykovou bariérou. Rozprávka je pre španielske škôlky a základné školy. Sme milo prekvapení ich vysokému záujmu. Žiaci si ho budú môcť vychutnať v ich rodnom jazyku, teda v španielčine v podaní našej herečky Petry Blesákovej a hosťujúcich herečiek Vanesy Hagyungovej a Sidónie Féderovej,“ prezradila Zuzana Hurová, ktorá zároveň učí herečky a hercov po španielsky.

Ukážka z predstavenia Ako sa hus vyparádila. Zdroj: Divadlo Jána Palárika

Zdroj: Tlačová správa


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *