Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Trnavská župa pripravuje vo Veľkej Mači pamätník

Napísal na 21. februára 2022

TTSK. Pred štyrmi rokmi, 21. februára 2018, vyhasol vo Veľkej Mači v okrese Galanta život investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Túžbu dvoch mladých po spravodlivosti a pravde chce Trnavský samosprávny kraj zvečniť a uchovať pre budúce generácie prostredníctvom Pamätníka slobody slova. Výtvarno-architektonická súťaž na jeho návrh prebieha do 4. apríla 2022.

„Útok na hodnotu slobody slova neprežili dvaja mladí ľudia, ktorí mali celý život ešte len pred sebou. Ich pamiatku si pripomíname nielen pri príležitosti výročia tragédie, ale chceme ju uchovať pre ďalšie generácie. Chceme, aby naše deti ďalej bojovali za rozvoj občianskej, demokratickej a otvorenej spoločnosti. Preto vo Veľkej Mači vyrastie Pamätník slobody slova, ktorý bude mementom a dôstojným pietnym miestom,“ avizoval trnavský župan Jozef Viskupič. Župa bude zároveň iniciovať a podporovať aj vzdelávacie a kultúrno-spoločenské aktivity vrátane tých pre stredoškolákov.

Koncom decembra minulého roka vyhlásil TTSK spolu s pozostalými rodinami a odbornou verejnosťou výtvarno-architektonickú súťaž na návrh pamätníka. Zúčastniť sa jej môžu domáci i zahraniční záujemcovia. Návrhy posúdi deväťčlenná porota zložená z odborníkov v oblasti architektúry a výtvarného umenia, členov rodín Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a trnavského župana. Informácie o súťaži spolu s jej podkladmi sú zverejnené na špeciálnej webovej stránke https://slobodaslova.sk.

Ako dodal župan Viskupič, „lehota na predkladanie súťažných návrhov je do 4. apríla 2022, pričom víťaza plánujeme oznámiť začiatkom mája. Očakávam kvalitné návrhy, a teda náročné rozhodovanie poroty.“

V roku 2018 trnavská župa udelila novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej Cenu slobody Antona Srholca in memoriam. Koncom roka 2019 na ich počesť zorganizovala župa konferenciu Slovensko proti všetkým mafiám, na ktorej vystúpili slovenskí aj talianski novinári a právnici.

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár