Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Trnavská župa si pripomína výročie Nežnej revolúcie
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Trnavská župa si Nežnú revolúciu pripomenie prostredníctvom série podujatí

Napísal na 14. novembra 2022

TRNAVA. Tretí novembrový týždeň sa bude aj v Trnavskom kraji niesť v spomienke na 33. výročie Nežnej revolúcie. Župa a jej organizácie pripravili sériu kultúrnych, vzdelávacích a spoločenských podujatí.

Vyvrcholením bude odovzdávanie výročnej Ceny slobody Antona Srholca na začiatku decembra.
„Spomienka na všetky obete totalitného režimu nás zaväzuje k zodpovednosti za slobodu nadobudnutú po Nežnej revolúcii. Zaväzuje nás tiež k zodpovednosti jednoznačne odmietnuť šírenie nenávisti a neznášanlivosť. Ide menej o veľké slová a viac o konkrétne činy a postoje, ktoré každý z nás denne prejavuje vo vzťahu k svojim blízkym, susedom a spoluobčanom. Do tohto okruhu prirodzene počítam aj ľudí, ktorí vynútene opustili svoje domovy na Ukrajine, a ktorým sme u nás poskytli bezpečné útočisko. V prívetivej a otvorenej spoločnosti má každý miesto za stolom. Myslím si, že práve po takejto vízii tolerantnej spoločnosti sme spolu s rodičmi a starými rodičmi volali počas pamätných novembrových dní. Nie po nenávisti, nezodpovednosti, ani rozdeľovaniu,” povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Ako dodal, „verím, že dobrou príležitosťou k pripomenutiu étosu Novembra 1989 predstavujú aj sprievodné podujatia, ktoré sme pripravili.”

Zdroj: Tlačová správa

Trnavu navštívia viaceré významné osobnosti

V utorok 15. novembra bude v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave stretnutie s českým historikom Michalom Macháčkom. Ten je autorom biografie o poslednom československom komunistickom prezidentovi Gustávovi Husákovi.

V stredu 16. novembra bude v knižnici pripravený program k spomienke Andreja Žarnova. Súčasťou programu bude rozprávanie s autorkou knihy o tomto básnikovi, prekladateľovi a lekárovi Margitou Kánikovou, ktorú doplní recitátor Bohumil Chmelík.

V trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín bude v stredu 16. novembra online beseda s ukrajinským filozofom a novinárom Volodymyrom Yermolenkom. S novinárom Mirkom Tódom bude diskutovať o tom, ako vojna mení chápanie Európy. Tiež o tom aké je miesto Ukrajiny v európskom kontexte. V ten istý deň bude politológ Jozef Lenč diskutovať o tom akú demokraciu nechceme. Jeho hosťami budú sociológ Ábel Ravasz a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Zdroj: Teraz.sk

Župa udelí Cenu slobody Antona Srholca

V kontexte osláv novembrových udalostí župa každoročne udeľuje Cenu slobody Antona Srholca za prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu alebo za prejavy mimoriadnej občianskej statočnosti. Galavečer sa tento rok uskutoční vo štvrtok 1. decembra 2022 v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Zdroj: Tlačová správa


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár