Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Trnava si pripomenie 75 rokov od oslobodenia mesta

Napísal na 30. marca 2020

Trnavčania si pripomenú oslobodenie z obdobia 2. svetovej vojny. Klub vojenskej histórie (KVH) si na túto udalosť pripravil rekonštrukciu bojov, ktoré sa v Trnave odohrali.

V auguste 1944 odišli vojaci i dobrovoľníci z Trnavy do Slovenského národného povstania. Oslobodiť mesto sa im podarilo 1. apríla 1945. Atmosféru oslobodzovania si mesto pripomenie 4. apríla na Námestí sv. Mikuláša.

Pripomenutie oslobodenia mesta minulý rok. Zdroj: trnava.dnes24.sk

Pôvodné miesta bojov už nebolo možné využiť, preto sa Martin Ostrovský z KVH rozhodol usporiadať udalosť v centre mesta. Na príprave spolupracuje spolu s mestom a ďalšími organizáciami.

Robíme to v Trnave prvýkrát. Veríme, že Trnavčania sa prídu pozrieť,“ povedal. „Máme prihlásené kluby vojenskej histórie zo Slovenska, Čiech i Poľska, najmenej šesť desiatok vojakov a dve desiatky civilných osôb v dobovom oblečení,“ priblížil Ostrovský.

Pre TASR uviedol, že od rána budú na námestí rozložené sovietske a nemecké vojenské tábory. V popoludňajších hodinách si ľudia pozrú simuláciu priamych bojov. Návrat do histórie doplní ľahká aj ťažká vojenská technika, akou sú vozidlá, zbrane či kanóny.

Zdroje: trnava.dnes24.sk, teraz.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár