Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Anketa futbalista roka 2023. Kto triumfoval?

Napísal na 17. apríla 2024

Stanislav Lobotka sa stal víťazom futbalovej ankety 2023, kde sa vyznamenali aj Juraj Kucka a tréner Vladimír Weiss starší. Medzi oceneniami nechýbali ani tituly pre futbalistku roka a cena fanúšika.

Slovenský futbal opäť raz oslavoval svojich hrdinov a osobnosti počas slávnostnej udalosti, na ktorej boli vyhlásení víťazi rôznych kategórií a ocenení. Medzi najvýraznejšie momenty patrili záblesky úspechov talentovaných hráčov, ako aj ocenenia za ich výnimočné úspechy na ihrisku v roku 2023.

prvé víťazstvo Lobotku

Dvadsaťdeväťročný Lobotka sa v kategórii Futbalista roka 2023 umiestnil na 1. mieste s 52 hlasovacími lístkami, pričom celkovo sa v ankete zúčastnilo 73 hlasujúcich. V predchádzajúcej sezóne Lobotka triumfoval s talianskym klubom Neapol, získal titul a bol zaradený do najlepšej jedenástky Serie A. Ako uvádza Denník N, okrem toho odohral aj svoj jubilejný 50. zápas v reprezentácii a zaviedol ju na majstrovstvá Európy. Hancko mal o 79 bodov menej než Lobotka.

Šesť hráčov si udržalo miesto v top 10 z minulého roka (Martin Dúbravka, Dávid Hancko, Juraj Kucka, Stanislav Lobotka, Milan Škriniar a Vladimír Weiss ml.). Tri nové mená (Lukáš Haraslín – 5., Denis Vavro – 7., Róbert Polievka – 9.) sa v desiatke objavili po prvýkrát. Ondrej Duda sa do nej vrátil po ročnej prestávke, pričom najdlhšiu sériu účastí v top 10 má na konte Juraj Kucka. V top 10 sa udržal nepretržite od roku 2010, celkovo sa tam umiestnil už 14-krát.

Najvýznamnejší hráč Fortuna ligy

Stredopoliar Juraj Kucka zo Slovana Bratislava si tento rok vyslúžil titul najlepšieho hráča Fortuna Ligy. V ankete triumfoval prvýkrát, pričom minulý rok obsadil 9. miesto. Stále drží rekord Viktor Pečovský, ktorý bol najlepším hráčom ligy v rokoch 2012, 2014 a 2015 (v roku 2015 delil prvé miesto s Matúšom Berom).

V top 10 sa nachádzajú hráči z 5 rôznych klubov, pričom najväčšie zastúpenie má majstrovský tím Slovan Bratislava (4 hráči, z toho 3 v prvej štvorke). Medzi nimi sú štyria legionári (Aleksandar Čavrič, Nikola Krstovič, Jaba Kankava a Kelvin Ofori).

2023
Juraj Kucka je najstarší hráč z TOP 5. Zdroj: Instagram.com/kuco33

Weiss starší, Tréner roka

Vladimír Weiss starší sa stal trénerom roka. Je to už jeho štvrté víťazstvo v rade a celkovo šieste od roku 2009 v tradičnej ankete.

„Cenu si veľmi vážim. Ďakujem klubu, v ktorom pracujem, kolegom a divákom, ktorí nás povzbudzujú. Robím prácu, ktorá ma živí a ktorú milujem. Ďakujem všetkým, ktorí mi prajú a hráčom Slovenska držím palce na Eure,“ uviedol Weiss pre HNonline.sk. Druhé miesto obsadil reprezentačný tréner SR Francesco Calzona a tretie miesto patrilo Michalovi Gašparíkovi zo Spartaka Trnava.

Leo Sauer získal Cenu Petra Dubovského

Útočník Feyenoordu Rotterdam si vybojoval triumf pred Adamom Obertom z Cagliari Calcio a Adriánom Kaprálikom zo Górnika Zabrze. Tomáš Suslov, víťaz predchádzajúcich dvoch ročníkov, sa v rámci Ceny Petra Dubovského umiestnil na piatom mieste. Tento rok sa však do prvej päťky dostali aj nové tváre – Nino Marcelli a Leo Sauer.

2023
Leo Sauer predbehol Adama Oberta o 56 bodov. Zdroj: instagram.com/_leo_sauer

Mária Mikolajová sa stala držiteľkou trofeje pre najlepšiu futbalistku roka. Z minulého roku si účasť v desiatke obhájilo až 9 hráčok (Bartovičová, Fischerová, Hmírová, Korenčiová, Mikolajová, Morávková, Škorvánková, Šurnovská, Vojteková). Diana Lemešová sa v tejto elitnej spoločnosti objavila po prvýkrát.

Cena fanúšika

Počas slávnostného večera na Bratislavskom hrade sa konalo vyhlásenie ceny fanúšika, do ktorej sa zapojilo takmer 20-tisíc priaznivcov. Trofej si odniesli Tamara Morávková a Dávid Hancko.

Podľa portálu RTVS, Sieň slávy slovenského futbalu doplnili Peter Dubovský a Pavol Molnár (in memoriam), Vojtech Masný, Ivan Hrdlička a Ľubomír Moravčík. Konečné poradie je výsledkom hlasovania zástupcov médií a členov Slovenskej Futbalovej Akadémie (SFA), ktorá združuje slovenské futbalové legendy, osobnosti, odborníkov, bývalých hráčov a trénerov.