Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Top 5 – Sacha Baron Cohen

Napísal na 13. októbra 2013

13.10.1971 uzrel svetlo sveta chlapík, ktorý leží v žalúdku nemalej časti populácie. Je nechutný, je sarkastický, je to šoumen a muž mnohých tvárí. Širšia verejnosť si ho začala naplno „uvedomovať“ v šou Ali G.
Sacha Baron Cohen sa dnes dožíva 41. narodenín, a preto si tento prazvláštny komik zaslúži článok venovaný jeho najlepším a najvtipnejším postavám. (Postavy sú radené chronologicky, kvalitu jednotlivých filmov nechávame na vás).

 

 

1. Ali G

Blog-Picture
Miláčik tínedžerov, ktorý nachytával kadekoho „váženého“. Nedalo sa s ním súhlasiť a ak ste mali to (ne)šťastie a dostali ste sa k nemu do kresla, nebolo nič zvláštne, ak vás počastoval mimoriadne nevhodnou otázkou v polovici vašej výpovede.
Okamžité reakcie, z ktorých publikum padalo zo stoličiek, neboli jediným poznávacím znamením tejto kultovej postavičky. Za povšimnutie stálo aj jeho štýlové oblečenie a vyberaný slovník. Najväčšiu popularitu „utŕžil“ v Británii a v USA. Jeho obeťami boli napríklad manželia Beckhamovci. Dokonca si zahral aj v reklamných spotoch, ktoré propagovali začiatok sezóny v NBA!
V roku 2002 vznikol na základe jeho predchádzajúcich desiatok vystúpení film Ali G Indahouse.

„Pred dvadsiatimi rokmi nemohli ženy voliť a teraz sú nám rovné. Myslíte si, že o 20 rokov budú môcť voliť aj zvieratá?“

2. Borat


360_borat_lebanon0109„Dokumentárny film“ s podtitulom: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa vyvolal vo svete pekne veľký rozruch. Kazašský reportér Borat Sagdijev je vyslaný na cestu do USA, aby zistil, ako pomôcť svojej domovskej krajine a aby sa čo-to priučil o chode moderného sveta. Vtipné a nechutné scénky dávkuje Cohen dostatočne rýchlo na to, aby ste sa rozhodli už za pár minút, či váš žalúdok vydrží túto porciu „humusáckeho“ humoru. Ak sa rozhodnete vydržať do konca, neoľutujete.
Borat zľudovel. Hlášky z neho citovali už deti v materskej škôlke, plavky hlavného hrdinu sa stali hitom a turizmus v Kazachstane sa zvýšil. Sacha Baron Cohen zabodoval a obecenstvo čakalo na jeho ďalší počin.

„Toto je môj dom, ráčte vstúpiť. Toto je môj sused Nusultan Tulakbai. Pekne ma štve. Kúpim si sklenené okná, on si tiež kúpi okná zo skla. Keď si urobím schody, on musí mať tiež schody. Kúpil som si rádio s budíkom, ale on na to nemá. Skvelý úspech.“

3. BrunoSacha Baron Cohen


Tak ako tomu bolo v predchádzajúcom filme, tak aj tu bola hlavná postava okopírovaná z počiatkov Cohenovej kariéry. Bruno, rakúsky módny návrhár, vznikol ešte za čias Aliho G. Film však nemal taký úspech ako predchádzajúci projekt. Ono sa ani nie je čo čudovať. Hlavná dejová línia vyzerala až podzrivo podobne (pofidérny chlapík ide do USA splniť si svoj sen, niečo sa však nevydarí a my sledujeme jeho dobrodružstvo, pri ktorom pochopí správne hodnoty a blablabla…). A vtipy už neboli tak „namakané“ ako v Boratovi.
Provokácia však nabrala obrovských rozmerov. Hnevali sa černosi, hnevali sa homosexuáli, hnevali sa Židia aj Arabi. A Cohen? Ten sa len smial, nechal sa depilovať a sledoval zvláštne pohľady všetkých zúčastnených.

„Chcem sa stať najväčším Rakúšanom… Od čias Hitlera…“
„Moderujem Funky Time, najdôležitejší program vo všetkých nemecky hovoriacich krajinách. Okrem Nemecka…“

4. Kráľ Julien – Séria Madagaskar


Julien_characterbigToto už nebola tak úplne Cohenova záležitosť. Dabing postavičiek vo všetkých častiach Madagaskaru bol však hviezdnou záležitosťou (Ben Stiller, Chris Rock, David Schwimmer) a nesmel chýbať ani britský komik, ktorý obdržal rolu samozvaného kráľa lemurov! Kráľ Julien XII. má vyberané spôsoby a miluje párty! Život berie na ľahkú váhu a vždy je v pätách štvorke hlavných hrdinov. Jeho podivné správanie vyvrcholí v tretej časti série, keď sa zamiluje do medvedice.
Odporúčame si kvôli hviezdnemu obsadeniu pozrieť Madagaskar v originálnom znení. Zvlášť kvôli Cohenovmu nezameniteľnému hlasu.

„Pšššt! Skrývame sa! Budeme potichu…
Vrátane mňa…
Kto tu robí ten hluk? Áno, zase ja…“

5. Aladeen

 

dictator-1

Keď prišiel v roku 2012 dnešný oslávenec s novinkou Diktátor, mnohí očakávali opäť „dokument“. Nekonalo sa. Našťastie. Hlavný hrdina si opäť nedával servítku pred ústa. A tentokrát zašiel do kruhov najvyšších!
Aladdin sa hrá vo svojej krajine na Boha. Problém je v tom, že predstavuje hrozbu pre okolitý svet, a tak je pozvaný na rokovanie OSN. Netuší však, že v Spojených štátoch je naňho prichystaný veľký podraz. Aby zachránil diktatúru v rodnej krajine, musí sa vodca Wadie stať „bežným“ človekom. Viac z deja neprezradíme. Možno len toľko, že sa jednoznačne oplatí počkať na záverečný prejav, kde sa bude rezať do živého a odnesie si to politika USA.
Politická satira nie je pojem, ktorý by bol Sachovi neznámy. Počiatky tejto formy humoru v jeho tvorbe sú badateľné už v začiatkoch kariéry, no až v tejto snímke to dotiahol do dokonalosti. Opäť raz naštval veľké množstvo ľudí a dokázal, že má ešte stále čo povedať vo svete komédie.

„Zlé správy, máte dievčatko. Kde je tu kôš?“

Na Cohenovi je nutné pochváliť jeho vždy originálne promovanie filmov. Napríklad ruinovanie jednej z módnych prehliadok v Miláne či pristátie na Eminemovi (Bruno), alebo vysypanie „popola zosnulého severokórejského vodcu“ na moderátora počas živého vstupu pred odovzdávaním Oscarov (Diktátor).
Niekto ho má za génia, iný za blázna. Faktom je, že za posledné roky sa našlo len málo ľudí, ktorí dokázali do sveta filmu priniesť niečo nové a vtipné. A on medzi nich rozhodne patrí. Zatiaľ zrejme ani Nostradamus netuší, čo bude Sachov najbližší počin (mal si zahrať legendárneho Freddieho Mercuryho v pripravovanom životopisnom filme, členovia kapely ho však odmietli). Už teraz je ale jasné, že to bude kontroverzné a vtipné…

Napísal: Ján Janočko


Pokračovať v čítaní