Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Oscarový smoliar dnes oslavuje narodeniny

Napísal na 11. novembra 2013

 

Je zárukou kvality. Kto ho obsadí do filmu, ten sa od neho dočká nadpriemerného výkonu. Viac ako dve dekády patrí medzi to najlepšie, čo Hollywood vyváža do celého sveta. Reč je o dnešnom oslávencovi, Leonardovi DiCapriovi. Napriek jeho kvalitám sa mu najprestížnejšie ocenenia kritikov vyhýbajú ako upíri dennému svetlu a na jeho adresu už kvôli tomu vzniklo niekoľko vtipov. Dnes, v deň jeho 39. narodenín, je ten správny čas pripomenúť si jeho najväčšie osobné filmové úspechy – teda postavy, za ktoré bol nominovaný na Zlatý Glóbus alebo na Oscara.

Čo žerie Gilberta Grapea 

gilbert-grape-1993-08-g

 

V roku 1993 si DiCaprio zahral po boku Johnnyho Deppa  (Osamelý jazdec, Temné tiene). V dráme o problémoch rodiny z malomesta sekundoval „veľkému bratovi“ ako Arnie Grape, postihnutý súrodenec, o ktorého sa musel jeho starší brat Gilbert starať. 20 rokov dozadu teda začala veľká smola budúcej superhviezdy. Leonardo sa dočkal nominácie na Oscara aj na Zlatý Glóbus. Nevyhral však nič.

(What’s Eating Gilbert Grape – 1993)

Titanic

largeSú ľudia, ktorí bez váhania označia tento film za to najlepšie, čo nám kedy svetová kinematografia ponúkla. Ale sú aj takí, ktorí doteraz nemôžu pochopiť, ako niečo tak sentimentálne mohlo vyhrať akúkoľvek cenu.

11 Oscarov: Najlepší film, réžia, kamera, výprava, kostýmy, vizuálne efekty, strih, strih zvukových efektov, zvuk, hudba, pieseň – „My Heart Will Go On“. A k tomu ešte 3 dalšie nominácie. Ale ani jedna pre DiCapria. Tomu sa hovorí smola…

Ale predsa len jednu nomináciu dostal. Zlatý Glóbus. A… nepremenil ju. Aj tak to bol pravdepodobne najznámejší film v jeho tvorbe. Najlepší? Ťažko povedať…

(Titanic – 1997)

 Chyť ma, ak to dokažeš 

Spolupráca so Stevenom Spielbergom je snom pravdepodobne každého človeka, ktorý si do životopisu uvádza povolanie herec/herečka. A nepotešilo by vás, keby ste po takejto spolupráci boli nominovaní na Zlatý Glóbus? A keby ste ho vyhrali? Parádna predstava, však? To sa Leonardovi takmer do bodky splnilo v roku 2002. Len tá výhra akosi opäť raz nevyšla.

(Catch Me If You Can – 2002)

aviator-leo-1

Letec 

V životopisnej dráme režiséra Martina Scorseseho si zahral Howarda Hughesa – letca, filmára a výrobcu lietadiel. V takmer trojhodinovom dobrodružstve dostal obrovský priestor prejaviť sa. Šance sa poriadne chytil a bol ocenený. Konečne vyhral Zlatý Glóbus a ako bonus bol nominovaný na Oscara. Ale ten je preňho asi zakliaty…

(Aviator – 2004)

Na druhej strane 

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson,  Mark Wahlberg, Martin Sheen, Alec Baldwin – takáto partia sa zišla pri natáčaní kriminálneho trileru, v ktorom hlavnou témou bol boj s organizovaným zločinom. Herecký koncert získal množstvo cien a nominácií na festivaloch. DiCaprio sa musel vzdať Oscarovej nominácie a nechal sa nominovať za Krvavý diamant (štúdio nechcelo, aby bolo za jeden film nominovaných viac hercov). A nominácia na Zlatý Glóbus? Tá ho neminula. Výhra však áno…

(Departed – 2006)


Krvavý diamant 

 Ešte v tom istom roku si zahral DiCaprio v ďalšom filme, ktorý bol o čosi dobrodružnejší. Krvavý diamant opäť postavil lámača ženských sŕdc do úlohy drsného chlapíka, ktorého život súvisí so zločinom. Nominácia? Glóbus a Oscar. Opäť bez výhry.

(Blood diamond – 2006)

Núdzový východ 

rr-2

 

V tejto snímke sa DiCaprio znova stretol so starou známou Kate Winslet. Opäť išlo o romantickú drámu. Film o trápení manželov, ktorí sa snažia radikálne zmeniť svoj život, bol porovnávaný s Americkou krásou. Oba filmy spája meno režiséra Sama Mendesa. A čo Dicaprio? Nominácia na Zlatý Glóbus.

(Revolutionary Road – 2008)

J. Edgar 

j-edgar-628

Rok 2011 si fanúšikovia Clinta Eastwooda spájajú s jeho filmom J. Edgar. Hlavnej úlohy zakladateľa FBI sa zhostil dnešný oslávenec. Nie je jednoduché vystihnúť to najdôležitejšie zo života jedného človeka, zvlášť, ak sa jedná o niekoho tak slávneho a významného. Náročný scenár však nebol pre hlavného hrdinu problém a ocenený zaň bol nomináciou na Zlatý Glóbus.

Len nomináciou…

(J. Edgar – 2011)

Divoký Django 

leo-as-calvin-candie

V roku 2009 mu bola ponúknutá rola v Nehanebných bastardoch. Pre veľkú vyťaženosť ju neprijal. Minulý rok si však už spoluprácu s Quentinom Tarantinom nenechal ujsť. Obsadiť DiCapria do prvej vyslovene zápornej úlohy spočiatku vyzeralo ako riziko, no kto videl film, nemá najmenšiu námietku. Možno jeho najlepšia postava – avšak ocenená len nomináciou na Zlatý Glóbus.

(Django Unchained-2012)  

DiCaprio dnes oslavuje narodeniny. My mu prajeme, nech nás baví svojim hereckým umením aj naďalej a nech konečne vyhrá Oscara…

Napísal: Ján Janočko


Pokračovať v čítaní