Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Potrebujete zmenu prostredia? Prinášame pár tipov na výlet v Trnave a okolí

Napísal na 1. apríla 2022

Jar je konečne tu a opäť začína obdobie výletov. Pripravili sme si pre vás skvelé tipy na výlet v Trnave a okolí.

Zaujímavých miest na výlet v Trnave a okolí sa nachádza mnoho. My sme z nich vybrali zopár, medzi ktorými nechýbajú rozhľadne, cyklotrasy, miesta na turistiku, zrúcaniny hradov či kaštieľov.

Rozhľadne

Prvá rozhľadňa, ktorú sa oplatí navštíviť, je rozhľadňa Alexandra Filípka na vrchu Veľká Homola, ktorý stojí nad mestom Modra. O niečo menšie rozhľadne sa nachádzajú v obci Cerová a vo Svätom Jure. Aj neďaleko obce Malinovo stojí rozhľadňa, ktorá svojím tvarom pripomína vtáčie hniezdo.

tipy na výlet v Trnave a okolí
Rozhľadňa v Malinove, ktorá pripomína hniezdo. Zdroj: kamnavylet.sk

Zrúcaniny

Pre nadšencov histórie sme vybrali aj niekoľko zrúcanín. Prvým je kláštor Katarínka, ktorý sa nachádza v obci Dechtice. Nenáročnou trasou sa dostanete aj na zrúcaninu hradu Dobrá Voda. Trochu zložitejšou trasou v obci Buková sa dokážete dostať na zrúcaninu hradu Ostrý Kameň. Vďaka nadmorskej výške, v ktorej sa zrúcanina nachádza, si môžete plnými dúškami vychutnávať prírodu Malých Karpát. Pre tých, ktorí by si chceli vychutnať prírodu v okolí Nitry, odporúčame navštíviť aj Hradisko Zobor.

tipy na výlety v Trnave a okolí
Zrúcanina kláštora Katarínka, ktorý pochádza zo 17-teho storočia. Zdroj: kamnavylet.sk

Pamätníky

Kto nemá príležitosť vycestovať mimo Trnavy, ten by nemal zabudnúť na Pamätník Antona Bernoláka, ktorý sa nachádza pri Bernolákovej bráne. Zaujímavý pamätník sa nachádza aj v obci Brezová pod Bradlom – reč je o Štefánikovej mohyle na Bradle, ktorá je známa ako pietne miesto.

Podobnú spomienku má aj Jozef Miloslav Hurban v obci Hlboké. Pamätník SNP U Rehušov, ktorý sa nachádza v Osade u Rehušov v Prietrži, je pripomienkou udalostí, ktoré sa udiali v rokoch 1944 až 1945 priamo na Kopaniciach, kde tento pomník postavili. Síce sa nachádza trochu ďalej, no za návštevu stojí aj Slavín, ktorý nájdeme v hlavnom meste. Tí, ktorí chcú navštíviť Bratislavu, sa môžu zastaviť aj pri pamätníku so sedem metrov vysokou bronzovou sochou sovietskeho vojaka.

Tipy na výlety v Trnave a okolí
Priamo v Trnave sa nachádza pamätník Antona Bernoláka. Nájdeme ho pri Bernolákovej bráne. Zdroj: kamnavylet.sk

Turistika

Dobré tipy na výlet v Trnave a okolí nájdete aj počas turistiky. Neďaleko Trnavy sa nachádza obec Dolné Orešany, v ktorých môžete navštíviť Keltské hradisko. To pochádza z mladšej doby železnej. Ak sa chcete počas výletu aj niečo naučiť, využite Náučný chodník v Smoleniciach, ktorý má nenáročnú trasu a deväť zastávok.

Jednou z nich je aj Hlbočiansky vodopád, ktorý stojí za pozretie. Na trase náučného chodníka môžete spoznať aj Hlbočiansku dolinu, ktorá je podobná Slovenskému raju. Čaká vás zalesnené kaňonovité územie obohatené skalnatými útvarmi a divoká príroda, ktorá je takmer nedotknutá človekom. Obec Smolenice však ponúka aj túru ku prírodnej pamiatke Čertov žľab. Ide o ojedinelý geologický útvar kaňonovitého charakteru. Náučný chodník sa nachádza aj vo Svätom Jure a približuje mestskú históriu vinohradníctva. Nachádza sa necelých 32 kilometrov od Trnavy.

tipy na výlet v Trnave a okolí
V obci Smolenice nájdeme veľa miest na turistiku. Medzi ne patrí aj Čertov žľab . Zdroj: screenshot kamnavylet.sk

Cyklotrasy

Prvým tipom je 105 kilometrov dlhá Malokarpatská cyklomagistrála, ktorá prechádza cez Trnavu. Svoj začiatok má v Novom Meste nad Váhom a pokračuje až ku hraniciam s Rakúskom, do obce Vysoká pri Morave.

Aj samotná Trnava je na cyklotrasy bohatá. Jedna začína priamo v centre Trnavy a ide do obce Majdán. Ďalšia cyklotrasa, do ktorej sa v Trnave môžete pripojiť, pokračuje do obce Častá.

tipy na výlety v Trnave a okolí
Zábava na bicykloch, ktorú ponúkajú pripravené cyklotrasy. Zdroj: Unsplash

Vodné priehrady

V obci Horné Orešany sa nachádza Orešianska priehrada, ktorá je od Trnavy vzdialená asi 15 kilometrov. Na rieke Váh v obci Šoporňa nájdete aj vodnú priehradu Kráľová. Toto vodné dielo slúži skôr na zábavu a rekreačný rybolov. V obci Buková však nájdete rovnomennú vodnú priehradu, ktorá slúži na zavlažovanie nižšie položených dedín, no v lete sa rovnako využíva na relaxačný rybolov a aj ako turistické centrum.

tipy na výlet v Trnave a okolí
Na šantenie vo vode je ešte zima, no ani sa nenazdáte a môžete naše tipy využívať aj na osvieženie v lete. Zdroj: Unsplash

Zdroj: kamnavylet.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár