Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Možno muž? AJR sa v novom albume venujú smútku, láske ale aj smrti

Napísal na 16. novembra 2023

Traja bratia sa vrátili na scénu s novou hudbou, ktorú si fanúšikovia hneď zamilovali. The Maybe Man od AJR je okrem energie zároveň plný emócií a príbehov.

Po dvoch rokoch sa vrátili traja bratia Adam, Jack a Ryan s novým albumom. Ten pomenovali The Maybe Man a je niečo ako ich hlboká spoveď, čo si fanúšikovia hneď zamilovali. Tvorcovia názvom poukazujú na to, že album je veľmi citlivý, a to zo stereotypu muži nebývajú, takže sú len možno muži.

Man má ale dvojzmysel a znamená aj človek, na čo AJR mysleli a myšlienka je rovnaká – oni sami a aj ich texty sú plné emócií až tak veľmi, že to až nie je ľudské. Tým teda znova poukazujú na to, že sú len možno ľudia. Tento emotívny album vydali v polovici novembra, no pre fanúšikov si toho pripravili ešte viac.

Možno muž

Nový album The Maybe Man od AJR obsahuje dokopy 12 skladieb, aj keď skupina pôvodne sľubovala 13. To ale dodržia a plánujú publikovanie poslednej skladby v priebehu najbližších mesiacov. Trojica sa rozhodla song vydať až po publikovaní albumu, pretože sa odchyľuje a má viac optimistickejší text ako ostatné skladby.

AJR tiež tvrdia, že nie je dopísaná, pretože tesne pred vydaním albumu zomrel ich otec, ktorý bol dlhšiu dobu chorý. Nechceli totiž písať šťastnú skladbu popri tom, ako sa vracali domov z nemocnice od ich chorého otca.

Do novej zbierky zaradili aj pieseň God Is Really Real, ktorú nahrali tesne pred jeho smrťou. Bratia do textu zahrnuli všetky pocity a myšlienky, ktoré ich v tom čase sprevádzali. Tie zapísali aj do denníku, z čoho následne vytvorili aj videoklip, ktorý natáčali pred nemocnicou. V skladbe sa prihovárajú Bohu a rozoberajú to, že najhorší pocit je strácať milovanú osobu. Po tomto celom na istý čas prerušili aj turné a vydanie albumu presunuli z 3. novembra o týždeň, na 10. november.

Okrem tejto skladby sa tu objavili aj staršie, ako napríklad The DJ Is Crying For Help, The Dumb Song alebo najnovšia Yes I’m A Mess. V každej skladbe je zahrnutý iný príbeh, čím toto dielo robí výnimočným.

Či už je to príbeh za videoklipom alebo za samotným textom, vždy je plný emócií a energie. V každej piesni sú využité rôzne hudobné nástroje a výrazné zvukové efekty, čo nie je pri AJR nič nové, no vždy je to odlišné a znie to skvelo. Aj napriek tomu, že je text skôr smutnejší, rytmus jednotlivých skladieb je veľmi rýchly a energický. Túto novinku tiež označujú ako osobnú spoveď a vložili tu skutočne silné emócie v spojitosti s ich životmi, ale aj kariérou.

A čo ďalej?

Zbierku plnú príbehov odštartovali publikovaním videa, ktoré zachytávalo práve príbeh ich začiatku. Tu spievali a tancovali na ulici a na rôznych verejných priestranstvách. Novú zbierku The Maybe Man od AJR nebude možné počuť teda len na turné, ktoré plánujú a predstavili ho práve v tomto videoklipe. Skladby si mohli už prísť fanúšikovia vypočuť aj do parku práve z tohto videa, kde v mladosti prvýkrát vystupovali.

AJR prvé vystúpenie
Záber z videoklipu, kde AJR vystupovali prvýkrát na ulici. Zdroj: YouTube/AJR

Akciu s názvom Back to the Park trojica ohlásila dva dni po vydaní albumu na svojich sociálnych sieťach pár hodín predtým, než tu vystupovali, no účasť bola aj cez to vysoká. „Plakali sme hneď, ako sme vyšli na pódium,“ píšu na sociálnych sieťach. Tiež povedali, že by takéto vystúpenie chceli v budúcnosti ešte zorganizovať.