Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

The Beatles pomocou umelej inteligencie vydali ich posledný song Now and Then

Napísal na 14. novembra 2023

Naposledy sa „stretli v štúdiu“ a vytvorili ich poslednú spoločnú skladbu. Súčasná technológia skupine The Beatles dovolila konečne dokončiť pieseň, na ktorej pracovali viac ako 50 rokov.

Skladbu Now and Then, vydanú 3. novembra tohto roku, zložili na základe starej demo nahrávky Johna Lennona. Vokály zosnulého Johna sa podarilo izolovať pomocou strojového učenia z pásky zo 70. rokov. Nahrávky členom skupiny poskytla vdova Lennona, Yoko Ono.

Prvýkrát sa skupina pokúsila pracovať na Lennonových nahrávkach začiatkom 90. rokov. Úspešne dokončili skladby Free as a Bird a Real Love, ktoré sa objavili v sérii albumov The Beatles Anthology. Avšak pri tvorbe skladby Now and Then nastali technické problémy, ktoré v tom čase nemali ako vyriešiť.

Vokály speváka boli nahrané na rovnakú stopu ako piano, a kedykoľvek zvyšovali hlasitosť spevu, zvýšil sa aj zvuk piana a s nahrávkou sa nedalo ďalej pracovať. John mal taktiež počas nahrávania v pozadí zapnutú televíziu, z ktorej zvuky zhoršovali kvalitu nahrávky.

Zlomový bod tvorby

Hudobníci sa po roku trápenia rozhodli pesničku odložiť na neurčito. Neskôr, v roku 2001, zomrel ďalší člen kapely, George Harrison, a to skupinu položilo ešte viac na kolená. Avšak o viac ako 20 rokov neskôr, keď Peter Jackson vydal dokumentárny seriál The Beatles: Get Back, vytvorili technológiu, ktorá dokázala rozdeliť akúkoľvek hudbu na samostatné stopy.

Pomocou tejto technológie sa pokúsili The Beatles rozdeliť aj vokály a piano na starej kazete Johna Lennona. „Toto je ono, Johnov hlas, krištáľovo čistý,“ hovorí Paul McCartney v krátkom dokumentárnom filme The Last Beatles Song. Vo filme McCartney taktiež spomína, že v piesni sú zachované Harrisonove časti zo série albumov Anthology a on sám nahral gitarové sólo v Harrisonovom štýle.

Novinke sa tešia všetci

Napriek všetkým problémom sú členovia skupiny aj Lennonova rodina veľmi spokojní s výsledkom. „Môjmu otcovi by sa to páčilo, pretože sa nikdy nebál experimentovať s technológiou nahrávania. Myslím si, že je to naozaj krásne,“ povedal jeho syn, Sean Ono Lennon.

Naďalej však zostáva nejasné, či sa umelá inteligencia bude alebo nebude využívať v hudobnom priemysle. Fanúšikovia si túto staro-novú skladbu veľmi užívajú a za týždeň získal videoklip takmer 25 miliónov zhliadnutí.