Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Tajomník ministerstva školstva Paulis: O akreditáciu by mali prísť nekvalitné vysoké školy

Napísal na 16. októbra 2020

Tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis zavítal do rádia Aetter. Pri návšteve univerzity nám prezradil aktuálne informácie z rezortu.

V poslednej dobe sa veľa hovorí o zmene financovania verejných vysokých škôl. Viete našim poslucháčom a čitateľom načrtnúť, ako sa tieto zmeny prejavia?

Konečným výsledkom by malo byť to, aby boli školy kvalitnejšie, aby ponúkali kvalitnejšie vzdelanie a aby sa vedeli presadiť aj v medzinárodnom meradle. Chceme, aby sme boli všetci hrdí na to, že sme študovali na Slovensku.

Viaceré školy prišli o akreditácie alebo ich fakulty. Myslíte, že tento trend bude pokračovať aj naďalej?

Áno, o akreditácie by mali prísť tie vysoké školy a tie odbory, ktoré nezabezpečujú dostatočnú kvalitu vysokoškolského vzdelávania. Tým by sa mal vytvoriť priestor na to, aby vznikali nové odbory a aby ich obsadzovali také fakulty a vysoké školy, ktoré tú kvalitu ponúkajú.

Foto: Dominik Mičuda

Myslíte, že sa môže opakovať scenár z minulého roka, a teda že maturita opäť nebude?

Ja dúfam, že sa to nebude opakovať. Už sme nejakým spôsobom viac poučení ako fungovať aj dištančne, ako zabezpečiť pri prezenčnej forme skúšky. Vieme aj ako dodržiavať dostatočné opatrenia tak, aby nevzniklo riziko infekcie. Preto verím, že vznikne nejaký mechanizmus a aktuálna situácia nebude trvať dlhšie, aby sa maturitné skúšky mohli uskutočniť.

Myslíte si, že naše školstvo je dostatočne pripravené na momentálnu situáciu spojenú s koronavírusom? Je táto forma vyučovania pre študentov postačujúca?

Vysoké školy sú podľa mňa pripravené. Legislatívne nástroje boli prijaté ešte na jar tohto roku, takže tam by malo byť všetko zabezpečené. Každá škola reaguje autonómne podľa svojich špecifických potrieb počas epidemiologickej situácie, čo je veľmi dobré. Sú tam samozrejme niektoré špecifické otázky, ktoré treba dotiahnuť. Napríklad potreba vzdelávania v rôznych praktických odboroch. Ja ale verím, že sa to podarí vyriešiť.

Vrátia sa vysokoškoláci a stredoškoláci ešte tento školský rok do lavíc?

Dúfam, že áno. Tiež verím, že sa epidemiologická situácia vyvinie priaznivo, aby to bolo možné.

Rozhovor priniesla Veronika Sásiková. Celý si ho môžete vypočuť v nahrávke nižšie.

Tajomník ministerstva školstva zavítal do rádia Aetter.

Titulná foto: Dominik Mičuda


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár