Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Oslávme spoločne Svetový deň Downovho syndrómu rozličnými ponožkami

Napísal na 21. marca 2021

Zapojte sa do Ponožkovej výzvy a prejavte svoje sympatie a podporu. Svetový deň Downovho syndrómu oslavujú ľudia po celom cele.

Dnes je Svetový deň Downovho syndrómu. Vďaka Ponožkovej výzve, ktorej iniciátorom je Dedoles, môžeme spoločne osláviť ľudskú jedinečnosť. Zapojiť sa môžete aj vy a podporiť tak všetkých ľudí, ktorým diagnostikovali tento syndróm.

Ľudia s Downovým syndrómom sú súčasťou našej spoločnosti a patria do našich životov. Zaslúžia si byť pochopení a rovnocenne vnímaní ako všetci ostatní. Prejavme tak jednoduchým gestom lásku ľuďom, ktorí ju šíria svojou jedinečnosťou a pozitivitou všade navôkol.

Zapojte sa do Ponožkovej výzvy, oblečte si dve rozdielne ponožky, spravte si fotku a zdieľajte ju na svojich sociálnych sieťach, na Facebooku a Instagrame, s hashtagom #PonozkovaVyzva. My, v Rádiu Aetter, sme tak už spravili.

Ponožky sa stali symbolom tohto dňa, pretože majú tvar chromozómu. Ani dátum, na ktorý Svetový deň Downovho syndrómu pripadá, nie je náhoda.

Ľudia, ktorí sa narodili s touto genetickou poruchou, majú o jeden 21. chromozóm naviac ako bežní ľudia. To znamená, že namiesto dvoch, majú tri. Genetická odchýlka sa odborne nazýva trizómia 21. Nejde o chorobu, ale o genetickú poruchu, a preto sa syndróm nedá liečiť.

Ako pomôcť ľuďom s Downovým syndrómom začleniť sa do spoločnosti?

Ľudská jedinečnosť prináša svetu pestrosť a život bez bariér či predsudkov. Ľudia s týmto syndrómom sa často nedokážu jednoducho začleniť do spoločnosti, práve kvôli svojej odlišnosti.

Pre človeka je prirodzené, báť sa niečoho neznámeho, nového alebo iného a často zabúda, že byť iným, neznamená byť zlým. Odstráňme tak spoločne všetky predsudky..

Okrem zapojenia sa do Ponožkovej výzvy môžete pomôcť aj inak. Prijatie dieťaťa s Downovým syndrómom do materskej, základnej či strednej školy môže byť veľkým prínosom pre kolektív. Ostatné deti naučí porozumeniu a rešpektu odlišnosti.

Ak ste učiteľ a máte skúsenosti so začlenením žiaka s týmto syndrómom, neváhajte a podeľte sa o ne. Rovnako je to aj so zamestnaním. Svojou jedinečnosťou a dobrou náladou dokážu obohatiť každý pracovný kolektív. Ak nie ste učiteľ ani zamestnávateľ, môžete sa stať dobrovoľníkom napríklad v Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku, zvyšovať povedomie a pomáhať ľuďom, ktorí vám oplatia vašu náklonnosť úsmevom, komplimentom alebo milým slovom.

Oslávte s nami Svetový deň Dawnovho syndrómu a pomôžme tak jedinečným. #PonozkovaVyzva

Zdroj: Dedoles


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár