Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Súťaž študentských rádií

Napísal na 22. marca 2013

Deviatykrát sa zídu vysokoškolské internátne rozhlasové štúdiá (IRŠ), univerzitné rádiá a rozhlasové krúžky na celoslovenskej súťažnej prehliadke RÁDIORALLYE 2013. Podujatie organizujú Asociácia členov a sympatizantov IRŠ v spolupráci so žilinským univerzitným Rádiom X a Slovenskou spoločnosťou elektronikov. Podujatie s účasťou približne 200 mladých ľudí bude prebiehať od štvrtka 21. marca do nedele 24. marca 2013 v  internátoch Veľký Diel Žilinskej univerzity. Odborným garantom je RTVS, o. z. Slovenský rozhlas. Akcia je zároveň postupovou súťažou na medzinárodnú prehliadku fonoamatérov CIMES 2013, ktorej 62. ročník sa koná na jeseň v nemeckom Baden-Badene s účasťou fono a videoamatérov z členských krajín Medzinárodnej federácie lovcov zvukov FICS.

Amatérski rozhlasoví tvorcovia prihlásili do tohtoročnej súťaže spolu 217 nahrávok v špecializovaných kategóriách podľa európskych štandardov FICS: literárno-dramatické relácie, spravodajstvo a publicistika, hudobné programy i kompozície, trikové nahrávky, zvučky, jingle a reklamy. V programe je aj simulácia živého vysielania a kategória novinárskej pohotovosti: realizačný tím si vyžrebuje niektorú z nadefinovaných tém a v časovom limite tri hodiny musí túto tému spracovať do vysielateľnej zvukovej podoby. Ide o amatérsku súťaž, preto nahrávky si budú sami vzájomne hodnotiť predovšetkým zúčastnení redaktori, moderátori, hudobní redaktori a zvukári z jednotlivých univerzitných rádií (TLIS Bratislava, Aetter Trnava, INRO Zvolen, RAPEŠ Žilina, Rádio X Žilina, PULZ Ružomberok, ŠtuRKo Košice, RÁDIO 9 Košice a PaF Prešov). Účasť z minulého roka si zopakujú aj stredoškoláci z Rádia ŠOK (Gymnázium  sv. Edity Steinovej Košice). Nováčikom bude stredoškolské GTA rádio z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach. Tohtoročná Rádiorallye je prvý raz podujatím s medzinárodnou účasťou: pozvanie prijali dve amatérske rádiá z Českej republiky: Rádio K 2 v Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach a Rádio R z Masarykovej univerzity Brno.

Univerzitné rádiá sú „liahňou“ rozhlasových talentov aj pre profesionálne prostredie, preto v odbornej hodnotiacej porote prisľúbili účasť zástupcovia z profesionálnych médií: zo Slovenského rozhlasu RTVS, z Fun rádia i z Rádia Jemné melódie. Titul najúspešnejšieho kolektívu z roka 2012 obhajuje organizátor tohtoročnej Rádiorallye – Rádio X zo Žilinskej univerzity.

Text: TS


Pokračovať v čítaní