Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Posledný album kapely Sum 41, Heaven :x: Hell VÁS PREVEDIEM NEBOM AJ PEKLOM

Napísal na 14. apríla 2024

Legendárna kapela Sum 41 v ich najnovšom, a zároveň poslednom albume Heaven :x: Hell, mieša nostalgický pop-punk a heavy metal. Dvojalbum tak predstavuje zmes hudobných žánrov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou identity kapely.

Sum 41 je kanadská rocková skupina, ktorá vznikla už v roku 1996. Kapelu s pôvodným názvom Kaspir, sa členovia rozhodli premenovať 41. deň letných prázdnin. Svoju prvú nahrávaciu zmluvu podpísali v roku 1999 a v roku 2001 vydala kapela svoj debutový album All Killer, No Filler. Album sa stal platinovým v USA a Spojenom kráľovstve a trojnásobne platinovým v Kanade.

Dodnes je ich najúspešnejším singlom Fat Lip, ktorý obsadil prvé miesto v americkom rebríčku Modern Rock Tracks, a vyniesol kapelu do popredia. Ďalšie piesne z debutového albumu, ako In Too Deep a Motivation sa taktiež stali komerčne veľmi úspešnými. Piesne od Sum 41 boli v tej dobe symbolické aj vďaka ich použitiu v originálnych filmoch American Pie.

Ďalším albumom Does This Look Infected? z roku 2002 a piesňami The Hell Song a Still Waiting sa stále udržiavali vysoko v rebríčkoch. Nápodobne ako v roku 2004 s albumom Chuck a emotívnou piesňou Pieces. O tri roky neskôr ich nasledujúci album s názvom Underclass Hero prekonal všetky ostatné a dodnes je považovaný za ich najúspešnejší projekt.

PÁD Z VRCHOLU a zmeny v kapele

Časom Sum 41 vydali ďalšie tri albumy, ich úspech však už nikdy nedosahoval výšok ikonických projektov. V nich presunuli svoju tvorbu k tvrdšiemu a temnejšiemu štýlu, približujúcemu sa metalu. Kapela bola zvyknutá zahrať cez 100 koncertov ročne, mnoho z nich na celosvetových turné.

Pôvodná zostava skupiny za začala meniť, a z pôvodných členov kapely ostal iba spevák Deryck Whibley a basgitarista Jason McCaslin. Gitarista Dave Baksh z kapely odišiel, no po niekoľkoročnej pauze sa k Sum 41 vrátil. To ale neznamenalo odchod jeho nástupcu Toma Thackera zo skupiny.

Najväčšou zmenou však kapela prešla kvôli odchodu ich symbolického bubeníka menom Steve Jocz. Neskôr ho nahradil bubeník Frank Zummo, ktorý je členom Sum 41 dodnes.

Jocz odišiel zo Sum 41 v roku 2013, a jeho posledný album s kapelou bol Screaming Bloody Murder. V rozhovore pre Punk World Radio FM sa k odchodu vyjadril:

Mal som doma bábätko, mal som doma rodinu. Bol som vyhorený zo všetkých turné a párty, došiel som do bodu, kedy som už nebol šťastný.

Heaven :x: Hell

V poradí ôsmy štúdiový album predstavuje rôznorodosť kapely Sum 41 v dvoch stranách, ktoré pomenovali nebo a peklo. Nebo prináša nostalgické melódie z prvých albumov. Peklo pripomína ich novší, tvrdší a modernejší zvuk. Každá časť dvojalbumu obsahuje 10 pesničiek.

Spevák Deryck Whibley považuje ich finálny projekt za najlepší vo svojej kariére. Pieseň Landmines bola prvá, ktorú napísal po dlhej dobe ako pop-punkovú. Jeho prvotné obavy z písania tohto žánru prekonal a z výsledku bol viac ako spokojný. Rozbehol svoje písanie a nebeskú stranu albumu dokončil skôr ako čakal.

Všetko čo som skladal za poslednú dekádu bolo tvrdšie, bola to ľahšia cesta. To bolo kým neprišla pandémia a ľudia sa ma začali pýtať na pop-punkové veci. Myslel som si, človeče veď už ani neviem ako napísať pop-punkovú pieseň, hádam to skúsim.

Rozhovoril sa spevák o svojom kreatívnom procese. Landmines bola jedna z prvých, ktorú napísal a naozaj sa mu páčila. Ostatné songy sa mu potom tvorili ľahšie a ako sám povedal: „Jednoducho prichádzali“.

Heaven :x: Hell má byť posledný album kapely Sum 41. Plánujú s ním počas roka 2024 ich posledné turné, ktoré ukončia v novembri vypredaným koncertom vo Francúzsku. Definitívne poslednú show, znamenajúcu aj koniec kapely, plánujú odohrať doma v Kanade na začiatku roka 2025.

Označené ako