Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

SUGA alebo Agust D? Alterego člena BTS prináša nový album

Napísal na 5. mája 2023

Budúcnosť, hateri a boj s traumami. Alterego rappera SUGY z populárnej juhokórejskej skupiny BTS ponúka svoje surové pocity ako na zlatom podnose. Fanúšikovia sa môžu tešiť nielen z nového albumu ale aj z dokumentu či svetového turné.

Min Yoongi, viac známy ako SUGA z juhokórejskej skupiny BTS, používal alias Agust D ešte, keď patril do hip-hopovej scény vo svojom rodnom meste. Meno Agust D je vo svojej podstate anagram. Skladá sa zo slov SUGA a DT, ktoré reprezentuje Daegu Town, čo je rodné mesto umelca. 

SUGA Agust D
Agust D v roli policajta v klipe k Haegeum. Zdroj: Big Hit Entertainment

Po Agustovi D kórejský rapper znova siahol v roku 2016, kedy vydal rovnomenný mixtape. V nej búral normy, kritizoval haterov ale hovoril aj o téme mentálneho zdravia. Sám Yoongi sa vyjadril, že persona Agusta D mu pomohla dostať na svetlo sveta pocity, ktoré by ako SUGA nemohol hudobne vyjadriť. Podobne tomu bolo aj v roku 2020 s druhou mixtape D-2. Tá obsahovala ešte ostrejšie disstracky, kritiku kapitalizmu, či otázku dospelosti aj za použitia tradičnej kórejskej hudby.

Prišiel deň D

Pomaly ale isto sa členovia BTS odoberajú na svoju vojenskú službu a zanechávajú po sebe svoje sólové projekty. Rapper SUGA fanúšikov potešil 21. apríla svojím prvým albumom pod názvom D-Day. Dielo nadväzuje na už spomínané mixtapes, ktoré vydal ako Agust D. Na spoluprácu si prizval speváčku IU, člena skupiny The Rose Woosunga, či japonského hudobného skladateľa Ryuichiho Sakamotu. V jednom zo songov sa objavuje aj jeho dlhoročný priateľ z BTS, j-hope.

Titulná pieseň s názvom Haegeum je odkazom na tradičný kórejský sláčikový nástroj s dvomi strunami. Rapper v skladbe spomína, že práve táto pieseň je nová haegeum – nová tradícia, oslobodenie od všetkého, čo je zakázané. Pokračuje polemikou o tom, či naozaj existuje sloboda slova. Nezabudol spomenúť ani ľudskú posadnutosť peniazmi a chamtivosť spojenú so závisťou. Song je plný provokácie rovnako ako aj jeho klip.

Ďalšou skladbou, ktorá dostala klip, je AMYGDALA. V nej odokryl kórejský umelec svoje najväčšie traumy zo života, ktorými sú jeho havária na skútri, rakovina jeho otca, či operácia srdca jeho matky. V priebehu piesne sa im postupne stavia čelom. Amygdala je časť mozgu spájaná najmä s emóciami, pamäťou a obrannými mechanizmami potrebnými na prežitie. Agust D preto volá, aby ho zachránila.

Ostatné pesničky sa nesú v podobnom duchu ako jeho predošlá tvorba. Podpichujú haterov, zamýšľajú sa nad ľuďmi a láskou. Nesmú chýbať ani podporné slová o zvládaní ťažkých situácií. Do väčšej hĺbky ohľadom textov a procesu vytvárania celého albumu sa Yoongi dostal v dokumente SUGA: Road to D-Day. Ten je k nahliadnutiu na streamovacej platforme Disney+.

SUGA sa spojil s Agustom D

SUGA je prvým členom BTS, ktorý sa vydal na vlastné sólo turné. Šnúra koncertov z názvom SUGA | Agust D Tour spája tvorbu Agusta D spolu zo skladbami figurujúcimi na albumoch od kórejskej skupiny BTS. Koncerty odštartoval 26. apríla v New Yorku a trvať budú do 25. júna. Miesta, ktoré navštívi sa nachádzajú v Spojených štátoch a v Ázii. Európa nebola zaradená do programu, avšak spoločnosť BigHit ubezpečila fanúšikov o živom premietaní z koncertu v Japonsku. 3. júna by sme sa tak mohli aj v slovenských kinách uvidieť Yoongiho a jeho alterego.

Označené ako