Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Študenti opäť výjdu do ulíc bojovať za lepšie Slovensko

Napísal na 24. marca 2017

V pondelok ste si v relácií ,,Podvečer s Peťom“ mohli vypočuť dvoch mladých ľudí, Dávida a Karolínu. Na prvý pohľad obyčajní stredoškolskí študenti. Málokto by povedal, že práve oni dvaja organizujú Veľký protikorupčný pochod. Spoznali sa pred pár rokmi na dovolenke v Chorvátsku a odvtedy sú stále v kontakte. Možno to znie ako vtip, no oni to všetko myslia vážne a chcú zmenu.

Vzťah k politike nikdy nepociťovali. Nikdy ani nesnívali o tom, že by sa raz práve z nich mohli stať politici, alebo dokonca organizátori protestu. ,,Bolo to spontánne. Karolíne je bližšia skôr ekonomika a ja osobne tiež nechcem byť v politike. No situácia je taká, že sa nemienime len prizerať. V posledných rokoch sa na Slovensku objavili rôzne kauzy, finančné podvody a podobne, no na všetko sa už zabúda. A my ich chceme opäť pripomenúť a poukázať na to, že sú ešte stále nevyriešené,“ povedal Dávid.

Kauza Gorila, nedávny prípad Baštrnák a ďalšie politické kauzy. Práve to podnietilo týchto dvoch mladých ľudí k tomu, aby sa odhodlali zorganizovať pochod. ,,Chceme, aby sa ľudia mali na konci dňa lepšie, ako teraz. Tiež chceme, aby sa ľudia nestávali viac frustrovaní z tej všetkej korupcie čo je všade okolo nás. Dúfame, že zaujmeme aj študentov, aby mali dôvod ostať na Slovensku a študovať tu. Korupcia sa dotýka každého jedného z nás, čo žijeme na Slovensku. Máme požiadavky, ktorými to chceme docieliť. Či sú to personálne zmeny, nevyriešené kauzy a podvody a zrušenie Mečiarových amnestií. Chceme to docieliť našimi hodnotami, ktoré zastávame. To znamená napríklad antiextrémizmus a slušnosť,“prezradila nám organizátorka Karolína.

Karolína a Dávid, boli hosťami Peťovej relácie ,,Podvečer s Peťom“

Mnohí ľudia im neveria. Dokonca ich začali aj ohovárať a krivo obviňovať. No tento spontánny nápad má aj veľa priaznivcov a práve tí ich posúvajú ďalej. ,,Po nedávnych, až výsmešných udalostiach, ktoré sa stali v parlamente či mimo neho, som bola veľmi sklamaná a cítila som potrebu niečo urobiť. Zavolala som Dávidovi, dlho sme rozmýšľali, až sme vymysleli toto. Viacerí, najmä na Facebooku nám to neveria. Začali nás tam ohovárať a osočovať. Vymýšľali si, že sme platení zahraničnými organizáciami a dokonca aj to, že nás platí iná krajina. Samozrejme, že nič z toho nie je pravda. No našťastie nás podporuje oveľa viac ľudí,“ povedala nám ešte Karolína.

Takýto pochod si vyžaduje určité finančné pokrytie. Či na prenájom pódia, alebo výrobu transparentov, či letákov. Preto bol zriadený účet, kde ľudia môžu stále posielať svoje peniaze a týmto podporiť tento pochod. ,,Najväčšiu podporu pociťujeme od svojich najbližších, aj keď napríklad moja rodina sa o mňa dosť bojí. Taktiež nám pomohla odozva od ľudí, ktorí nás podporovali od začiatku a hovorili, že sa im páči to čo robíme a aké je super, že sme sa do toho dali. Spustili sme aj video projekt na Facebooku, a taktiež sme v kontakte s viacerými študentskými radami po celom Slovensku. Dúfame, že prilákame čo najviac ľudí. Momentálne odhadujeme, že sa na pochode zúčastní približne 10 000 ľudí,“ prezradil nám nakoniec Dávid.

Veľký protikorupčný pochod, je naplánovaný na 18. apríla 2017. Začne sa o 17:00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Tak bude prebiehať približne 30-minútový pochod na námestie SNP, kde sa budú konať príhovory organizátorov, študentov a ľudí ktorí boli priamo zasiahnutí korupciou. Potom bude nasledovať brífing, kde budú odoslané požiadavky vláde Slovenskej republiky. Svoju podporu a účasť môžete vyjadriť na tejto facebookovej stránke, alebo priamo na webovej stránke pochodu, kde sa dozviete aj ďalšie aktuálne informácie.