Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

AI novinka Spotify DJ pohltila sociálne médiá. Príde aj na Slovensko?

Napísal na 7. marca 2023

Koncom februára najznámejšia streamovacia platforma Spotify predstavila novinku Spotify DJ. Pomocou systému AI dokáže svojim poslucháčom mixovať personalizovaný výber hudby podľa ich osobného vkusu.

Spotify už roky prináša na trh novinky s technológiou personalizácie. V roku 2015 predstavil Discover Weekly, čo je playlist s hudobnými novinkami, ktorý sa mení každý pondelok. Ďalej sú to rôzne personálne playlisty ako You Time Capsule alebo Daily Mixes, ktoré obsahujú obľúbené skladby poslucháčov.

Obľúbenou funkciou je Blend, ktorý umožňuje používateľom vytvárať zoznamy skladieb s rodinou, priateľmi alebo samotnými umelcami. Funguje tak, že generuje a mieša zoznamy hudobných skladieb na základe hudobných preferencií poslucháčov a ich priateľov. Naopak známy Spotify Wrapped čelí každý rok vlne kritiky.

Ako Spotify DJ funguje

Nová funkcia poskytuje svojim poslucháčom osobný výber hudby. AI DJ mixuje novšie a staršie skladby na základe osobných dát používateľov. Songy sú sprevádzané hovoreným komentárom umelej inteligencie o hudbe a interpretoch. Slúži to ako plynulejšie prepojenie a autentický zážitok poslucháča. Čím väčšia je miera komunikácie a spätnej väzby s DJ-om, tým personálnejší výber dokáže urobiť.

Spotify novinku predstavil ako vloženie „AI DJ do vrecka“. Pýši sa aj realistickým hlasom, ktorého prvým modelom je vedúci kultúrnych partnerstiev Spotify Xavier „X“ Jernigan.

Pozitívny feedback

Funkcia založená na OpenAI je momentálne stále vo fáze beta testovania a zatiaľ je dostupná iba v angličtine pre predplatiteľov služby Spotify Premium v ​​USA a Kanade. Sociálnymi médiami sa šíria zmiešané reakcie.

Ohlasy poslucháčov na Spotify DJ
Ohlasy poslucháčov na Spotify DJ. Zdroj: Twitter/Spotify

Negatívne reakcie sa vzťahujú na Spotify a jeho nedodržané sľuby. Spotify HiFi, ktorý prvýkrát ohlásili vo februári 2021, bol opísaný ako spôsob, akým môžu používatelia Spotify Premium zlepšiť kvalitu zvuku na bezstratový zvukový formát v kvalite CD. Dodnes však oficiálne nevyšiel.

Samotný Spotify DJ sa teší najmä pozitívnemu feedbacku. Ešte síce nie je úplne zrejmé, kedy sa táto novinka dostane do Európy, no vďaka kladným ohlasom používateľov by to mohlo byť už o pár mesiacov.

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár