Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Spider-Man: Bez domova dostáva chválu od kritikov. Čo je nové v spider-svete?

Napísal na 25. januára 2022

Predchádzajúci rok bol pre fanúšikov Marvelu bohatý. Po mnohých skvelých filmoch prišiel najviac očakávaný Spider-man: Bez domova.

Aj napriek tomu, že pre Marvel bol rok 2021 veľmi úspešný, svoj pravdepodobne najlepší film si ako čerešničku na torte nechal na koniec. Po tituloch ako Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch (2021) či The Eternals (2021) sme sa dočkali aj dlhoočakávaného Spider-Mana.

Obľúbený superhrdina sa vrátil na plátna kín v titule Spider-Man: Bez domova a zanechal poriadny dojem. Oproti predošlým filmom zo série je hrdinova identita odhalená. Peter Parker už nedokáže oddeliť svoj osobný život od svojho hrdinského, preto žiada Doktora Strangea o pomoc.

Nie všetko však v príbehu skončilo podľa plánov a to isté by sa dalo povedať aj o situácii s kinami na Slovensku. Hoci celosvetová premiéra sa konala ešte 17. decembra 2021, Slováci sa novinky v súvislosti s protipandemickými opatreniami dočkali až 20. januára 2022.

Rozpočet na natáčanie bol 200 miliónov amerických dolárov. Za štyri týždne od uvedenia na trh titul zarobil 20,8 milióna dolárov. Ide tak o poriadny úspech, film sa dokonca ocitol aj na prvom mieste v rebríčku najzárobkovejších filmov, hoci na chvíľu ho predbehla hororová novinka Vreskot. Samotné natáčanie Spider-Mana sa začalo v New Yorku v roku 2020. Na určitý čas bolo síce pozastavené, potom sa však presunulo a pokračovalo v Atlante.

Režisérom filmu je John Watts, rovnako ako pri filmoch Spider-Man: Návrat domov (2017) a Spider-Man: Ďaleko od domova (2019). Po jeho boku je aj Kevin Feige, ktorý zastupuje Marvel a Amy Pascal reprezentuje Sony.

V hlavných úlohách opäť účinkujú Tom Holland, Zendaya a Jacob Batalon. V tomto filme sa však objavili aj Jamie Foxx v úlohe Elektra z Úžasného Spidermana 2 a Alfred Molina ako Doktor Octopus. Má sa objaviť aj postava Lizarda, známa aj pod menom Dr. Curtis Connors v podaní Rhysa Ifansa.

Krátko po premiére sa začali objavovať prvé hodnotenia. Film získal veľmi pozitívne ohlasy. Na ČSFD má zatiaľ 88 %, na IMDB 8,7 hviezdičiek z 10.

Teórie o multiverze (pozor, spoiler)

Hneď po tom, ako sa fanúšikovia dozvedeli o tomto obsadení, začali kolovať špekulácie o deji filmu a udalostiach v ňom. Mnohí sa domnievali, že sa Peter Parker dostane do akéhosi multiverzu, kde stretne všetkých pavúčích mužov z predošlých Spider-Man filmov. Teóriu malo potvrdiť práve účinkovanie hercov ako Tobey Maguire a Andrew Garfield, ktorí mali zaujať úlohu Spider-Manov z iných vesmírov.

Povrávalo sa tiež, že po ich boku budú Kirsten Dunst ako Mary Jane Watson a Emma Stone ako Gwen Stacy. Keďže Gwen Stacy ako postava zomrela a herečky nepotvrdili svoju participáciu vo filmoch, tieto predpoklady sa nenaplnili. Tom Holland taktiež tieto fámy poprel, no fanúšikovia s teóriami neprestali, až pokiaľ film neuvideli.

Sony vs Marvel

Istú dobu nikto nevedel povedať, či No Way Home vôbec vznikne. Zapríčinil to práve konflikt medzi spoločnosťami Sony a Marvel. Týkal sa práve zmluvných podmienok ohľadom vlastníctva postavy Spidermana. Štúdiá sa na začiatku roku 2019 rozdelili.

Kým sa však táto informácia dostala k fanúšikom, Spider-Man: Far From Home (2019) už bežal v kinách. Zaujímavosťou je, že spoločnosti o rozdelení začali uvažovať už počas natáčania filmu. Hercom či štábu o tejto situácii nepovedali.Nechceli sme, aby to ovplyvnilo koniec natáčania. Jediné, na čom mi záležalo, bolo dokončenie filmu a aby sme ho urobili najlepšie ako vieme,“ povedal Feige.

Vystrelili si z fanúšikov

Fanúšikovia sa nesmierne tešili, keď herci v hlavných úlohách zverejnili príspevky na Instagrame ohľadom názvu filmu. Publikovala ich práve trojica hercov Tom Holland, Zendaya a Jacob Batalon. Zaujímavé však bolo, že každý príspevok oznamoval iný názov filmu. Fanúšikovia síce boli zmätení, no neboli sami. Tom Holland si tiež nebol istý, čo sa deje, dokonca sa vyľakal, že urobil nejakú chybu.

Tom má za sebou pár prípadov, kedy omylom prezradil tajomstvá o filme, či už v rozhovoroch alebo vo svojich live na instagrame. Aj to je dôvod, prečo herec nedostáva kompletné scenáre a prečo mu tvorcovia nehovoria podstatné udalosti z filmov. Často sa ich totiž dozvedá až pri samotnom natáčaní. Tentokrát to však nešlo o jeho nepozornosť ale o skvelý spôsob, ako zaujať publikum.

Iné novinky zo spiderverza

Mnohí sa taktiež tešia na pokračovanie komiksovky Spider-Man: Paralelné svety z roku 2018. Marvel naň zverejnil trailer ešte 5. decembra. Animovaný film ponesie názov Spider-Man: Across the Spider-Verse (Part One) a jeho odhadovaná premiéra je 7. októbra 2022.

V tomto príbehu sa hlavný hrdina Miles Morales opäť vracia, aby spojil sily s Gwen Stacy. Stretnú zápornú postavu, ktorá je mocnejšia ako ktokoľvek, komu predtým čelili.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com