Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Recenzia: Spider-Man 2 sa stáva silným kandidátom na hru roka a takýto titul si aj skutočne zaslúži

Napísal na 10. novembra 2023

Najviac očakávaná hra tohto roku je tu. Spider-Man 2 prináša hodiny zábavy a nesklamal svojim jedinečným príbehom.

Marvel’s Spider-Man 2 je akčná dobrodružná hra, ktorá vyšla exkluzívne pre konzolu Playstation 5. Videohru vytvorili vývojári Insomniac Games a vyšla pod značkou Sony Interactive Entertainment. Je to pokračovanie predošlých hier Marvel’s Spider-Man z roku 2018 a Marvel’s Spider-Man: Miles Morales z roku 2020.

Príbeh tvorcovia založili na veľmi známej komiksovej a filmovej postave známej ako Spider-Man, a jeho priateľovi, tiež Spider-Manovi. Jedného poznáme pod menom Peter Parker a ten druhý je Miles Morales, veľmi podobný, no možno menej známy pavúčí superhrdina. O Milesovi momentálne existujú už dva animované filmy. Obaja vynikajú svojimi pavúčími schopnosťami a dokážu zniesť silné údery. Miles má navyše schopnosť používať elektrické schopnosti a vie sa pred nepriateľmi zneviditelniť.

Čo priniesol druhý diel?

Vývojári z Insomniac Games mali pri tvorbe hry pred sebou veľkú výzvu. Ako vylepšiť niečo, čo už je tak moc obľúbené? Prvá hra zožala veľký úspech, ale na pokračovanie potrebovali priniesť hráčom niečo nové. Môžeme povedať, že sa im to podarilo. V hre Marvel’s Spider-Man 2 naozaj vyskúšate, aké to je, hojdať sa ulicami New Yorku.

Mapu Manhattnu rozšírili o nové časti – Queens a Brooklyn. Presúvanie hojdaním vylepšili tiež oblekom s krídlami, takže cez mesto budete môcť plachtiť. V tejto hre máte k dispozícii oboch Spider-Manov a každý má svoje špeciálne schopnosti.

Peter Parker z novej hry Marvel's Spider-man 2. Zdroj: ign.com
Peter Parker ako Spider-Man v čiernom obleku. Zdroj: ign.com

Súboje sú veľmi podobné ako v predchádzajúcej hre, no nie nudné. Použitie vybavenia zmenili tak, že v boji má k nemu hráč oveľa rýchlejší prístup. Svoje vlastné schopnosti v tejto hre dostáva aj náš „OG“ Spider-Man, aby za Milesom nezaostával.

Hra je graficky krajšia a plynulosť konzoly Playstation 5 drží herný zážitok na optimálnych 60fps. Čo Insomniac Games priniesli nové, je dokonalá funkcia rýchleho cestovania, teda „fast travel“. Z bodu A sa viete dostať do bodu B v priebehu niekoľkých sekúnd, sprevádzaný šikovnou animáciou z mapy do „real time swingovania“. To isté platí aj pri výmene postáv medzi Petrom a Milesom.

Naši hrdinovia majú na výber spomedzi desiatok variant oblekov, ktoré je hráč schopný odomknúť. Na rozdiel od predošlého dielu, obleky majú teraz iba kozmetický účel. Herný čas, ktorý za videohrou strávite na jej dokončenie, sa pohybuje okolo dvadsiatich hodín. Na dnešné pomery to nie je dlho, ale môžeme povedať že to stojí za to.

Perfektný zážitok

Silnou stránkou hry je jednoznačne jej hlavný príbeh. Už v prvých minútach sa dej rozbieha nabitou akciou. Spider-Mani spolu čelia známym nepriateľom z komiksového sveta a zápletka sa rozbieha keď na scénu vstupuje lovec Kraven, ktorý zacielil na New York. Okrem záporákov, ktorých predstavili už v trailery, si vývojári ponechali v rukáve ešte niekoľko prekvapení.

Kľúčovou postavou príbehu sa stáva tiež Harry Osborn, ktorý sa vracia po jeho absencii v prvom diely. Bez ohľadu na to, koľko filmov poznáte, Spider-Man 2 prekvapuje novou, alternatívnou dejovou líniou.

Tou slabšou stránkou ostávajú opakujúce sa vedľajšie misie. Mesto je väčšie a krajšie, no okrem pár zberateľských úloh, podobných z prvého dielu, v ňom pre Spider-Mana žiadnu novú aktivitu nenájdete. Pozitívne pre fanúšikov je, že sa v meste skrýva kopec odkazov na Marvel Universe, na ktoré môžu počas hrania naraziť.

Nevieme koľko rokov bude trvať vývoj ďalšieho dielu, ale zaručene sa dá predvídať, že pokračovanie bude. Bez spoilerov môžeme povedať, že tak ako v prvom diely, tomu nasvedčujú udalosti z konca videohry a po titulkových scén.

Medzi hrami, ktoré za tento rok vyšli, je Marvel’s Spider-Man 2 silný kandidát na cenu Game of the Year 2023. V tejto kategórii však stojí proti silným súperom, ako je úspešná videohra Baldur’s Gate III, alebo exkluzívna hra pre Nintendo – The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.