Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

SK8 vyjadruje podporu Ukrajine, Košický a Prešovský samosprávny kraj pripravujú núdzové zariadenia

Napísal na 25. februára 2022

SLOVENSKO. Predstavitelia samosprávnych krajov združení v SK8 odsúdili vojnu, ktorú rozpútala Ruská federácia na Ukrajine. Samosprávne kraje na znak solidarity s Ukrajinou a ukrajinským ľuďom vyvesili na budovách župných úradov ukrajinské vlajky. Župy sú pripravené poskytnúť humanitárnu pomoc.

Na aktuálnu situáciu na Ukrajine, ktorá čelí vojenskej agresii Ruskej federácie, reagujú aj samosprávne kraje, ktoré sú orgánmi krízového riadenia. Na rokovaní Zhromaždenia združenia SK 8 vo štvrtok 24. februára 2022 v Košiciach vyjadrili podporu a solidaritu Ukrajine a ukrajinskému ľudu. Košický a Prešovský samosprávny kraj, ktoré susedia s Ukrajinou, začali realizovať kroky zamerané na pomoc obyvateľom spoza hranice.

„Skoro ráno sme komunikovali s ministerstvom školstva a dostali sme požiadavku na poskytnutie telocviční. Košický a Prešovský samosprávny kraj okamžite na požiadavku zareagovali. Vojenskú agresiu Ruskej federácie považujeme za neakceptovateľné a hrubé porušenie medzinárodného práva. Zároveň vzniknutú situáciu na Ukrajine riešime aj so sekciou krízového riadenia ministerstva vnútra,“ povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

SK8: Zasadnutie SK8 k vojne na Ukrajine – Jozef Viskupič

„Košický samosprávny kraj odsudzuje vojenské úsilie Ruska na Ukrajine a vyjadruje podporu ukrajinským susedom. Aktuálne pripravujeme telocvične na stredných školách, stredoškolské internáty, školu v prírode a turistické ubytovne, ktorými disponujeme, a ktoré môžu slúžiť na núdzové prijatie obyvateľov Ukrajiny. Okamžite máme k dispozícii šesť ubytovní a disponujeme približne 60 telocvičňami a športovými halami. Celkovo vieme poskytnúť takmer dvetisíc lôžok. V súčasnosti tiež pracujeme na vytypovaní pozemkov, na ktorých môžu vzniknúť stanové mestečká, a to v okresoch, ktoré sú blízko hraníc s Ukrajinou. Sme pripravení poskytnúť aj humanitárnu pomoc, ktorí sú kvôli vojnovému konfliktu nútení opustiť svoje domovy,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

SK8: Zasadnutie SK8 k vojne na Ukrajine – Rastislav Trnka

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský skonštatoval, že „máme skúsenosti s ubytovaním repatriantov zo začiatku pandémie ochorenia Covid-19. Už dnes máme prichystaných takmer 2.600 lôžok. Chceme byť solidárni s Ukrajinou a sme pripravení kedykoľvek pomôcť. Samotný Prešovský samosprávny kraj má na Ukrajine dva partnerské regióny. Keď sa teraz zomkneme – všetci partneri v regiónoch, demokratickí partneri, Európska únia, ale aj transatlantické štruktúry – vyšleme signál, aký chceme svet po tomto konflikte.“

SK8: Zasadnutie SK8 k vojne na Ukrajine – Milan Majerský

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár