Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Simon Kopunec nám prezradil, aké bolo dabovanie vo filme Wonka
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Simon Kopunec nám v rozhovore prezradil, aké bolo dabovanie vo filme Wonka

Napísal na 21. januára 2024

Do Aetter rozhovorov zavítal dabér Simon Kopunec, ktorý vo filme Wonka prepožičal hlas hlavnej postave. Povedal nám viac nielen o dabovaní, ale aj o jeho živote plnom umenia.

Slovenský dabér Simon Kopunec sa najnovšie ujal hlavnej úlohy vo filme Wonka. Okrem toho však učí herectvo na svojej bývalej strednej škole, v Trenčianskom divadle hrá postavy Pinocchia, Jakuba z Perinbaby, Ivana z Mrázika či Williama Shakspearea. Daboval už viaceré rozprávky, úlohu má aj v Slovenskom národnom divadle, chystá nový album a spolu s manželkou – tiež herečkou, vychováva dcéru.

Simon Kopunec Wonka
Wonka precvičil hlasivky nielen Timothéemu, ale aj Simonovi. Zdroj: Instagram/simon_hurton

Zahrievacia otázka – máš rád čokoládu?

Milujem čokoládu. Moji kamaráti vedia, že čokoláda je to, čo mi majú darovať, keď ma chcú potešiť. Mám rád sladké veci, akurát som si tento rok povedal, že po Vianociach a po Wonkovi ju obmedzím na istý čas.

Jedol si viac čokolády, keď si daboval Wonku?

Vždy keď som prišiel zo štúdia z nahrávania, tak som si zvykol kúpiť po ceste nejakú čokoládku. Tiež som priniesol čokoládku aj domov svojej dcérke, ktorá to prežívala spolu so mnou. Keďže ona ešte nevie nejako odlíšiť realitu, tak si myslela, že tatinko vyrába tú čokoládku. V tom období to bolo s konzumovaním čokolády intenzívne, takže som si dal teraz detox.

Dokedy ste Wonku nahrávali, respektíve koľko vám to trvalo?

My sme nahrávali v októbri, čiže koncom októbra sme to ukončili. Ja osobne som nahral svoju postavu za týždeň, ale ostatní na to mali viac času.

Tak to si šikovný. Koľko hodín si tým trávil denne, keď si to takto stihol?

Boli dni, keď som bol v nahrávacom štúdiu štyri hodiny doobeda a štyri hodiny poobede. Zväčša sme to rozdelili na časti, napríklad doobeda boli dialógy a poobede boli spevy, aby to nebolo celé naraz.

Ujímaš sa práce dabéra často?

Nie je to až tak často ako niektorí moji kolegovia. Existuje dabing ako herecká úloha, ktorou sa niektorí živia, teda sú dabingoví herci a nerobia činohru alebo seriály. Keďže ja sa primárne venujem herectvu, tak to musím aj časovo zladiť, čiže veľa ponúk aj odmietam, lebo nemám čas.

Keď sme spolu telefonovali, tak si mi vravel, že hľadali niekoho, kto bude znieť podobne ako Timothée, ale má aj určité spevácke gro. Myslíš si, že toto pri tebe zavážilo?

Dovolím si povedať, že áno. Určite aj ostatní kolegovia, ktorí boli pozvaní na konkurz mali podobný hlas. Napokon nikdy nevieš, koho v Amerike naozaj vyberú, keďže to je to miesto, kde sa robí konečné rozhodnutie. Myslím si, že práve tieto atribúty boli pre nich dôležité.

Taktiež si dovolím povedať, že to bol Timothéeho prvý spevácky film, preto to bolo o niečo iné. Najmä kvôli tomu, že potrebovali aj niekoho kto spieva, lebo niektorí moji kolegovia už dabovali Timothéeho v iných filmoch ako Malé ženy, kde to bol Dávid Hartl. Potom už hľadali iba niekoho, kto by to aj zaspieval a nie každý kto dabuje dokáže aj spievať. Napríklad v Česku to majú rozdelené – jeden dabuje a iný herec spieva.

Ak by ste si radi vypočuli nielen Simonov hlas, ale napríklad:

  • ako sa dostal ku spevu,
  • ako funguje dabing hollywoodskych filmov,
  • jeho spojenie s umením,
  • ako zvláda úlohu pedagóga,

tak nezostrihaný záznam z rozhovoru nájdete na Spotify – Aetter ROZHOVORY.