Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

The Crown: Je všetko v seriáli skutočné alebo si tvorcovia vymýšľali?

Napísal na 15. januára 2021

Obľúbený seriál The Crown opisuje život britskej kráľovnej Alžbety II. a jej rodiny. Je ale celý príbeh nakrútený podľa skutočnosti? Oddelili sme pre vás pravdu od výmyslu.

Seriál The Crown vyšiel na Netflixe už v roku 2016. Každá jeho séria pritiahla viac a viac divákov. Dnes má štyri série a patrí medzi najsledovanejšie seriály s viacerými oceneniami.

Dielo zobrazuje historické udalosti za vlády kráľovnej Alžbety II. Taktiež opisuje panovníčkin osobný život, ako aj ľudí okolo nej. Seriál odkrýva viaceré tabu témy z kráľovskej rodiny a to podnecuje divákov pýtať sa, či je všetko natočené podľa skutočnosti alebo domyslené scenáristami.

Nezabalené smútočné oblečenie – pravda

V roku 1952 kráľ Juraj VI. zomiera práve v čase keď Alžbeta a Filip sú na ceste po provinciách Commonwealthu. V Keni sa Alžbeta dozvie o smrti otca od jej manžela Filipa. V seriáli kráľovskému páru oznámia, že im služobníctvo zabudlo pribaliť čierne šaty.

Táto nepríjemná udalosť sa naozaj stala. Kráľovná Alžbeta II. sa obliekla do smútočného až po prílete do Anglicka, keď jej doniesli čierne oblečenie do lietadla. Odvtedy každý člen kráľovskej rodiny, ktorý niekam cestuje, musí mať povinne pribalené čierne oblečenie v prípade smrti niekoho z rodiny.

Seriál The Crown
Čierne oblečenie museli kráľovnej Alžbete II. doniesť do lietadla. Zdroj: youtube.com

Kráľovná hodila tenisku po manželovi – pravda

Veľmi vtipná časť seriálu je hádka medzi princom Filipom a kráľovnou Alžbetou II., ktorá sa skončila tak, že princ Filip vyletel z dverí domu a za ním letela teniska, ktorú hodila sama panovníčka v návale hnevu.

V tom čase kráľovná s manželom oddychovali počas ich pobytu v Austrálii. Najväčší šok pre nich bol, že všetko to zachytili filmári pred domom, ktorí čakali, kedy kráľovský pár vyjde von pozorovať koaly. Po chvíli prišla za nimi kráľovná, aby im vysvetlila situáciu.

Seriál The Crown
Hádku kráľovského páru zachytili filmári. Zdroj: castleholic.co

Toto je pravdivý príbeh. Kráľovná naozaj prišla za filmármi so slovami: „Mrzí ma táto malá epizóda, ale ako iste viete, deje sa to v každom manželstve.“ Po týchto slovách filmári jej natočený materiál, o ktorý by sa pobili všetky média odovzdali.

Churchill utajil mŕtvicu pred kráľovnou – klamstvo

V lete 1953 bol premiér Británie Winston Churchill na čas indispovaný kvôli mŕtvici, ktorá bola veľmi vážna. Jeho stav sa podarilo utajiť pred verejnosťou, pretože sa dohodli o mlčanlivosti s najvýznamnejšími denníkmi.

V seriáli je zobrazené, že kráľovná, média a nikto okrem najbližších ľudí okolo Churchilla o ničom nevedia. Keď sa to neskôr kráľovná dozvie, zavolá si na koberček už zdravého premiéra a karhá ho za skrývanie pravdy. V skutočnosti sa to nestalo, pretože kráľovná Alžbeta II. vedela o premiérovom stave pravdu z listu od samotného Churchilla.  

Seriál The Crown
Premiér Winston Churchille prekonal mŕtvicu. Zdroj: telegraph.co.uk

Princ Filip bol neverný kráľovnej – klamstvo

Princ Filip sa v roku 1956 plavil so svojou posádkou do Austrálie na otvorenie olympiády. Mike Parker, jeho tajomník a priateľ, podľa seriálu píše pravidelne o ich ceste členom Thursday clubu, ktorého členmi bol aj princ s tajomníkom. V listoch opisuje dobrodružstvá, na ktorých si chlapi z posádky a aj princ Filip užívajú s krásnymi domorodkyňami rôznych krajín, kde zastavia.

Listy a tiež to, že Parkerova manželka požiadala o rozvod kvôli nevere, bol len výmysel scenáristov. V skutočnosti neexistujú nijaké listy, ktoré by to potvrdili a pani Parkerová sa chcela rozviesť, pretože jej manžel nebol skoro vôbec doma kvôli práci.

Princ Filip sa plavil s posádkou do Austrálie. Zdroj: medium.com

Kráľovná nemala rada premiérku Thatcherovú – pravda

V seriáli môžeme vidieť napätú situáciu medzi kráľovnou Alžbetou II. a prvou ženskou premiérkou Margaret Thatcherovou. Obe zastávali silné posty vo svete, kde dominovali muži, no aj tak sa v mnohých veciach nevedeli zhodnúť. Mali odlišné názory na sankcie v Južnej Afrike a dokonca kráľovná si myslela, že po Thatcherovej príchode má Británia viac nepokojov, bezdomovcov a zlú reputáciu.

Nezhody medzi týmito dvoma ženami naozaj prebehli, ale napriek rozdielom sa ich vzťah postupom času zmiernil. Kráľovná v roku 2013 dokonca prišla na pohreb Thatcherovej, ktorý bol prvým, na ktorom sa zúčastnila od čias Winstona Churchilla.

Kráľovná a premiérka Thatcherová nemali najprv dobrý vzťah. Zdroj: thetimes.co.uk

Princezná Diana trpela bulímiou – pravda

Veľmi sledované boli časti s princeznou Dianou a diváci čakali na odhalenie skrytých tajomstiev. V seriáli môžeme vidieť, že sa Diana po nejakom čase v kráľovskej rodine začne v Buckinghamskom paláci sama nudiť. Pokúša sa dovolať princovi Charlesovi, dokonca aj kráľovnej, ale vždy je odbitá, pretože obaja majú povinnosti.

Jednu noc zamieri do kuchyne a zje rôzne koláče z chladničky. Keď sa vráti späť, je jej zle od žalúdka a všetko násilne vyvráti. Príbeh o bulímií princeznej Diany je bohužiaľ pravdivý. Choroba u nej vraj vzbĺkla, pretože bola osamelá a zanedbaná.

Diana mala stravovacie problémy. Zdroj: rolingstone.com

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár