Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Seniorom volali najmä čísla z cudziny

Napísal na 17. februára 2022

TRNAVA. Polícia za minulý rok preverovala celkom 31 prípadov. Skutočný počet obetí môže byť omnoho vyšší. Ide o vysoko latentnú trestnú činnosť a obete z dôvodu strachu, zlyhania alebo nepochopenia, majú obavy tieto prípady nahlásiť na políciu.

V okrese Trnava, Hlohovec a Piešťany riešila polícia 15 skutkov. 11 v okrese Dunajská Streda, v Skalici mali policajti v preverovaní 4 prípady. 15 prípadov skončilo v štádiu pokusu a 16 krát seniori peniaze podvodníkom skutočne aj odovzdali. Ak by došlo k odovzdaniu všetkých peňazí, ktoré podvodníci žiadali, dôchodcov by tak pripravili o viac ako 88 tis. eur.

Najčastejšia návnada bola „VNUK“

Tu došlo k určitej obmene a v rámci legendy VNUK došlo k zneužitiu POLÍCIE. Páchateľ sa predstavil ako príslušník polície, alebo predstieral, že osoba je zadržaná políciou, komunikuje v mene advokáta a žiada aukciu. Legenda VNUK bola zneužitá aj pri predstieranej dopravnej nehode. Kým v roku 2020 kontaktovali seniorov páchatelia cez české telefónne čísla, v minulom roku obete podvodov uvádzali, že ich podvodníci kontaktovali najmä cez telefónne čísla z Anglicka. Tie sa nedali spätne overiť.

Takto pred rokom sa snažil neznámy muž okradnúť staršiu pani. V telefóne sa vydával za vnuka a tvrdil, že sa vrátil z Holandska a potrebuje 10 tisíc eur na kúpu nehnuteľnosti a ponuka mu vyprší za 20 minút. Staršia pani mu oznámila, že peniaze nemá a telefonát si overila.

Polícia upozorňuje, že podvodníci ovládajú manipulačné techniky, ktorými vedia od ľudí najskôr vylákať potrebné informácie o ich rodine a potom im vyrozprávajú príbeh, ktorým obete ľahko uveria. Pod nátlakom a v snahe pomôcť blízkym v ťažkej životnej situácii konajú podľa presných inštrukcií z telefónu. Skôr ako chcete niekomu pomôcť, informácie si dôkladne preverte.

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár