Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

6 animákov, ktoré nie sú len pre deti. Učia o ekológii, aj o duši

Napísal na 19. marca 2021

Rozprávky s dôležitým odkazom pre ľudstvo – tieto animované filmy nesú skryté odkazy.

Moana

Animovaný dobrodružný film so speváckymi vsuvkami učí o tom, aký má ľudstvo vzťah v prírode. Príbeh je o mladom dievčati, ktoré sa neblomne snaží držať sa svojich princípov a učí ženy samostatnosti a odvahe. Tento film zároveň dokazuje, ako je na tom životné prostredie, a že príroda nie je nepriateľ.

Film sa stal populárnym najmä kvôli hudobným číslam v podaní hercov, ako sú Dwayne The Rock Johnson a Auli’i Cravalhová. Zdroj: YouTube

Soul

Hudobný film spoločnosti Pixar opäť prekvapil. Soul sa svojimi vizuálnymi prvkami líši od ostatných animovaných filmov, najmä svojou jednoduchosťou. Niektoré charaktery sú vytvorené len prostou čiarou. Tento film poučuje o zmysle života, o tom, že ľudia sa nepotrebujú naháňať za úspechmi, ale mali by byť jednoducho šťastní a robiť to, čo ich napĺňa.

Hlavnú postavu dabuje herec Jamie Fox. Zaujímavosťou je aj príjemná jazzová hudba, ktorá poteší zmysly. Zdroj: YouTube

Coco

Táto rozprávka patrí medzi kontroverznejšie, najmä vďaka obsahu, ktorý ponúka. Ide o príbeh mladého chlapca Miguela, ktorý sa vďaka svojmu starkému ocitne medzi mŕtvymi. Rozprávka odovzdáva odkaz o tom, že sa smrti nemusíme báť a že po nej prichádza dobrodružstvo. Tiež pripomína, že naši blízki ostávajú medzi nami, kým ich nosíme v myšlienkach a srdci. Najmä vďaka farebnému vykresleniu reality sa snažia autori poprieť, že smrť je len prázdnota. Celý film obohacuje humor a hudobné čísla.

Zaujímavosťou tohto filmu je aj oslava kultúry a tradícií v iných častiach sveta. Zdroj: YouTube

Inside Out

Rozprávačmi v tomto príbehu sú emócie jedenásť ročnej Riley – radosť, smútok, strach, hnev a znechutenie. Všetky tieto emócie majú vlastné postavy a odohrávajú sa v hlave Riley. Film ukazuje, že nás emócie ovládajú a aj keď máme pocit, že sa nám rúti celý svet. Pripomína, že je v poriadku občas byť smutný, dokonca, ak chceme dospieť, je to nevyhnutné.

Najdojímavejšia scéna je, keď si radosť uvedomí, že aj smútok je potrebný pre človeka. Zdroj: YouTube

Kung Fu Panda

Animák z roku 2008 sa odohráva v Čínskej starovekej dynastii. Hlavnou postavou je panda, ktorej sa náhodou podarí dostať do najslávnejšej bojovej päťky na svete. Kung Fu panda patrí medzi rozprávky s dôležitým odkazom hlavne preto, že opisuje osud niekoho, kto nezapadá do nejakej sociálnej skupiny, no napriek tomu sa nevzdáva, prekonáva prekážky a vytvára si priateľstvá. Ukazuje, že svoje nedostatky môžeme zmeniť na prednosti.

O dabing Pandy sa postaral Jack Black, ktorý do hlavnej postavy vniesol humor, radosť, ale aj smútok. Zdroj: YouTube

Lorax

Lorax predstavuje svet, v ktorom žijú ľudia bez akéhokoľvek náznaku prírody. Rozpráva o chlapcovi, žijúcom vo svete technológií, ktorý sa vydal hľadať živý strom, kvôli dievčaťu. Pekné myšlienky tohto filmu sa týkajú hlavne ekológie. Predstava, že ľudia žijú bez živých stromov, vzbudzuje v človeku otázku ochrany životného prostredia a nabáda k snahe o zlepšenie. Zároveň poučuje ľudí aj o chamtivosti, lebo nie všetko, čo patrí prírode, patrí aj ľuďom.

Postavičky sú zaujímavo spracované a v hlavnej úlohe dabuje Zac Efron, Taylor Swift a svetoznámy Johny DeVitto. Zdroj: YouTube

Zdroje: YouTube, Simona Jurovatá


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com