Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Herci z filmu Rómeo a Júlia po vyše päťdesiatich rokoch žalujú filmové štúdio: Za nahú scénu chcú vysúdiť pol miliardy

Napísal na 14. januára 2023

Tento článok bol pôvodne uverejnený v online magazíne Hashtag.

Ste fanúšikom filmu Rómeo a Júlia z roku 1968? Nie všetko je tak ružové, ako romantický príbeh tohto diela. Hlavní herci žalujú tvorcov, ktorí ich údajne nútili do nahej scény.

Hviezdy oscarového filmu Rómeo a Júlia po päťdesiatich štyroch rokoch od nakrúcania podali žalobu na štúdio Paramount Pictures. Dôvodom je milostná scéna, v ktorej sa obaja neplnoletí herci objavili nahí. Ako informuje BBC, tí v spoločnej žalobe tvrdia, že do scény ich dotlačili a stali sa tak obeťami sexuálneho násilia.

K scéne boli dotlačení

Filmové spracovanie shakespearovskej klasiky v podaní režiséra Franca Zeffirelliho získalo štyri nominácie na Oscara, z čoho dve premenilo na víťazstvo. V hlavných úlohách sa predstavila mladá dvojica hercov Leonard Whiting  a Olivia Hussey. Ani jeden z nich ešte nebol plnoletý. Whiting mal v čase nakrúcania 16 rokov a jeho herecká kolegyňa bola o rok mladšia.

Súčasťou filmu bola aj milostná scéna medzi dvoma hlavnými protagonistami. Whiting a Hussey tvrdia, že podľa slov režiséra mali mať počas nej na sebe bielizeň telovej farby. Zmena nastala v deň nakrúcania, kedy Zeffirelli hercom oznámil, že sa predsa len budú musieť vyzliecť. Sľúbil im, že scény natočí tak, aby nahota zachytená nebola.

Vo finálnej verzii filmu napokon bolo vidieť prsia Olivie Hussey a Whitingov zadok. Na základe toho herecká dvojica žaluje Paramount Pictures za sexuálne zneužitie, obťažovanie a podvod. Obaja uvádzajú, že scéna im spôsobila vážnu emocionálnu ujmu, s ktorou žijú celý život a žiadajú odškodné vo výške viac ako pol miliardy dolárov.

Báli sa prehovoriť

Žaloba prišla krátko po tom, čo v Kalifornii zrušili premlčaciu dobu pre prípady sexuálneho násilia na deťoch. Manažér oboch hercov, Tony Marinozzi, pre BBC povedal, že herci sa o svojej skúsenosti báli prehovoriť skôr. Obávali sa, že by im nikto neveril, a že by to mohlo negatívne ovplyvniť ich kariéru.

rómeo a júlia žalujú
Hlavní herci z filmu Rómeo a Júlia žalujú tvorcov za sexuálne zneužitie. Zdroj: videobuster.de

„V súčasnosti existujú hnutia ako #MeToo, ale v tej dobe nemali žiadnu možnosť o svojej skúsenosti hovoriť. Je to niečo, s čím museli žiť a pravdepodobne sa trápiť celý život,“ uviedol Marinozzi. Právny zástupca hercov, Solomon Gresen, dodal, že nahé zábery mladistvých sú protizákonné a nemali by sa zobrazovať.

Nahú scénu herečka donedávna obhajovala

Hoci obaja herci v žalobe tvrdia, že ich scéna emočne poznačila, Olivia Hussey ju ešte pred pár rokmi obhajovala. V roku 2018 povedala pre Variety, že nikto v jej veku dovtedy nič také neurobil. Podľa jej slov, scéna si to pre film vyžiadala a režisér ju nakrútil vkusne.

„V Amerike to bolo tabu, ale v Európe bola nahota vo filmoch bežná a nikto si z toho nič nerobil. Pozornosť pritiahlo akurát to, že som mala 16. Štáb, s ktorým sme pracovali sa zredukoval len na nevyhnutných členov a nakrúcali sme poobede, kedy už nebolo tak rušno,“ opísala herečka pre Fox News. Dodala, že jej herecký kolega Leonard Whiting nepredstavoval pre ňu problém a ani on nebol hanblivý. Priznala, že v polovici nakrúcania úplne zabudla, že na sebe nič nemá.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár