Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Rok 2022 bol v Trnavskom kraji plný zážitkov

Napísal na 1. januára 2023

TRNAVA. Výletné vlaky, prechádzky mestom so slúchadlami, netradičné splavy. Tieto a viacero ďalších aktivít pripravila v roku 2022 Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj s cieľom oživiť domáci turizmus po pandemickom období. Nezameriava sa však iba na návštevníkov zo Slovenska. V záujme využitia potenciálu Letiska Piešťany sústreďuje svoju pozornosť aj na Blízky východ.

Na jar, v lete aj v zime prišli na Slovensko zástupcovia cestovných kancelárií, novinári a influenceri z Izraela a arabských krajín. Cieľom návštevy bolo, aby svojmu publiku a klientom sprostredkovali zážitky, ktoré ponúka Trnavský kraj. Pred usporiadaním týchto pobytov sa KOCR s podporou TTSK predstavila na veľtrhoch cestovného ruchu IMTM v Tel Avive a Arabian Travel Market v Dubaji.

Zástupcovia Blízkeho východu na Adventných trhoch v Trnave. Zdroj: tlačová správa

„V našom kraji máme veľa atraktívnych miest a podujatí, ktoré sú veľkým lákadlom pre domácich aj zahraničných turistov. Za dôležitú v tejto súvislosti považujem podporu rozvoja piešťanského letiska ako vstupnej brány pre návštevníkov z Izraela a Blízkeho východu. Staršie ročníky obyvateľov v tejto časti sveta majú o našom regióne povedomie najmä vďaka kúpeľom, ktoré si dodnes udržiavajú dobré meno. Systematicky pracujeme na tom, aby sme aj rodiny s deťmi a mladých cestovateľov hľadajúcich doteraz nepoznané zážitky, motivovali vycestovať práve do Trnavského kraja,“ priblížil trnavský župan Jozef Viskupič.

Návštevy z Blízkeho východu aj okolitých krajín

„Minulý rok sme sa zamerali na návštevníkov z Blízkeho východu. Napriek krízovej situácii sa nám podarilo vzbudiť u nich záujem o Slovensko. V spolupráci s našimi členskými subjektami a podnikateľmi sme pre nich vytvorili ponuku výletov  a služieb šitých na mieru. Nezabúdame ani na susedné krajiny. Pripravili sme stratégie vstupu na trhy v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku. S tým súvisí aj plán aktivít na rok 2023, ktorý členovia schválili na nedávnom valnom zhromaždení,“ doplnila Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Druhou sezónou výletných vlakov s divadelným zážitkom nadviazala KOCR na aktivitu, ktorú odštartovala rok predtým, krátko po svojom vzniku. Počas deviatich prevádzkových dní najazdili výletné vlaky 1 435 km a odviezli takmer 900 platiacich cestujúcich. Smerovali z Bratislavy do Holíča a z Nového Mesta nad Váhom do Galanty. „Tento produkt mal aj v druhej sezóne úspech a preto v ňom určite budeme pokračovať,“ prisľúbila Mikulová.

Na svoje si prišli i milovníci cyklistiky, ktorých cyklobusy vozili na trasách Senec – Čilistov a Trnava – Piešťany – Brezová pod Bradlom. Túto službu plánuje KOCR ešte viac prispôsobiť ich preferenciám. Záujemcovia môžu aj naďalej využívať balík Vlakom za termálom, ktorý zahŕňa spiatočný lístok a celodenný vstup do Thermalparku Dunajská Streda.

Výlet cyklobusom. Zdroj: tlačová správa

Dôraz kládli aj na umenie či prírodu

V tomto roku budú pokračovať zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera. Tie boli na jar vypredané a veľký záujem zaznamenali i na jeseň. Už teraz je pripravená maďarská verzia audiohry v podaní hercov župného Divadla Jána Palárika v Trnave. KOCR ju využije pri vstupe na maďarský trh. So slúchadlami na ušiach sa budú po kúpeľnom meste čoskoro prechádzať aj naši južní susedia.

Prehliadka Piešťany podľa Wintera. Zdroj: tlačová správa

V septembri 2022 sa uskutočnil druhý ročník podujatia Rozárium hudby, ktorý verejnosť upozorňuje na jedno z najkrajších miest v Trnavskom kraji. Kaštieľ v Dolnej Krupej si podľa viacerých nepriamych dôkazov obľúbil už svetoznámy skladateľ Ludwig van Beethoven. Jeho skladby v podaní špičkových umelcov sa do tamojšieho parku opäť vrátia. S cieľom spájať súkromný sektor s verejným rozbehla KOCR Trnavský kraj výstavbu modernej Útulne Jozefa Maka v lokalite Mihalinová. Prvou aktivitou v Geoparku Malé Karpaty sa stali výlety do prírody v sprievode geológa. Dohromady až 140 záujemcov navštívilo v rámci Geopotuliek okolie obcí Dobrá Voda, Chtelnica a Prašník. Okrem odborného výkladu ocenili možnosť hľadania fosílií.

Podujatie Rozárium hudby v Dolnej Krupej. Zdroj: tlačová správa

Pribudli aj nové informačné centrá

Aj vďaka finančnej podpore pre oblastné organizácie cestovného ruchu zo strany KOCR Trnavský kraj vznikli v uplynulom roku nové turistické informačné centrá v Galante a Smrdákoch. Bolo tiež podpísané memorandum o spolupráci s cieľom rozvíjať potenciál Jaskyne Driny. Zároveň pokračuje rozvoj vodného turizmu. Na troch riekach Trnavského kraja bola v apríli 2022 oficiálne otvorená sezóna splavov. Skončila sa až v októbri podujatím Svetlonos na splave. Záujemcovia o aktívne trávenie voľného času na vode sa môžu na takéto splavy tešiť aj v tomto roku. Zážitky z najzaujímavejších lokalít pripomínajú návštevníkom Risografiky s príbehom. Na predaj sú k online aj v turistických informačných centrách.

„Po ťažkom pandemickom období sa cestovný ruch na Slovensku dočkal v roku 2022 oživenia, ale štatistické údaje stále hovoria o rezerve v počte návštevníkov oproti roku 2019. Tento fakt berieme ako príležitosť. A preto chceme v tomto roku vytvoriť ešte viac zážitkov a rozširovať výletné možnosti v Trnavskom kraji pre domácich i zahraničných turistov,“ uzavrela Mikulová.

Zdroj: Tlačová správa


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár