Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Líder skupiny BTS sa pozerá na svoju mladosť debutovým sólo albumom Indigo

Napísal na 12. decembra 2022

Aké je to byť známy po celom svete a každý deň byť na očiach médiám ešte pred svojimi 30-tymi narodeninami? O tom a všetkých svojich emóciách RM hovorí vo svojom dlho očakávanom debutovom albume Indigo, ktorý vyšiel v piatok 2. decembra.

Len nedávno členovia BTS ohlásili ich postupný odchod na vojenský výcvik. Fanúšikov napriek tomu tešia množstvom hudby. Okrem kolaborácií a sólo pesničiek je RM-ovo Indigo druhý tohtoročný sólo album skupiny. Prvý bol album Jack in The Box, ktorý vydal hlavný tanečník skupiny J-Hope v júli.

Už v minulosti RM vydal rôzne songy a dokonca aj 2 mixtapes s názvami RM a mono. Indigo je prvý hudobný projekt od roku 2018, kedy vydal svoje druhý EP. Debutový album chcel stihnúť ešte pred svojimi 30-tymi narodeninami, čo sa mu podarilo.

Inšpirácia a tvorba Indigo

Hlavnou témou albumu sú RM-ove skúsenosti prežité počas uplynulých rokov ako mladý človek pohltený médiami. V pesničkách opisuje postupný rast osobnosti, strach zo straty samého seba a umelecký rozvoj. Veľkou inšpiráciou pre Indigo bol zosnulý juhokórejský umelec Yun Hyong-keun. RM našiel inšpiráciu v Yunovej vytrvalosti a spôsobe, akým preniesol prežité skúsenosti do svojej tvorby.

Výstava umelca Yun Hyung-keun
RM naznačoval inšpiráciu albumu fotkami z Yunovej výstavy už v auguste. Zdroj: Instagram/rkive

Od jeho predošlej tvorby sa Indigo líši aj postupom, akým na albume pracoval. ,,Zvyčajne, keď pracujem na hudbe, mám v hlave konkrétny koncept alebo žáner. Tentoraz som sa skôr sústredil na každú skladbu osobitne. Preto sa album stal zbierkou hudby, ktorá odráža moje myšlienky a skúsenosti,“ prezradil RM v interview.

Tracklist

Album obsahuje celkovo desať songov, z toho až osem je kolaborácií s rôznymi interpretmi. Jediné sólo skladby albumu sú Change pt. 2 a Lonely. Od vyhlásenia albumu vznikalo množstvo špekulácií o možných spoluprácach, ktoré objasnil až tracklist plný očakávaných aj neočakávaných mien. Až neskôr si fanúšikovia všimli, že RM pár týždňov pred vydaním Indigo nenápadne pridával na svoje instagramové stories pesničky od interpretov, s ktorými na albume pracoval.

Indigo Tracklist
Tracklist a credits albumu. Zdroj: Instagram/rkive

Jedným z očakávaných mien je niekoľko násobná výherkyňa ocenenia Grammy Erykah Badu, známa aj ako ,,kráľovná neo-soulu“. Ich spoločná pieseň Yun je venovaná spomínanému umelcovi Yun Hyung-keun-ovi. „Potreboval som niekoho ako ona, s takým vplyvom a históriou v hudobnom svete,“ vyjadril sa RM o spolupráci, „jej oduševnený hlas odovzdal Yunovo celoživotné posolstvo.“

Ďalším známym menom je raper Tablo z juhokórejského tria Epik High, s ktorým RM vydal song All Day. Epik High patria medzi veľké mená kórejskej hip-hopovej scény. Líder tria Tablo je známy svojimi rafinovanými textami, preto boli očakávania od ich spolupráce vysoké.

Indigo prinieslo aj menej očakávaných interpretov ako napríklad juhokórejskú speváčku Kim Sa-wol alebo rapera Paula Blanca. Fanúšikovia však vôbec neboli sklamaní a pesnička Closer s Paulom Blancom patrí medzi najobľúbenejšie z celého albumu.

Titulnou skladbou albumu je song Wild Flower, ktorú nahral spolu so speváčkou Youjeen z juhokórejskej rockovej skupiny Cherry Filter. Ako dieťa 90-tych rokov, RM-a hudba tejto skupiny formovala. Idea piesne Wild Flower symbolizuje kvety, ktoré môžete vidieť počas jesennej prechádzky.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár