Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Recenzia: Prekvapil Wes Anderson s Asteroid City?

Napísal na 20. júla 2023

O návrat Wesa Andersona na strieborné plátno sa v tomto roku postaral nový film Asteroid City, ktorý sľúbil komédiu a drámu spoločne s neočakávanou zmesou sci-fi. Fiktívne americké mestečko zhromaždilo veľké filmové hviezdy a nechalo ich zažiariť v špecifickom štýle.

Ak patríte k milovníkom Wesa Andersona, tak vám určite neunikla premiéra jeho najnovšieho projektu s názvom Asteroid City. U nás bola táto novinka uvedená do kín koncom júna. Ako prezrádzal už samotný trailer, film ukazuje príbehy viacerých postáv, ktoré sa z rôznych dôvodov stretávajú práve v tomto fiktívnom púštnom mestečku.

asteroid city
Scarlett Johansson v úlohe filmovej hviezdy Midge Campbell. Zdroj: imdb.com

Hlavnú úlohu si zahral Jason Schwartzman, ktorý je tak povediac stálicou Andersonových filmov, spolu s ďalšími známymi tvárami. Objavili sa ale aj nové osobnosti, ako napríklad Scarlett Johansson, ktorá zaznamenala svoj „andersonovský debut” spolu s Tomom Hanksom.

Film o filme o divadelnej hre

Pokiaľ by ste od Asteroid City očakávali iba jednu neprerušovanú dejovú líniu, ostali by ste sklamaný. Úvod filmu nám totižto za prítomnosti rozprávača predstavuje scénu a hercov divadelného predstavenia s názvom Asteroid City. Film je rozdelený na dejstvá, rovnako ako aj v divadelnej hre. Podobný formát sme mohli postrehnúť už vo filme Francúzska depeša z roku 2021. V tomto prípade išlo o rozdelenie na články v poslednom čísle časopisu.

asteroid city
Asteroid City oplývalo veľkým hereckým zastúpením. Zdroj: rvinsider.com

Tieto dve časti – divadelná a zákulisná časť s rozprávačom, sú odlíšené najmä farebne. Nový film Asteroid City prekypuje saturovanými farbami, čo je v dobrom kontraste s čiernobielymi časťami zo zákulisia odohrávajúceho sa nielen v divadelných priestoroch. Po vzore Andersonovej najúspešnejšej snímky Grandhotel Budapešť sa tieto dve časti líšia aj veľkosťou snímkov.

Stávame sa teda svedkami príbehu v príbehu, kde jedno umenie napodobňuje to druhé. Toto z filmu spravilo skutočné dielo. Za toto si tiež dielo zaslúžilo veľmi dobré ohlasy, dokonca aj od rôznych kritikov.

Nový film Asteroid City ako nové Akty X

Postava Jasona Schwartzmana – Augie Steenback, sa ocitá spoločne so svojím synom a tromi dcérami v Asteroid City počas leta v roku 1955. Aj napriek svojmu komediálnemu charakteru nám príbeh ponúka smutnú zápletku. Augieho žena totiž zomrela pred niekoľkými týždňami a on sa o túto informáciu doteraz nepodelil so svojimi deťmi.

Na začiatku zisťujeme, aké okolnosti privádzajú Augieho a jeho rodinu spolu s mnohými ďalšími do tohto opusteného mesta. Tým dôvodom je astronomický úkaz, počas ktorého do mestečka zavíta nečakaný hosť. Na scénu neskôr prichádza UFO a po stupňujúcom sa napätí prichádza niečo, vďaka čomu sa Asteroid City dostáva do karantény.

Dokáže Wes Anderson ešte prekvapiť?

Diela režiséra Wesa Andersona nie je ťažké spoznať. Jeho tvorba je špecifická v mnohých ohľadoch: farebný symbolizmus, opakujúci sa herci, nedokonalé postavy, či suchý humor. Najrozoznateľnejším prvkom je však práca s kamerou.

Zábery pozostávajúce najmä z celkov, dlhé scény bez prestrihov a nesmieme zabudnúť ani na symetrickú kompozíciu, ktorá poteší všetkých perfekcionistov. Príbehy Andersonových filmov sa pozerajú na život nedokonalého protagonistu alebo protagonistov a sprevádzajú nás jeho cestou k niečomu lepšiemu. Preto tu pristála otázka, či nový film Asteroid City dokázal priniesť ešte niečo nové.

Odpoveďou je áno, dokázal. Priniesol nám film, ktorý vyzlieka hlavný dej, rozdeľuje ho a ukazuje nám jeho príbeh v pozadí. Aj po jeho skončení budete cítiť potrebu nad ním rozmýšľať ešte niekoľko hodín. Ani nie dvojhodinový film ponúka komfort, zábavu, ale aj smútok v jednom. Množstvo hereckých špičiek nepôsobí umelo a každý z nich má vo filme svoj priestor na realizáciu svojho charakteru.

Film hovorí o strate, smútku a o ľudskej potrebe neustále hľadať zmysel života. Veľa vecí vo filme zostáva neobjasnených a režisér tak necháva diváka nájsť si svoje vlastné odpovede.

Čo nakoniec?

Keďže aj koniec filmu zostal viac-menej ako vlastná interpretácia diváka, dostal aj niekoľko negatívnych ohlasov. Asteroid City sa môže často javiť mätúco a úseky, ktoré zobrazujú zákulisie uberajú na emočnom vplyve na diváka. Niektorí kritici sa zhodli na tom, že film patrí k Andersonovým slabším projektom a nepriniesol nič nové, iba opakoval jeho staršie snímky. Kritike sa nevyhlo ani väčšie množstvo postáv.

Film si v konečnom dôsledku vyslúžil veľmi dobré ohlasy a vysoké miesto v rebríčku celovečerných filmov. Tvorba amerického režiséra neulahodí každému, čo môžeme vidieť aj na rozmanitých recenziách, či už sú od kritikov alebo divákov. Ak však obľubujete neobyčajné filmy a nevšednú kompozíciu, prídete si rozhodne na svoje.