Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Kameramani filmu Duna 2 vedia, čo robia. Koledujú si o Oscara (recenzia)

Napísal na 17. marca 2024

Nové pokračovanie mega-príbehu Duna je zatiaľ najvýznamnejším kinematografickým počinom tohto roka. Takmer trojhodinová akčná dráma má v sebe mnoho zaujímavého.

Najväčšou kritickou výhradou divákov prvej časti Duny bol fakt, že Zendayu skoro vôbec nebolo vidieť. Hoci šlo o hlavnú hviezdu trailerov, na plátne sa ukázala len na konci, a aj to len na pár minút. V druhej časti, ktorá bez prekvapenia zaplnila kinosálu už v prvý deň premietania, má postava Chani, ktorú stvárňuje práve Zendaya, konečne oveľa viac priestoru.

Rómeo a Júlia Duny sú Paul z rodu Atreidov, ktorého si zahral Timotheé Chalamet, a spomínaná Chani z rodu Fremen. Nie je náhoda, že práve oni dostávajú na plátne najviac času. Ich vzťah je základom rozsiahleho príbehu plného detailov a láska, ktorej predchádzala odlišnosť, dáva každému návod, že „nemusíme loviť len v našich vodách“.

Prežije matka džús z Červíka?

Len málokto prežije nápoj z krvi Červíka, mohutného zvieraťa, ktorým sa prepravujú Fremeni po nekonečnej púšti. Žena, (mužom ho piť bežne nedávajú) ktorá tento nápoj vypije, väčšinou zomrie. Ale ak prežije, uvidí minulosť, budúcnosť a pochopí prítomnosť. Ako bonus sa z nej stane najmocnejšia žena, ktorej slovo je silnejšie než akákoľvek vojenská stratégia.

V prvej časti Duny máme možnosť vidieť silné puto medzi ochraňujúcou Lady Jessicou a jej synom Paulom. Veľká zmena v príbehu nastáva, keď Lady Jessica vypije Vodu života. Keďže nezomrie, stane sa matkou všetkých Fremenov. Najmocnejšia žena sa však mení zo silnej ochrankyne na generálku v živote Paula. Ten má však svoj vlastný rozum (aj moc), toto ovládanie je čoraz zložitejšie.

Zo záporákov vás bude mraziť

Celý príbeh je scénami a navodzovaním emócií nesmierne kreatívnym dielom, ktoré nemrhá žiadnou situáciou. Nuda vám nehrozí. Myšlienku diela dotvára často meniaca sa kamera, silný scenár, ktorý v každej postave buduje jedinečnú osobnosť či hudba legendárneho Hansa Zimmera. Všetko funguje.

Autori vedia, aký je ich cieľ – vyrozprávať príbeh vojny, kde sa bojuje o to najcennejšie. Avšak divákov chcú najmä postaviť pred morálne dilemy. Popritom všetkom ich nútia lapať po dychu z jednotlivých scén.

Čo je však najsilnejšia črta Duny? Toto veľdielo privádzajú do dokonalosti záporné postavy. Nielenže vyzerajú tak, že vás z pohľadu na ne zamrazí, ale o svojej temnej stránke dokážu absolútne presvedčiť.

recenzia film duna 2
Záporáci dokonalo dotvárajú atmosféru filmu. Zdroj: Legendary a Warner Bros. Entertainment

Novým hráčom v tomto smere je okrem matky Bohyne, ktorú sme spomínali vyššie, holohlavý sadista v prevedení Austina Butlera (Feyd-Rautha Harkonnen). Táto bledá postava sa vyžíva v ubližovaní a v príbehu dostane ponuku, ktorá sa neodmieta – zničiť šikovných púštných bežcov – Fremenov.

Ak spomíname záporáka či záporačku, mnohým napadne osoba, ktorá zabíja. Najväčšiu silu v tomto príbehu majú ženy zohrávajúce najrôznejšie úlohy – od tajných poradkýň cez nevinné dievčatá, rodičky. Rodinné puto sa nedá zničiť, preto ženy využívajú svoj potenciál naplno.

Príbeh nadväzuje, ale je v ňom veľa noviniek

V Dune 2 sa dozvieme veľa nových skutočností. Prakticky sa pozeráme na nový ucelený príbeh. Paul sa začlení do kolektívu Fremenov, neskôr ho dokonca ovládne. Duna je však stále viac, ako len o tom, ako poraziť druhých. Divákov čakajú utajené rodinné putá, morálne dilemy počas boja, ženská sila ovládať zvonka, ale aj zrada, ktorá prekvapí i nahnevá.

Filmu Duna dávame s čistým svedomím 10 bodov z 10. Kameramani vedia, čo robia a koledujú si tým o Oscara. Vôbec by nás teda neprekvapilo, kedy na najbližšom odovzdaní sošiek kritici vyzdvihli práve toto dielo. Oceňujeme ako kreatívnosť filmárov, tak aj výber hercov. Ak obľubujete príbehy nad ktorými sa musíte zamyslieť, nebude vám v kino-hite nič chýbať.

Autor článku: Kristián Noskovič