Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!



107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Recenzia Rod draka vs. Prstene moci: Analyzujeme najväčšie seriály tohto roka, ktorý sa ti páčil viac?

Napísal na 15. decembra 2022

Tento článok bol pôvodne uverejnený v online magazíne Hashtag.

Dva najočakávanejšie seriály tejto jesene už ukončili prvé série a prišiel čas pozrieť sa na to, čoho sme boli svedkami. Rod draka zaplatila spoločnosť HBO, Prstene moci zasa Amazon.

V podstate ide o veľmi podobné fantasy seriály, ktoré vychádzajú zo známych knižných predlôh a v minulosti boli ich sequely úspešne sfilmované. Ako obstáli v porovnaní a ktorý sa nám páčil viac? Upozorňujeme, že v článku nenájdeš žiadne priame spoilery. V článku analyzujeme:

  • Pôvodný materiál a jeho využitie
  • Príbeh, tempo a náplň
  • Herci a ich obsadenie
  • Postavy a ich prepojenie
  • Scenár a dialógy
  • Otváracie intro
  • Vizuálne a zvukové efekty
  • Produkčná hodnota
  • Ohlasy od divákov aj kritikov
  • Aký je náš verdikt a ktorý článok sa viac páčil vám?

Pôvodný materiál a jeho využitie

Autorom Rodu draka je George R. R. Martin, ktorý vytvoril celý príbeh Piesne ľadu a ohňa. Úspešný seriál Hra o tróny, sequel Rodu draka, je najoceňovanejším seriálom na svete. Materiál Rodu draka však nie je žiadny román, ale skôr skromný opis histórie. V knihe nájdeme rodostromy a udalosti, ktoré postavy spájali aj rozdeľovali. Scenáristi museli mnohé scény vymýšľať.

Na druhej strane, Prstene moci nemajú taký silný pôvodný materiál. Aj keď Silmarillion hovorí o formovaní Stredozeme, zameriava sa na jej prvý vek. Pán Prsteňov hovorí zasa o treťom. Kutie Prsteňov moci však prebiehalo v druhom veku. Tvorcovia síce mali k dispozícií nejaké Tolkienove poznámky, ale ani zďaleka nie toľko informácií, koľko v prípade Rodu draka.

Musíme uznať, že oba seriály sa so svojím pôvodným materiálom popasovali dobre. Dokázali vytvoriť súvislý príbeh s množstvom postáv. A hoci Prsteňom moci chýbajú momenty prekvapenia, vynahrádzajú to striedaním dejových línií. Rod draka má, naopak, s pár krátkymi odchýlkami len jednu líniu deja.

Príbeh, tempo a náplň

Rod draka sa odohráva o 200 rokov skôr ako Hra o tróny. Západozemi vtedy vládli Targaryeni. Každá epizóda nemala dostatočne rýchle tempo a najmä šiesta po výraznom časovom skoku pomerne zaostávala. Napriek tomu po vydarenom pilote dokázal príbeh ešte viac eskalovať v závere. Rod draka využil svoj potenciál a miestami budeš mať pocit, že znovu pozeráš prvé série pôvodnej Hry o tróny.

Prstene moci nemali ako prekvapiť príbehom. Každý čakal, že v prvej sérii uvidíme nadobudnutie Sauronovej moci, spoznávanie Númenoru a kutie trojice najmocnejších prsteňov. Tvorcovia si však pripravili aj jedno prekvapenie. Napokon sme ale neboli prekvapení a to, čo každý predpovedal po prvých epizódach, sa napokon aj naplnilo. Napriek tomu majú Prstene moci konzistentnejšie tempo. Platí však, že kto si počká, ten sa dočká. A diváci Rodu draka sa dočkali.

Herci a ich obsadenie

Prstene moci stavili na svieži mladý kasting hercov. Nečakajú ťa tu žiadne známe mená, avšak takmer všetci herci už majú so seriálovou tvorbou bohaté skúsenosti. Najlepšie herecké výkony v seriáli podali Morfydd Clark (Galadriel), Ismael Cordova (Arondir) a Daniel Wayman (cudzinec). Miskast vidíme v podobe Elronda – je ťažké navrhnúť, ktorý iný herec by sa mal chopiť tejto postavy. Všeobecne hodnotíme herecké výkony ako nadpriemerné.

Na druhej strane, Rod draka v tomto ohľade Prstene poráža, a to výrazne. Herecky všetkých zatienil Paddy Considine (Viseryr) a vyzdvihnúť musíme aj Oliviu Cooke (Alicent) a Emmu D’Arcy (Rhaenyra), ako aj ich mladšie podoby. Mladší herci sú taktiež skvelí a aj keď sme od Matta Smitha čakali niečo viac, snáď sa ešte dočkáme. Rod draka nemá ani jeden miskast.

Prstene sa snažili o občasný humor, ktorý vždy nevyšiel. Viniť však z toho nemôžeme len hercov. Rod draka sa o humor príliš nepokúša, skôr o sarkastické poznámky. Tie fungujú dobre a v tomto prípade má na tom zásluhu aj herecké obsadenie.

Pstene moci a Rod draka
Mladšiu verziu postavy Rhaenyra zobrazila herečka Milly Alcock. Zdroj: Instagram/houseofdragonhbo

Postavy a ich prepojenia

Prstene moci sa sústredia na viacero dejových liniek, každú s inými hrdinami. Jednu vedie Galadriel, druhú Elrond a tretiu Arondir. Tieto postavy sa počas príbehu aj občas strenú. Aj keď prepojenie medzi nimi nie je úplne vysvetlené, kto pozná predlohu alebo Pána Prsteňov, ten sa nedokáže stratiť.

Rod draka stavil na nové postavy, ktoré sme v Hre o tróny nemali možnosť spoznať. Je ťažké z nich vybrať jednu najlepšiu. Medzi hráčmi o trón máme viacero záujemcov, pričom niektorí hru vedia hrať lepšie a iní horšie. Alicent s Ottom sa javia ako rozumní hráči, no stále nemajú na Cersei. Uvidíme časom, čo budú tvorcovia schopní rozohrať. Prepojenia fungujú tiež dobre a vďaka nim budeš časom meniť svoje názory na niektoré z postáv.

Pstene moci a Rod draka
V seriáli Prestene moci môžeme sledovať tri dejové línie. Zdroj: Instagram/therongofpoweramazon

Scenáre a dialógy

Scenár Prsteňov moci je podľa nás veľmi predvídateľný. Akoby tvorcovia nechceli riskovať a priniesť niečo, čo by divákov rozdelilo na dva tábory. Vývoj deja je od druhej epizódy veľmi priamočiary a ani záverečné odhalenie dobre nefunguje. Navyše, v dialógoch zaznie často vata alebo hlúposti, ktoré vôbec nie sú podstatné pre aktuálny vývoj. Niektoré scény, ako napríklad Elrondovu súťaž v pití piva, radšej ani nebudeme komentovať.

Rod draka zas prináša veľké skoky v čase – niekedy o mesiace, niekedy o roky a raz dokonca o celé desaťročie. Situácia sa medzi týmto obdobím často nemenila, a preto nebol dôvod na to, aby tvorcovia nakrúcali vatu. Nie každému tieto skoky v čase sedeli a ani my sme neboli vždy nadšení.

Rod draka je pre trpezlivých divákov, ktorí si radi na zápletku aj jej vyústenie počkajú. Rovnako bola písaná aj Hra o tróny. Záver prináša mnoho zvratov a kde sa Prstene moci báli zabíjať postavy, tam Rod draka nešetril doslova žiadnou z nich. Dialógy sú skvelo napísané a niekedy je mlčanie dôležitejšie ako trápna a zbytočná replika. To veľmi oceňujeme.

Pstene moci a Rod draka
Rod draka zas prináša veľké skoky v čase. Zdroj: Instagram/houseofdragonhbo

Otváracie intro

Intro Prsteňov moci pozostáva z kamienkov, ktoré sa za sprievodu hudby menia na rôzne symboly Tolkienovej mytológie. Rod draka stavil na pokrvnú líniu Targaryeonocov. Obe pritom komponujú pôvodní skladatelia, pre HBO Ramin Djawadi, pre Amazon Howard Shore.

Prstene majú pomalšie tempo a výrazný hudobný sprievod. Využívajú skutočné hudobné nástroje. Intro sa však s postupom seriálu nemení, no niektorí diváci ho časom možno budú preskakovať.

Intro Rodu draka je veľmi rýchle a stavia na rovnakej hudbe ako Hra o tróny. Časom sa však mierne obmieňa a nachádza sa v ňom čoraz viac krvi. Tvorcovia si síce mohli odpustiť rýchle pohyby kamerou aj neprirodzené preostrovanie, no hudba dojem zlepšuje.

Vizuálne a zvukové efekty

Vizuálna stránka Prsteňov moci je jednoducho skvelá. Aj keď niektoré sety vyzerajú príliš štúdiovo, niekedy je takmer nemožné rozoznať greenscreen. Efekty sú detailné, kvalitne vyrenderované a kamera na nebojí odstúpiť, aby mohla ukázať celok. Najviac si efekty užiješ v tretej a šiestej epizóde. Vizuálna stránka Prsteňov poráža Rod draka, na druhej strane, tento seriál stál viac ako pol miliardy dolárov. Na obrazovke tak vidieť každý cent.

Rod draka nemá vyslovene zlé efekty. Pracuje s tmavšou paletou farieb a do nej kombinuje aj farby drakov či prostredia. Pri pohľade na digitálne mestá v celkoch vidíme často hmlu a draci sa radi zjavujú najmä v tme. Rozpočet bol 200 miliónov, asi tretina z Prsteňov moci. Supervízori robili, čo mohli – výzory drakov sú skvelé a niektoré súboje tiež. Rod však stavil skôr na praktické efekty. Greenscreen odhalíš pomerne rýchlo a niekedy priam bije do očí.

Zvukovú stránku majú oba seriály rovnako dobrú. Sledovali sme ich na priestorovom audiu s kvalitnými basami. Prstene viac využívajú priestorový zvuk a basy sú silnejšie, no Rod draka lepšie pracuje so zvukom v šermiarskych súbojoch. Obe majú aj pekný soundtrack, aj keď Djawadi by si zaslúžil extra uznanie za posledné tri epizódy. Jeho klavírne sólo nikdy neprináša do príbehu nič dobré.

Pstene moci a Rod draka
Najkrajšie efekty v seriáli Prstene moci si užiješ v tretej a šiestej epizóde. Zdroj: Instagram/theringofpoweramazon

Produkčná hodnota

Produkčná hodnota oboch seriálov je podľa nás na rovnakej úrovni. Kým Rod draka pracuje skvelo s prostredím a využíva praktické efekty, Prstene moci sa blysli vizuálne. Oba projekty majú postrážený každý jeden záber a aj kompozícia je vždy dobrá. Každý ukrýva hodnotu v niečom inom.

Tvorcovia, ktorí budú chcieť nakrúcať podobné fantasy seriály, majú príklad toho, ako využívať praktické triky, ale zároveň pracovať aj s digitálnymi efektami. Seriály nastavili latku vysoko. Pochváliť musíme aj kostýmy a masky, ktoré určite zabrali stovky hodín práce. Vybrať víťaza v tejto kategórii je zložité a aj najväčší odporca by mal produkčnú hodnotu uznať obom z nich.

Pstene moci a Rod draka
Rod draka skvelo pracuje s prostredím a využíva praktické efekty. Zdroj: Instagram/houseofdragonhbo

Ohlasy od divákov aj kritikov

Už pred samotnou premiérou to nemal ani jeden z projektov jednoduché. Mnohí predpokladali, že Rod draka sa bude niesť v znamení nevydarenej ôsmej série Hry o tróny. Prstene moci zas svojím kastingom pobúrili aj najväčších fanúšikov Pána Prsteňov. Nakoniec ani jeden z projektov nebol taký zlý, ako to vyzeralo na diskusných fórach.

Overení kritici portálu Metascore hodnotili oba projekty veľmi podobne – podobne pozitívne. Ide však len o reakcie na prvé epizódy, nie na celú sériu. Hodnotenia na úrovni 70 % síce nie sú také priaznivé ako v prípade novej série Better Call Saul, až 94 %, ale stále ide o nadpriemer.

Hodnotenia kritikov a divákov. Zdroj: hashtag.sk/Metascore, IMDb, ČSFD

Divákom sa veľmi páčil už pilot Rodu draka a aj keď celkové hodnotenie na americkom IMDB postupne klesalo, na ČSFD sa držalo na hranici 80 %. Najlepšie hodnotená je ôsma epizóda, z desiatich. Prstene moci boli pod paľbou kritiky počas celého vysielania. Divákov ohúrila len šiesta epizóda, z ôsmich, ale na dobré hodnotenia to nestačilo ani u nás, ani vo svete. Nakoniec je z toho slabší nadpriemer.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár