Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Recenzia Rod draka vs. Prstene moci: Analyzujeme najväčšie seriály tohto roka, ktorý sa ti páčil viac?

Napísal na 15. decembra 2022

Tento článok bol pôvodne uverejnený v online magazíne Hashtag.

Dva najočakávanejšie seriály tejto jesene už ukončili prvé série a prišiel čas pozrieť sa na to, čoho sme boli svedkami. Rod draka zaplatila spoločnosť HBO, Prstene moci zasa Amazon.

V podstate ide o veľmi podobné fantasy seriály, ktoré vychádzajú zo známych knižných predlôh a v minulosti boli ich sequely úspešne sfilmované. Ako obstáli v porovnaní a ktorý sa nám páčil viac? Upozorňujeme, že v článku nenájdeš žiadne priame spoilery. V článku analyzujeme:

 • Pôvodný materiál a jeho využitie
 • Príbeh, tempo a náplň
 • Herci a ich obsadenie
 • Postavy a ich prepojenie
 • Scenár a dialógy
 • Otváracie intro
 • Vizuálne a zvukové efekty
 • Produkčná hodnota
 • Ohlasy od divákov aj kritikov
 • Aký je náš verdikt a ktorý článok sa viac páčil vám?

Pôvodný materiál a jeho využitie

Autorom Rodu draka je George R. R. Martin, ktorý vytvoril celý príbeh Piesne ľadu a ohňa. Úspešný seriál Hra o tróny, sequel Rodu draka, je najoceňovanejším seriálom na svete. Materiál Rodu draka však nie je žiadny román, ale skôr skromný opis histórie. V knihe nájdeme rodostromy a udalosti, ktoré postavy spájali aj rozdeľovali. Scenáristi museli mnohé scény vymýšľať.

Na druhej strane, Prstene moci nemajú taký silný pôvodný materiál. Aj keď Silmarillion hovorí o formovaní Stredozeme, zameriava sa na jej prvý vek. Pán Prsteňov hovorí zasa o treťom. Kutie Prsteňov moci však prebiehalo v druhom veku. Tvorcovia síce mali k dispozícií nejaké Tolkienove poznámky, ale ani zďaleka nie toľko informácií, koľko v prípade Rodu draka.

Musíme uznať, že oba seriály sa so svojím pôvodným materiálom popasovali dobre. Dokázali vytvoriť súvislý príbeh s množstvom postáv. A hoci Prsteňom moci chýbajú momenty prekvapenia, vynahrádzajú to striedaním dejových línií. Rod draka má, naopak, s pár krátkymi odchýlkami len jednu líniu deja.

Príbeh, tempo a náplň

Rod draka sa odohráva o 200 rokov skôr ako Hra o tróny. Západozemi vtedy vládli Targaryeni. Každá epizóda nemala dostatočne rýchle tempo a najmä šiesta po výraznom časovom skoku pomerne zaostávala. Napriek tomu po vydarenom pilote dokázal príbeh ešte viac eskalovať v závere. Rod draka využil svoj potenciál a miestami budeš mať pocit, že znovu pozeráš prvé série pôvodnej Hry o tróny.

Prstene moci nemali ako prekvapiť príbehom. Každý čakal, že v prvej sérii uvidíme nadobudnutie Sauronovej moci, spoznávanie Númenoru a kutie trojice najmocnejších prsteňov. Tvorcovia si však pripravili aj jedno prekvapenie. Napokon sme ale neboli prekvapení a to, čo každý predpovedal po prvých epizódach, sa napokon aj naplnilo. Napriek tomu majú Prstene moci konzistentnejšie tempo. Platí však, že kto si počká, ten sa dočká. A diváci Rodu draka sa dočkali.

Herci a ich obsadenie

Prstene moci stavili na svieži mladý kasting hercov. Nečakajú ťa tu žiadne známe mená, avšak takmer všetci herci už majú so seriálovou tvorbou bohaté skúsenosti. Najlepšie herecké výkony v seriáli podali Morfydd Clark (Galadriel), Ismael Cordova (Arondir) a Daniel Wayman (cudzinec). Miskast vidíme v podobe Elronda – je ťažké navrhnúť, ktorý iný herec by sa mal chopiť tejto postavy. Všeobecne hodnotíme herecké výkony ako nadpriemerné.

Na druhej strane, Rod draka v tomto ohľade Prstene poráža, a to výrazne. Herecky všetkých zatienil Paddy Considine (Viseryr) a vyzdvihnúť musíme aj Oliviu Cooke (Alicent) a Emmu D’Arcy (Rhaenyra), ako aj ich mladšie podoby. Mladší herci sú taktiež skvelí a aj keď sme od Matta Smitha čakali niečo viac, snáď sa ešte dočkáme. Rod draka nemá ani jeden miskast.

Prstene sa snažili o občasný humor, ktorý vždy nevyšiel. Viniť však z toho nemôžeme len hercov. Rod draka sa o humor príliš nepokúša, skôr o sarkastické poznámky. Tie fungujú dobre a v tomto prípade má na tom zásluhu aj herecké obsadenie.

Pstene moci a Rod draka
Mladšiu verziu postavy Rhaenyra zobrazila herečka Milly Alcock. Zdroj: Instagram/houseofdragonhbo

Postavy a ich prepojenia

Prstene moci sa sústredia na viacero dejových liniek, každú s inými hrdinami. Jednu vedie Galadriel, druhú Elrond a tretiu Arondir. Tieto postavy sa počas príbehu aj občas strenú. Aj keď prepojenie medzi nimi nie je úplne vysvetlené, kto pozná predlohu alebo Pána Prsteňov, ten sa nedokáže stratiť.

Rod draka stavil na nové postavy, ktoré sme v Hre o tróny nemali možnosť spoznať. Je ťažké z nich vybrať jednu najlepšiu. Medzi hráčmi o trón máme viacero záujemcov, pričom niektorí hru vedia hrať lepšie a iní horšie. Alicent s Ottom sa javia ako rozumní hráči, no stále nemajú na Cersei. Uvidíme časom, čo budú tvorcovia schopní rozohrať. Prepojenia fungujú tiež dobre a vďaka nim budeš časom meniť svoje názory na niektoré z postáv.

Pstene moci a Rod draka
V seriáli Prestene moci môžeme sledovať tri dejové línie. Zdroj: Instagram/therongofpoweramazon

Scenáre a dialógy

Scenár Prsteňov moci je podľa nás veľmi predvídateľný. Akoby tvorcovia nechceli riskovať a priniesť niečo, čo by divákov rozdelilo na dva tábory. Vývoj deja je od druhej epizódy veľmi priamočiary a ani záverečné odhalenie dobre nefunguje. Navyše, v dialógoch zaznie často vata alebo hlúposti, ktoré vôbec nie sú podstatné pre aktuálny vývoj. Niektoré scény, ako napríklad Elrondovu súťaž v pití piva, radšej ani nebudeme komentovať.

Rod draka zas prináša veľké skoky v čase – niekedy o mesiace, niekedy o roky a raz dokonca o celé desaťročie. Situácia sa medzi týmto obdobím často nemenila, a preto nebol dôvod na to, aby tvorcovia nakrúcali vatu. Nie každému tieto skoky v čase sedeli a ani my sme neboli vždy nadšení.

Rod draka je pre trpezlivých divákov, ktorí si radi na zápletku aj jej vyústenie počkajú. Rovnako bola písaná aj Hra o tróny. Záver prináša mnoho zvratov a kde sa Prstene moci báli zabíjať postavy, tam Rod draka nešetril doslova žiadnou z nich. Dialógy sú skvelo napísané a niekedy je mlčanie dôležitejšie ako trápna a zbytočná replika. To veľmi oceňujeme.

Pstene moci a Rod draka
Rod draka zas prináša veľké skoky v čase. Zdroj: Instagram/houseofdragonhbo

Otváracie intro

Intro Prsteňov moci pozostáva z kamienkov, ktoré sa za sprievodu hudby menia na rôzne symboly Tolkienovej mytológie. Rod draka stavil na pokrvnú líniu Targaryeonocov. Obe pritom komponujú pôvodní skladatelia, pre HBO Ramin Djawadi, pre Amazon Howard Shore.

Prstene majú pomalšie tempo a výrazný hudobný sprievod. Využívajú skutočné hudobné nástroje. Intro sa však s postupom seriálu nemení, no niektorí diváci ho časom možno budú preskakovať.

Intro Rodu draka je veľmi rýchle a stavia na rovnakej hudbe ako Hra o tróny. Časom sa však mierne obmieňa a nachádza sa v ňom čoraz viac krvi. Tvorcovia si síce mohli odpustiť rýchle pohyby kamerou aj neprirodzené preostrovanie, no hudba dojem zlepšuje.

Vizuálne a zvukové efekty

Vizuálna stránka Prsteňov moci je jednoducho skvelá. Aj keď niektoré sety vyzerajú príliš štúdiovo, niekedy je takmer nemožné rozoznať greenscreen. Efekty sú detailné, kvalitne vyrenderované a kamera na nebojí odstúpiť, aby mohla ukázať celok. Najviac si efekty užiješ v tretej a šiestej epizóde. Vizuálna stránka Prsteňov poráža Rod draka, na druhej strane, tento seriál stál viac ako pol miliardy dolárov. Na obrazovke tak vidieť každý cent.

Rod draka nemá vyslovene zlé efekty. Pracuje s tmavšou paletou farieb a do nej kombinuje aj farby drakov či prostredia. Pri pohľade na digitálne mestá v celkoch vidíme často hmlu a draci sa radi zjavujú najmä v tme. Rozpočet bol 200 miliónov, asi tretina z Prsteňov moci. Supervízori robili, čo mohli – výzory drakov sú skvelé a niektoré súboje tiež. Rod však stavil skôr na praktické efekty. Greenscreen odhalíš pomerne rýchlo a niekedy priam bije do očí.

Zvukovú stránku majú oba seriály rovnako dobrú. Sledovali sme ich na priestorovom audiu s kvalitnými basami. Prstene viac využívajú priestorový zvuk a basy sú silnejšie, no Rod draka lepšie pracuje so zvukom v šermiarskych súbojoch. Obe majú aj pekný soundtrack, aj keď Djawadi by si zaslúžil extra uznanie za posledné tri epizódy. Jeho klavírne sólo nikdy neprináša do príbehu nič dobré.

Pstene moci a Rod draka
Najkrajšie efekty v seriáli Prstene moci si užiješ v tretej a šiestej epizóde. Zdroj: Instagram/theringofpoweramazon

Produkčná hodnota

Produkčná hodnota oboch seriálov je podľa nás na rovnakej úrovni. Kým Rod draka pracuje skvelo s prostredím a využíva praktické efekty, Prstene moci sa blysli vizuálne. Oba projekty majú postrážený každý jeden záber a aj kompozícia je vždy dobrá. Každý ukrýva hodnotu v niečom inom.

Tvorcovia, ktorí budú chcieť nakrúcať podobné fantasy seriály, majú príklad toho, ako využívať praktické triky, ale zároveň pracovať aj s digitálnymi efektami. Seriály nastavili latku vysoko. Pochváliť musíme aj kostýmy a masky, ktoré určite zabrali stovky hodín práce. Vybrať víťaza v tejto kategórii je zložité a aj najväčší odporca by mal produkčnú hodnotu uznať obom z nich.

Pstene moci a Rod draka
Rod draka skvelo pracuje s prostredím a využíva praktické efekty. Zdroj: Instagram/houseofdragonhbo

Ohlasy od divákov aj kritikov

Už pred samotnou premiérou to nemal ani jeden z projektov jednoduché. Mnohí predpokladali, že Rod draka sa bude niesť v znamení nevydarenej ôsmej série Hry o tróny. Prstene moci zas svojím kastingom pobúrili aj najväčších fanúšikov Pána Prsteňov. Nakoniec ani jeden z projektov nebol taký zlý, ako to vyzeralo na diskusných fórach.

Overení kritici portálu Metascore hodnotili oba projekty veľmi podobne – podobne pozitívne. Ide však len o reakcie na prvé epizódy, nie na celú sériu. Hodnotenia na úrovni 70 % síce nie sú také priaznivé ako v prípade novej série Better Call Saul, až 94 %, ale stále ide o nadpriemer.

Hodnotenia kritikov a divákov. Zdroj: hashtag.sk/Metascore, IMDb, ČSFD

Divákom sa veľmi páčil už pilot Rodu draka a aj keď celkové hodnotenie na americkom IMDB postupne klesalo, na ČSFD sa držalo na hranici 80 %. Najlepšie hodnotená je ôsma epizóda, z desiatich. Prstene moci boli pod paľbou kritiky počas celého vysielania. Divákov ohúrila len šiesta epizóda, z ôsmich, ale na dobré hodnotenia to nestačilo ani u nás, ani vo svete. Nakoniec je z toho slabší nadpriemer.


Možnosti čitateľa
 1. Slot Pg   On   17. decembra 2022 at 6:43

  Slot Pg ผม คือ เว็บเดิมพันสล็อต ที่เปิดให้บริการ PG SLOT เป็น PG
  สล็อตเว็บตรง แหล่งรวมเกม PG SLOT มากกว่า
  200 เกม เว็บเกมสล็อต ยอดนิยมอันดับ 1 ฝาก
  – ถอน ผ่าน ระบบ AUTOMATIC ช่วยให้ การฝากเงิน – ถอนเงิน
  ของท่าน มั่นคง ปลอดภัย รวดเร็วทันใจ ภายใน 1
  นาที ร่วมสนุกกับ SlotPg ได้อย่างไร้ขีดจำกัด
  สมัคร สล็อต PG เว็บตรง ตอนนี้
  รับโปรโมชั่น Pg Slot ต่างๆมากมาย มีโหมดทดลองเล่น pg slot ให้ทุกท่าน ได้ทดลองเล่น slot pg
  ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง เครดิตฟรี 10,000 บาท เปิดให้บริการ
  PGSLOT บน เว็บตรงสล็อตพีจี ตลอด 24 ชม.
  ร่วมสัมผัสประสบการณ์ใหม่กับ สล็อตพีจี ที่ เว็บใหญ่สล็อต กับทางทีมงาน เว็บตรงสล็อตพีจี ได้อย่างไร้ขีดจำกัด

 2. asiantube   On   17. decembra 2022 at 8:13

  Quest to exotic lands and experience the sweetest Asian making love around.
  You’ll discover conventional, all-Asian fucking and tight cuties acquiring every dick
  under the rainbow. The look on their faces when they acquire their first ride on a major, thick
  cock is positively expensive. Find all set to fuel a complete fresh passion because
  as soon as you begin with these ideal Asian pussies, you’ll never find your complete!

  Like a well delicacy, Asian women deliver a flavor you can’t get anywhere else simply.
  They possess an unmistakable blend of servitude blended with innocent sensuality that will be nearly
  difficult to fit. Horny dudes from all over the earth go to meet
  these raven-haired beauties, but will you come to be the subsequent superb
  digital explorer or the modern era? Blaze a path of your personal as
  you state some serious butt and create a very few discoveries of your very own.

  Asian porn similar to numerous different types,
  may include a multitude of additional genres indoors.
  Asian chicks have up to all types of issues and nowadays
  you can delight in it all in one place. Soft bondage and rope have fun, group threeways and fucking, intense
  massager single and have fun with fun in addition to thus much a
  lot more awaits! Grown-up legends like Asa Akira, Jade Kush, Annie Cruz and
  Katsuni all help make experienced work with of their culture and
  features to emerge as the quite ideal of the ideal.
  Hardcore Asian amateurs, housewives and extra
  complete in the gaps in the largest movie library around.
  Searching for a thrilled ending from our sugary Asians?
  How about a cheerful beginning? Morning started best with us all Get
  hold of your!

 3. kardinal   On   18. decembra 2022 at 11:46

  ทางเราจำหน่าย kardinal stick ,
  kss quik , ks kurve ต้องขอบอกได้เลยว่า kschill.com เป็นตัวแทนหลักอย่างเป็นทางการในไทย ที่ใหญ่ที่สุด และเป็นเจ้าเดียวกับ RELX THAILAND สินค้าทุกแบรนด์ ทุกรุ่น เราได้ทำการคัดสรร บุหรี่ไฟฟ้า ที่เป็นหนึ่งในนวัตกรรม ช่วยเลิกบุหรี่ ที่มีประสิทธิดีเยี่ยม และช่วยได้จริง มาให้ลูกค้าได้เลือกใช้ โดยสินค้าทุกชิ้นของเรา สั่งตรงจากโรงงาน

 4. forex binary options system u71   On   18. decembra 2022 at 15:06

  Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article?

  I’d really like to be a part of online community where I
  can get responses from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 5. 逸萬門 娛樂城   On   20. decembra 2022 at 2:43

  We are a group of volunteers and opening a new
  scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our
  entire community will be thankful to you.

 6. Kardinal   On   21. decembra 2022 at 2:56

  ยินดีต้อนรับเข้าสู่ครอบครัว โคตร KS ทางเรายินดีให้บริการตลอด 24 ชั่วโมง
  Kardinal Sttick
  เทคโนโลยีใหม่ล่าสุดในปี 2020
  ด้วยดีไซน์ที่หรูหรา ใช้งานง่าย เหมาะแก่การใช้เป็นตัวเลือกในการเลิกบุหรี่ที่ดีที่สุดในตอนนี้ ?

 7. NB189   On   22. decembra 2022 at 0:48

  เว็บตรงอันอับ1 สล็อตออนไลน์เว็บหลักของค่ายЅᏞOT PԌSOFT แหล่งรวมเกมส์สล็อตทุกค่ายแท้จากบริษัทPGSOFT
  รวบรวมไว้ที่นี่ที่เดียว ไม่ล็อคยูส“ปล่อยอัตราให้ลูกค้าเล่น100% ไม่ปรับเรทใดๆ พร้อมบริการคอยช่วยตอบคำถาม 24ชม.
  เล่นสนุก ระบบไหลลื่นไม่กระตุก พร้อมทั้งระบบออโต้ฝากถอนรวดเร็วไม่ต้องรอนาน หมดกังวน“
  รวมทุกค่ายให้ลูกค้าได้เพลิดเพลินไปกับเกมส์ภาพสวยๆและน่าเล่นจากทางเรา พร้อมคอยอัพเดตเกมส์ใหม่ๆก่อนใครที่นี่ที่ FAST89
  และยังมีโปรโมชั่นดีๆอีกเพียบ พร้อมให้ลูกค้าได้มาจับจองกัน อัพเดตทุกวันพร้อมแจกเครดิต นับแสน!!

  ห้ามพลาดที่ FAST89
  อัพเดต เกมส์สล็อตและคาสิโนสดใหม่ๆ พร้อมบริการเปิดตลอด24ชม.
  และยังมีสุ่มแจกของรางวัลอีกมากมายมูลค่านับ10ล้านบาท!!ห้ามพลาดที่นี่ที่ FAST89
  เว็บตรงอันดับ1ของเอเชีย
  พร้อมบริการท่านที่นี่ FAST89 ห้ามพลาด“ สมัครง่ายแค่3ขั้นตอน
  คลิกเลยที่นี่—> https://www.fast89.net/

  Feel free to visit my web blog … NB189

 8. pnxbet   On   23. decembra 2022 at 18:47

  May I just say what a relief to find someone who genuinely knows what
  they’re talking about on the net. You definitely understand
  how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people should read this and understand this side of your
  story. I was surprised you aren’t more popular given that you most
  certainly have the gift.

 9. Mat kinh Pham Gia   On   28. decembra 2022 at 19:53

  I’m extremely pleased to find this website. I want to to thank you for ones
  time due to this wonderful read!! I definitely liked every
  bit of it and I have you book marked to check out new information on your website.

 10. แทงหวย   On   29. decembra 2022 at 20:22

  ซึ่ง เว็บหวยออนไลน์
  ไซต์ของเราก็มี หวยลาว ให้ท่านได้มาแทงกัน เราให้ราคาดีที่สุดโดยจ่ายถึงบาทละ 850 บาท นอกจากนี้ยังโปรโมชั่นอื่นๆที่รอให้พวกท่านได้มาแทงหวยกับทางเว็บของเรา หากท่านกำลังมองหาเว็บ แทงหวยออนไลน์ ที่ดีที่สุด ต้องเป็นเว็บของเราเท่านั้น
  เรามีระบบที่ทันสมัย รองรับการเล่นผ่านระบบ ios / android ทำให้สะดวกต่อการแทงอีกด้วย โดยหากใครที่กำลังมองหา เว็บหวย แทงหวย ที่มีคุณภาพ ต้องที่ huaydee.net

 11. binary options platforms australia time   On   30. decembra 2022 at 5:43

  Unquestionably believe that that you said. Your favorite reason appeared to
  be on the internet the easiest thing to take into accout of.

  I say to you, I certainly get irked even as other folks consider worries that they just don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the
  entire thing without having side-effects , other people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 12. joker 123   On   30. decembra 2022 at 6:51

  I’m not sure why but this weblog is loading very slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it a
  problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem
  still exists.

 13. milf   On   30. decembra 2022 at 8:42

  Nammi Lee Hot Red Dress Impatient Ꭰate And Friend Anal Before Dinner.
  Mature MILF
  Short Hair and Sexy Laetitia Brun French fгom Grenoble.
  Quinn Waters Filling Τhem Bоtһ PornXn – Schoolgirls Ԍoing T᧐ The Max.

  Deee Williams Milky Orgasm Sony Smile Russian Girlfriend.

 14. bmy88 apk   On   31. decembra 2022 at 8:09

  of course like your website but you need to take a look at the
  spelling on several of your posts. Many of them are
  rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform
  the truth however I will definitely come again again.

 15. www bmy 88 com ph   On   1. januára 2023 at 23:04

  Hey There. I found your weblog the use of msn. That is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.

  Thank you for the post. I will certainly return.

 16. tmtplay net login   On   2. januára 2023 at 21:24

  We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our
  community. Your website offered us with useful
  info to work on. You’ve performed a formidable
  activity and our whole community might be grateful
  to you.

 17. translatorscafe binary options   On   7. januára 2023 at 0:26

  I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A small number of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 18. 30 min auto binary options trading robot   On   12. januára 2023 at 2:49

  Greetings I am so happy I found your blog, I really found you by mistake,
  while I was browsing on Yahoo for something else, Anyhow I am here now
  and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but
  I have book-marked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome job.

 19. kardinal stick   On   12. januára 2023 at 6:28

  ทางเราจำหน่าย kardinal stick , kks quk , ks kurve
  ต้องขอบอกได้เลยว่า
  kschill.com เป็นตัวแทนหลักอย่างเป็นทางการในไทย ที่ใหญ่ที่สุด และเป็นเจ้าเดียวกับ RELX THAILAND สินค้าทุกแบรนด์ทุกรุ่นเราได้ทำการคัดสรร บุหรี่ไฟฟ้า ที่เป็นหนึ่งในนวัตกรรม ช่วยเลิกบุหรี่ที่มีประสิทธิดีเยี่ยม และช่วยได้จริง มาให้ลูกค้าได้เลือกใช้ โดยสินค้าทุกชิ้นของเรา สั่งตรงจากโรงงาน

 20. روان درمانی   On   13. januára 2023 at 13:07

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come further formerly again as
  exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 21. سالم نگه داشتن بدن   On   17. januára 2023 at 16:46

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you are just too fantastic.
  I really like what you’ve acquired here, certainly like
  what you are saying and the way in which you say it. You
  make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I cant wait to read far more from you. This is really a wonderful website.

 22. auto trading   On   25. januára 2023 at 5:18

  Hello there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might
  be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share.
  Cheers!

 23. http://masterok-tut.ru/   On   24. februára 2023 at 13:22

  Good day! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný.