Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Rybníková ulica príde o šesťdesiat topoľov. Trnavčania dúfajú v ďalšiu zelenú alternatívu

Napísal na 10. marca 2021

O ďalšom postupe rozhodne okresný úrad. Bratislavčania začali aj protest proti výrubu stromov vďaka Michalovi Sabovi. Moderátor protestoval nahý.

Rybníková ulica je špecifická okrasnou cestou obklopenou viac ako 60 topoľmi. V blízkej budúcnosti príde takmer o všetky, najmä kvôli zlému zdravotnému stavu stromov. Vysoko frekventovaná doprava stromy rýchlejšie vysušuje, takmer všetky prenášajú nákazu z jedného na druhý. Ďalším dôvodom je aj prevencia a ochrana proti vzniknutiu rôznych škôd alebo nehôd voči chodcom, cyklistom alebo vozidlám. Trnavčania si nevedia predstaviť ulicu bez stromov, ale pevne veria, že topole budú nahradené rovnakou alebo inou zelenou alternatívou. Topole na Rybníkovej tu stoja už vyše pol storočia.

Protest proti Výrubu stromov

Na rybníkovej ulici sa už začalo s výrubom. Zdroj: Trnava-live

Výsadba náhradných stromov

Hlavným cieľom bolo podľa firmy Safe Trees, s.r.o zachrániť stromy a rúbaniu sa vyhýbať, tam kde je to možné. Firma tiež navrhuje viaceré formy ošetrenia alebo ochrany pre poškodené stromy. Mesto Trnava je rozhodnuté vyrúbané stromy nahradiť, ale premýšľa o inej zelenej alternatíve ako sú topole, uprednostňuje sa zeleň vhodná do mestského prostredia.

Trnavský primátor sa na sociálnej sieti vyjadril nasledovne: ,,Ide o plánované odstraňovanie odumretých a nebezpečných zvyškov topoľov. Akcia zatiaľ prebieha bez problémov najmä vďaka pomoci a asistencii Hasičského a záchranného zboru a Polície SR. V celej lokalite zároveň pripravujeme náhradnú výsadbu.“ Primátor Bročka ubezpečil občanov o náhrade chorých stromov.

Protest proti výrubu stromov

Problémy s výrubom stromov majú aj občania Bratislavy na Drotárskej ulici, ktoré však neboli spôsobené zdravotným stavom stromov, ale snahou o vytvorenie nového bytového komplexu. Michal Sabo, iniciátor protestu #85STROMOV, svojimi činmi rozprúdil vysoký záujem médií a verejnosti o problematiku nepotrebného rúbania stromov. Prostredníctvom svojich príspevkov na internete dostal spoločnosť, ktorá mala na starosti výrub osemdesiatich piatich stromov, do kontroverznej situácie.

Moderátor rádia Expres si na zdieľanie tohto problému vytvoril naozaj zaujímavú reklamu proti spoločnosti ISMONT. Na Drotárskej ulici stál nahý, len s nápisom #85stromov. Michal potvrdil, že mu nešlo o vzrast popularity, ale o vzbudenie záujmu o tému ničenia zelene a životného prostredia spôsobeného stavebnými firmami, ktoré tvrdili, že po výrube stromov na mieste vytvoria ,,zelenú oázu“. Spoločnosť ISMONT negatívne reagovala na pokus moderátora a a odmietla diskutovať alebo sa vyjadrovať na sociálnych sieťach

Protest proti výrubu stromov

Občania na Drotárskej ulici podporujú moderátora v jeho proteste. Zdroj: Instagram

Michal Sabo apeloval svojou žiadosťou aj na poslankyňu Starého mesta Danu Kleinert, ktorá vytvorila návrh na rokovanie o odpredaji alebo výmene pozemkov. ,,Má všetky predpoklady kvalitného zeleného námestia a križovatky, zaslúži si našu pozornosť a kvalitnou architektúrou ho vieme zmeniť na bezpečnú zelenú zónu pre ľudí. Ak majiteľ bude trvať na svojom, navrhujem začať s ním rokovanie o naozajstnej kvalitnej náhrade zelene,“ píše Dana v príspevku na svojom Instagrame.

#85STROMOV splnil účel

Posledný februárový týždeň sa moderátor na sociálnej sieti vyjadril na úkor konečnej situácie: ,,Som vďačný, že víkendový protest #85STROMOV splnil účel.“ Vďaka jeho príspevkom sa na celú situáciu pozrela aj starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, ktorá zaručila štátny dohľad za účasti inšpekcie životného prostredia, ktorý preverí výrub.

Spoločnosť ISMONT tiež ustúpila a potvrdila, že v nasledujúcich plánoch budovania bude pracovať v rámci ochrany a obnovenia prírody. Dohliadnu na to aj právne orgány Starého Mesta v Bratislave.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár