Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Trnavský projekt o škriatkovi pomôže osamelým deťom počas pandémie

Napísal na 28. novembra 2020

Skupina študentov FMK v spolupráci s trnavskou čokoládovňou sa rozhodli podporiť deti projektom o škriatkovi Alfovi.

Škriatok Alf sa ocitol sám v prázdnej čokoládovni a jeho priatelia spoločne s rodinou odišli na severný pól. Úlohou detí je elfa Alfíka rozveseliť pomocou kresby, z ktorej neskôr vytvoria galériu v trnavskej čokoládovni ChocoLoco.

„Chceli sme týmto príbehom najmä priblížiť realitu, ktorú zažíva mnoho detí, ale aj dospelých. Veľa z nás bojovalo počas posledných mesiacov s pocitom samoty a neistoty. Preto sme rozmýšľali, čo by mohlo deti aj ostatných ľudí potešiť a zároveň priblížiť problém samoty,“ hovorí Bianka Verešová, iniciátorka projektu o elfovi Alfovi.

V rámci projektu sa v Trnave uskutočnila i vianočná súťaž. Potrvá do budúceho piatku a zapojiť sa doň majú možnosť deti základných škôl v Trnave a okolí. Po ukončení súťaže kresby poputujú do galérie.

Oddych od online sveta

Projekt o škriatkovi nie je len o podpore detí, ale najmä o zapojení ich do kreatívnej a tvorivej činnosti. Petra Uličná, jedna z iniciátoriek projektu ozrejmila: „Chceli by sme, aby deti odišli od počítačov a kreatívne tvorili. Vyrastajú so smartfónmi a stávajú sa ich prirodzenou súčasťou. V spojení s pandémiou prešli takmer všetky aktivity do online podoby.“

projekt o škriatkovi
Škriatka rozveselia kresby detí. Zdroj: trnava-live

Príbeh o škriatkovi zdôrazňuje hlavnú myšlienku osamelosti v dobe pandémie. Spolutvorca projektu Lukáš Lacko tvrdí, že je náročné zorganizovať súťaž bez finančných prostriedkov. Na svojom návrhu projektu sa dohodli s čokoládovňou ChocoLoco, ktorá poskytne sladké odmeny i priestory pre galériu.

Predstavy, ako by mala galéria vyzerať opísal Lukáš: „Obrázky budú obklopovať škriatka, ktorého smutný výraz vystrieda veselý. Spolu teda deti vytvoria pre škriatka čarovné Vianoce.“ Taktiež dodal, že ocenenia v podobe diplomu a sladkej odmeny venujú všetkým deťom. „Nechceme, aby sa cítili vynechané,“ objasnil.

Výzdoba poslúži každému

Na otázku, prečo sa rozhodli projekt o škriatkovi zastrešiť a pomôcť s organizáciou, odpovedala vedúca predajne, Veronika Horvatovičová: „Úprimne sa mi zapáčila myšlienka škriatka, ktorý je sám a potrebuje kamarátov. Myslím si, že viacerí ľudia sa do jeho situácie dokážu vžiť. Zároveň sa teším na výzdobu, ktorá by mohla rozžiariť momentálne ponuré mesto.“

Podľa Lukáša Lacka má unikátna výzdoba slúžiť každému, kto pôjde okolo, aby mu navodila pravý pocit Vianoc. Na záver dodal, že najmä v dnešnej dobe sa každému hodí trochu radosti a úsmevu na tvári.

Stručne sa o projekte vyjadrili i v nasledujúcej nahrávke od redaktorky rádia Aetter Sáry Molitorisovej.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár