Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Programovanie už nie je len mužskou záležitosťou

Napísal na 27. marca 2012

TRNAVA. Náhoda, záujem a správne príležitosti pomáhajú ženám zosadiť mužov z webstránkového trónu. Pretože stále viac žien pracuje s webovými stránkami. Dôkazom toho je aj administrátorka webu rádia Aetter – Tatjana Miljanovičová.

Ako dlho sa venuješ vytváraniu a spravovaniu webových stránok?

Je to už asi 4-5 rokov, čo som sa naučila robiť jednoduché stránky. Ale to boli len také začiatky. Pokusy pre zábavu, ktoré boli zlé hlavne po grafickej stránke, keďže nie som grafik. Posledné dva roky robím weby tak, že za niečo stoja a dokážem povedať, že sú moje.

Čo ťa priviedlo k tomu, že si sa začala venovať práve tejto oblasti?

Náhoda. Konečne sme doma zaviedli internet, a ja ako správny technický typ, som začala zisťovať ako sa robia web stránky. Zistila som, že to nie je až také ťažké ako som si myslela a začala som sa učiť ako samouk. Okrem toho som si našla v tejto oblasti aj kamarátov, ktorí mi pomáhali ak mi niečo nešlo.

Stránky aj sama programuješ alebo ich vytváraš pomocou CMS?

Robím oboje. Záleží od toho, aká má byť výsledná stránka. Či statická alebo dynamická. Tiež záleží na tom, čo bude klientovi viac vyhovovať pri následnom spravovaní. Je však pravda, že sa snažím stále zlepšovať, tak si možno raz vytvorím aj vlastné CMS.

Akú prvú vec urobíš, keď začínaš pracovať na novej stránke?

Ako prvú vec je dôležité zistiť, čo na stránke má byť, čo na nej chce klient mať. Bez toho to nejde. Ale čo sa týka kódu, tak tam začínam v prvom rade pracovať na rozmiestnení vecí na stránke.

Môžeš nám, prevažne laikom, priblížiť najdôležitejšie kroky pri vzniku nového webu, od prvotného nápadu až po jeho oficiálne spustenie?

Rozloženie stránky a zistenie čo tam má byť. Grafický návrh a samotné nakódovanie stránky. To sú hlavné tri kroky, ktoré sú potrebné. Po tomto treba optimalizovať web stránku pre všetky internetové prehliadače. Potom ak je klient spokojný, môže sa web oficiálne spustiť.

Ako si sa dostala k tomu, že si sa začala starať o náš Aetterácky web?

Náhodou. Robila som akurát pre Attelier, keď  bývalá administrátorka a autorka pôvodného webu rádia Aetter nemala čas sa mu naplno venovať. Ponúkla mi preto, či by som to nechcela robiť ja. Mala som na to viac času ako ona a v rámci získavania skúseností som brala všetko. Povedala som preto: „Jasné beriem“.

Čo je pre teba najzaujímavejšie pri práci na tejto konkrétnej (Aetter) stránke?

Asi to, že Andrej (riaditeľ rádia, pozn. redaktora) vždy vymyslí niečo nové. Tým pádom musím stále niečo riešiť a prichádzam na nové možnosti, ktoré Aetter ponúka. Web stránky sú hlavne o praxi.

Na koľkých weboch okrem toho nášho pracuješ?

Ako kedy. Záleží od toho či pre niekoho programujem. No administrátora webu robím len Aetteru.

Ako spoluautorka sa podieľaš aj na facebookovej fanstránke Daniely Hantuchovej. Spolupracujete pri tom aj priamo s touto známou slovenskou tenistkou?

Aby som to uviedla na pravú mieru. Nie som úplne spoluautorkou. V podstate som len nastúpila do rozbehnutého vlaku, ak to tak môžem povedať. Založil ju Ondrej Uhliarik a ja som bola pôvodne len fanúšik. Začala som sa s ním baviť a akosi som sa stala adminom. A čo sa týka Daniely, nespolupracujeme s ňou. Vie o tom, že takáto stránka existuje, ale zatiaľ sme sa nedopracovali k vzájomnej spolupráci.  Je to však v pláne.

Môžeš nám povedať aká je tvoja úloha v tíme, keďže sa na tvorbe Danielinej facebookovej fanstránke sa zúčastňujete viacerí?

Nemáme rozdelené úlohy. Je to o tom ako má kto čas, kto je práve na internete ten pridáva nejaké obrázky, informácie a pod.

S web stránkami momentálne pracujú pravdepodobne prevažne muži. Myslíš si, že sa to niekedy zmení a budú webom kraľovať ženy?

Myslím, že webom budú stále viac kraľovať muži, ale v súčasnosti je naozaj dosť žien čo programuje. Len je to tak zaužívané, že ľudia si väčšinou myslia, že sú to hlavne chlapi. Ja osobne poznám 7 žien, čo tiež programujú.

Čo majú urobiť ľudia v prípade, že majú záujem o webovú stránku z tvojej dielne?

V tomto prípade stačí ak sa na mňa obrátia na facebooku: https://www.facebook.com/tatjanaalex. Viem, že by každý asi čakal vlastný web. Ten je momentálne vo fáze výroby. Začala som spolupracovať  s grafikom Jakubom Hollým, s ktorým pracujeme na vlastnej webovej stránke. Tá však ešte nie je hotová.

Text: Kristína Pomsárová
Foto: Archív Tatjany Miljanovičovej


[poll id=“05″]


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com