Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Žiadne sociálne siete ani rande. Tieto pravidlá v Južnej Kórei musia dodržiavať umelci

Napísal na 18. novembra 2020

Nesmú si ostrihať vlasy, mať tetovanie ani pribrať.

Kórejská kultúra patrí medzi najsledovanejšie v tomto desaťročí kvôli speváckym talentom. K-pop je známy vďaka hudobníkom, ako PSY, BTS či Blackpink. Aj oni musia dodržiavať prísne pravidlá a zákazy.

Aby si sa stal uznávaným spevákom v Južnej Kórei, nepostačí len talent. Najskôr sa jednotlivci prihlásia do spoločnosti, ktorá zastrešuje hudbu. Najznámejšou spoločnosťou sa stala od roku 2016 BIG HIT, z ktorej pochádza skupina BTS.

Za ňou nasleduje JYP, kde svoju zmluvu podpísali napríklad skupiny Twice, Got7, ITZY alebo Stray Kids. Po talentovej skúške je potrebné, aby sa takzvaní trainees naučili všetko – tanec, spev aj rap.

Krv, pot a slzy

Vyše tridsať percent ľudí, ktorí sa prihlásia do ,,tréningového programu“ nezvládnu túto náročnú prácu. Väčšina spevákov začína v mladom veku, preto sú ubytovaní v spoločnosti a oddelení od rodín. Vychováva ich tréner alebo starší členovia skupiny.

Denný harmonogram sa začína vokálnymi skúškami a končí tanečným cvičením až do rána. Zvyčajne neostáva čas na pravidelné stravovanie. Umelci musia dodržiavať aj váhový limit (platí zväčša u žien), ktorý by sa na Slovensku považoval za podvyživenie. Trainees program môže trvať niekoľko mesiacov, ale aj dva roky, záleží od snahy a zapálenosti umelca.

Kpop trianees sa vo videu podelili o svoje skúsenosti s tréningami a životom ,,wannabe“ idola. Zdroj: YouTube

Po tvrdej drine nasleduje debut. Stále je otázne, či sa skupina alebo jednotlivec uchytí. V spoločnostiach sa zmluvy vytvárajú pôžičkou od spoločnosti, ktorá slúži na zaplatenie priestorov, tréningov, stravy a ubytovania. Umelec svoj dlh spláca ešte roky po svojom debute.

Byť známy je ťažké

Od momentu, kedy sa umelec objaví v médiách, musí začať dodržiavať prísne pravidlá. Žiadne randenie. Každý má zakázané udržiavať romantický vzťah. Ak by sa preukázalo, že napriek zákazu spoločnosti je idol vo vzťahu, vylúčia ho zo spoločnosti a nebude čeliť len sankciám za porušenie pravidiel, ale aj nahnevaným fanúšikom.

pravidlá v Južnej Kórei
Jedným zo škandálov bol aj vzťah medzi rapperkou Jennie z Blackpink a Kaiom zo skupiny Exo. Zdroj: Dispatch

Produkčná manažérka Eunice Chang, ktorá má na starosť rôzne Kpop eventy, povedala: „Idoly urobia pre svojich fanúšikov všetko, pretože to je jediný dôvod pre ich existenciu.“ Vyjadrenie vzniklo, keď jeden z umelcov zdieľal svoj vzťah na sociálnej sieti, následne ho kritizovali a vyhodili zo spoločnosti.

„Keď si populárny, nemôžeš ukázať svoju slabú stránku,“ dodala manažérka. Najväčším škandálom si prešla sólo speváčka Hyuna, ktorá svoj vzťah s Dawnom zo skupiny Pentagon otvorenie zdieľala na sociálnej sieti.

pravidlá v Južnej Kórei
Hyuna a Dawn teraz spoločne pracujú v spoločnosti, ktorej manažérom je svetoznámy spevák PSY. Svoj vzťah už neskrývajú. Zdroj: AllKpop

Zákaz sociálnych sietí a telefónov – od tohto pravidla sa jemne upustilo, stále je však v niektorých spoločnostiach povinné, aby artisti nepoužívali žiadne mobily. Všetkým ich zariadenia pravidelne kontrolujú.

Na odovzdávaní cien sa nerozpráva

Rozhovor s opačným pohlavím v spoločnosti sa tiež považuje za porušenie pravidiel. Pokiaľ nejde o nadriadeného, idolovi hrozí vyhodenie. Rovnako to platí aj na odovzdávaní cien, kde umelci z rôznych spoločností nemôžu navzájom komunikovať.

pravidlá a zákazy
Skupiny sa môžu rozprávať len s rovnakým pohlavím. Zdroj: Dispatch

Pokračovanie v striktnom stravovaní platí aj po debute. Zákaz akýchkoľvek nezdravých jedál pre hviezdy a pravidelné váženie nájdeme v každej spoločnosti. Kórejské štandardy krásy sú nebezpečné.

Ideálna váha pre ženské hviezdy pri výške 160 až 170 centimetrov je iba 45 kilogramov. V posledných rokoch proti týmto pravidlám aktívne bojuje skupina Mamamoo, ktorá je pod pravidelnou paľbou narážok, ale aj komplimentov na postavy jej členiek.

pravidlá v Južnej Kórei
Rapperka Lisa má pri výške 167 centimetrov váhu len 45 kilogramov. Zdroj: Dispatch

Medzi ďalšie pravidlá patrí aj zákaz zásahu do vlastného tela. Idol nemôže meniť farbu či strih vlasov a nesmie mať žiadne tetovania. Ak by chcel niečo zmeniť, musí sa poradiť s manažérom.

Posledným kurióznym pravidlom je neustály kontakt s manažérom. Či je noc alebo deň, keď sa snaží manažér kontaktovať umelca, musí zdvihnúť. Tieto pravidlá si každá spoločnosť upravuje podľa potrieb manažéra, ale väčšinou sú veľmi podobné.

Mamamoo bojujú za rešpekt

Skupina Mamamoo otvorene rozpráva o psychických a fyzických problémoch, ktoré prinášajú tieto pravidlá a zákazy v Južnej Kórei. Snažia sa znormalizovať romantické vzťahy a aj skresať nebezpečenstvá štandardu krásy.

pravidlá v Južnej Kórei
Líderka skupiny Mamamoo je neustále kritizovaná za svoju postavu. Zdroj: Dispatch

Skupina búra štandardy, ktoré vytvorila spoločnosť – všetko čo je ženské, musí byť jemné. Vo svojom najnovšom albume použili aj silné slová a choreografiu, na ktorej spolupracovali s tanečníkmi z rôznych kútov sveta.

Skupina používa zakázané tanečné prvky. Podľa tunajších pravidiel porušujú dobré mravy. Mamamoo priznali, že toto je len začiatok snahy o zrušenie tvrdých noriem pomocou ich hudby.

Zroje: Dispatch, Koreaboo

Označené ako

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár