Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Plagát z Dolnej Krupej ocenili aj vo svete

Napísal na 17. februára 2022

TTSK. Plagát vytvorený pre koncert komornej hudby „Rozárium hudby“ v Dolnej Krupej bol zaradený do výberu najlepších prihlásených plagátov na medzinárodnom bienále plagátu v poľskom Lubline. Zo štyroch tisícov prihlásených diel z celého sveta sa plagát od grafických dizajnérov Veroniky a Eduarda Barrera dostal medzi 336 najlepších, ktoré boli následne prezentované na výstave.

Témou koncertu komornej hudby „Rozárium hudby“ bol príbeh lásky geniálneho skladateľa a krásnej grófky, ktorá žila v Kaštieli v Dolnej Krupej. Dolná Krupá je zároveň spojená s unikátnym rozáriom a tzv. Ružovou grófkou Chotekovou, ktorá ho založila. Plagát vizuálne zaujímavo prepojil obidve témy a zaujal tým odbornú porotu na International Poster Biennale Lublin 2021.

Výherný plagát

„Pri tvorbe plagátu nás inšpiroval málo známy príbeh tohto miesta. Keďže Beethovenova prítomnosť v Dolnej Krupej nebola nikdy potvrdená, toto mystérium znázorňujeme jeho siluetou a gestom, ktorým nám Ludwig dáva najavo, aby sme neprezradili jeho tajomstvo. Zároveň používame ruže odkazujúce nielen na rozárium, kde sa konal koncert, ale aj na romantický príbeh spájajúci sa s kaštieľom. Výber plagátu reprezentujúci kultúrnu udalosť na Biennale v Lubline si vysoko ceníme. Hlavne v časoch, kedy sa na súťažiach grafického dizajnu objavujú plagáty, ktoré neboli vytvorené pre klienta a neboli reálne použité vo verejnom priestore,“ povedala spoluautorka plagátu Veronika Barrera.

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj dáva priestor talentovaným umelcom. V roku 2020 zorganizovala súťaž ilustrácií inšpirovaných výletnými miestami Trnavského kraja na podporu umeleckého a kreatívneho odvetvia zasiahnutého pandémiou. 15 víťazných diel vytlačila technikou risografie a dala možnosť verejnosti, aby si ich zakúpila. Veronika Barrera je nielen spoluautorkou plagátu koncertu, ale bola aj jednou z víťazov tejto súťaže. Jej risografika s názvom „Civitas“, na ktorej je znázornená Trnava, sa stala jedným z najpredávanejších diel. Eduardo Barrera vytvoril plagát k zážitkovej prehliadke „Piešťany podľa Wintera“.

„Veľmi nás teší, že sa nám darí prepájať cestovný ruch v Trnavskom kraji s inými odvetviami a tým prezentovať jeho zaujímavosti a nepoznané príbehy,“ uviedla výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Agáta Mikulová. Risografiky je stále možné objednať si prostredníctvom
krajzazitkov.sk alebo v partnerských informačných centrách v Trnave, v Piešťanoch a v Dunajskej Strede.

Zdroj: TS


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný.