Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Vznikla pieseň pre Jána a Martinu. Spolupracovali na nej slovenskí interpreti, medzi nimi aj Milan Lasica či Emma Drobná

Napísal na 21. februára 2020

Na počesť a pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, Martiny Kušnírovej, vznikla pieseň Predstavujem si krajinu. Naspievala ju pätica slovenských interpretov.

Dnes sú to presne dva roky, od kedy obletela Slovensko smutná správa o dvojnásobnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Slováci nezabúdajú a uctievajú si ich pamiatku aj v rámci pochodu  Za Jána a Martinu, za slušnú krajinu, ktorý sa uskutoční dnes o 17. hodine na Námestí Slobody v Bratislave. V rámci pietnej spomienky vznikla pieseň Predstavujem si krajinu. Je venovaná dvom mladým ľuďom, ktorí zmenili Slovensko, no nikdy sa o tom nedozvedeli.

Text k piesni vznikol už v roku 1989. Autorom je Ivan Štrpka, ktorý zložil text na svetoznámu melódiu piesne Imagine od Johna Lennona.

V lete 1989 vystúpil Dežo Ursíny na festivale Valašský Špalíček, kde zaspieval skladbu Imagine. Hneď na to však pieseň zaspieval opäť, ale tento raz už so slovenským textom, ktorého autor bol spomínaný Štrpka. Ursíny vtedy venoval skladbu zosnulému Jánovi Palachovi, ktorý sa upálil.

Milan Lasica na nahrávaní skladby. Zdroj: Martina Mlčúchová

Vzhľadom na súčasnú spoločenskú situáciu sa Marek Kučera, autor projektu Predstavujem si krajinu, po 30 rokoch rozhodol pieseň aktualizovať. Hlavnou myšlienkou obnovenia piesne bolo nahrať skladbu, ktorá sa stane úctivou spomienkou na život, lásku a stratu dvoch mladých ľudí.

„Oslovili sme interpretov rôznych hudobných žánrov a rôzneho veku. Cieľom bolo ukázať, že je možné spojiť sily, nadchnúť sa pre dobrú vec a vytvoriť niečo krásne. Niečo, čomu spoločne veríme a chceme šíriť ďalej. Môžeme mať iné názory, pozerať na svet zo svojich perspektív, ale v základných ľudských hodnotách by sme mali byť jednotní a stáť pri sebe,“ prezradil Marek Kučera.

Martina Mlčúchová vytvorila sériu 69 fotografií, ktoré znázorňujú vznik piesne. Zdroj:
Martina Mlčúchová

Dojemnú pieseň naspievala vo februári pätica slovenských interpretov, a to Milan Lasica, Emma Drobná, Nora Ibsenová, Erik Šulc a Robert Pospiš. Názov skladby vychádza z jej textu a o produkciu sa postarali Martin Sillay a Robert Pospiš.

Emma Drobná počas nahrávania. Zdroj: Martina Mlčúchová

„Všetci, ktorí sa na projekte Predstavujem si krajinu podieľali, to robili z vlastného presvedčenia a bez nároku na honorár. Pieseň, ktorú sme spoločne nahrali, sme sa rozhodli poskytnúť každému grátis. Stačí prísť na náš web a skladbu si stiahnuť,“  vysvetľuje Marek Kučera.

Pieseň si môžete vypočuť zdarma na webovej stránke www.predstavujemsikrajinu.sk. Za vznik portálu je zodpovedný Rasťo Tupý, ktorý ho vytvoril v spolupráci s Milošom Homolom.

Zdroj: Tlačová správa


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com