Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Pieseň Kĺzavý medián vznikla počas prvého celoplošného testovania. Novinka od Smola a Hrušky vtipne odzrkadľuje súčasnú situáciu

Napísal na 2. decembra 2020

Skupina Smola a Hrušky musela zrušiť svoje česko-slovenské turné, avšak chalani nezaháľajú. Pripravujú prekvapenie v podobe nového albumu s názvom Kde je můj ochranný štít, ktorý je inšpirovaný súčasnou pandemickou situáciou na Slovensku.

Album dostal pracovný názov a vystihuje aktuálne udalosti nielen u nás, ale na celom svete. Kde je můj ochranný štít rozoberá otázku, ako pandémia vplýva na nálady v rôznych košiaroch našej spoločnosti. Doposiaľ vyšlo päť skladieb, medzi ktorými je aj novinka Kĺzavý medián.

Nová pieseň je inšpirovaná udalosťami posledných týždňov a reflektuje obraz dnešnej pandemickej doby. V skladbe sa okrem toho objavuje i spomienka na Nežnú revolúciu.

Skladba Kĺzavý Medián
Zdroj: YouTube

O klip sa postaral ich dvorný kameraman a fotograf Pavol Varga a vďaka Richardovi S. sa v klipe objavujú aj unikátne zábery z mongolského budhistického kláštora Erdene Zuu, ktorý má počiatky v 16. storočí.

Vyhli sa strachu a vzniklo veselé dielo

Inšpiráciou skladby boli mnohé absurdné situácie s testovaním aj obdiv, že je Slovensko prvou krajinou, ktorá to vyskúšala. Samotný vznik skladby priblížil frontman kapely, Spoko Kramár: „Práve počas prvého testovania, keď som stál v rade, sa vo mne miešali rôzne pocity – nádej, očakávanie, strach, smútok…v duchu som začal skladať text.“

Text skladby neskôr prepracovali. „Keďže strachu je všade v
médiách neúrekom, snažil som sa mu vyhnúť,“
objasnil Spoko Kramár. Vzniklo tak dielo s ironickým podtextom, ktoré zhudobnili chalani zo skupiny – Matúš Miženko a Martin Pižem pomohli s trúbkou a gitarou, o vokály sa postaral Michal Kováčik.

Smola a Hrušky pripravujú vianočný darček

Okrem novinky Kĺzavý medián sú vonku aj piesne ako napríklad Nepokazme si to, Diabetická, Kvások a ja či Nasaďme si hrušky. Skladby referujú na súčasný stav a vnášajú do sveta skôr uvoľnenú a ironickú stránku pandémie.

smola a hrušky - cover nového albumu
Cover albumu Kde je můj ochranný štít
Zdroj: Martin Hlavatý

Smola a Hrušky sa po vydaní novinky Kĺzavý medián dohodli na ďalšom projekte. „Ako vianočný darček pre našich fanúšikov dokončujeme aj záznam z unikátneho koncertu Unplugged v Redute, ktorý sme odohrali 20. februára 2020 a bol to jeden z našich posledných koncertov,“ dodal Spoko.

Zrušené koncerty situáciu skomplikovali, no skupina sa nevzdáva. Nové skladby načrtli začiatok a nedávno vyšiel aj ich nový merch – kĺzavé tričká.

Zdroj: Tlačová správa, YouTube, Instagram,


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár