Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Parlamentné voľby 2020: Návod pre prvovoličov, ale aj pre tých, ktorí si potrebujú osviežiť pamäť

Napísal na 22. februára 2020

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky už klopú na dvere. Patríš k prvovoličom alebo si len potrebuješ zopakovať postup spred štyroch rokov? Tieto rady ti zaručene pomôžu.

Kedy sa voľby konajú a kam je potrebné ísť?

Parlamentné voľby budú 29. februára. Právo voliť do NR SR má občan Slovenska, ktorý v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov. Volebné okrsky budú otvorené od 07:00 hod. O 22:00 hodine sa urny uzavrú.

Voliť môžete od 7:00 hod. do 22:00 hod. Zdroj: pixabay.com

Voliť môžeš v mieste trvalého bydliska. Ak chceš voliť v inom meste v rámci Slovenska, požiadaj o hlasovací preukaz. Môžeš tak urobiť osobne a zdarma vo svojej obci či meste do 28.2.2020.

Do NR SR si vo voľbách volíme 150 poslancov na štyri roky. Tie politické strany, ktoré sa zhodnú na spolupráci a dosiahnu nadpolovičnú väčšinu, vytvoria vládnucu koalíciu a zostavia vládu.

Ako zahlasovať správne?

Pri vstupe do volebnej miestnosti ti nesmie chýbať občiansky preukaz. Ak však nevolíš v meste trvalého bydliska, nezabudni ani na hlasovací preukaz.

Postupovať budeš nasledovne:

  • po prebratí hlasovacieho lístka a obálky sa podpíšeš v zozname voličov
  • za plentou si vyber jednu volebnú stranu, ktorej chceš dať svoj hlas
  • zo strany, ktorú si si vybral, môžeš zakrúžkovať len štyroch kandidátov
  • ak nechceš hlasovať za určitého kandidáta, tak môžeš len za stranu
  • na záver vložíš listinu do obálky a vhodíš ju do volebnej urny

Ak však dôjde k chybe a ty sa pomýliš, nevadí. O nový hlasovací lístok sa neboj požiadať volebnú komisiu. Lístok, v ktorom si sa pomýlil im odovzdáš a bude uznaný za neplatný.

Zo strany, ktorú si sa rozhodol voliť, môžeš zakrúžkovať maximálne štyroch poslancov. Zdroj: pixabay.com

Platné výsledky volieb bývajú v ranných hodinách hneď na druhý deň. Médiá budú informovať o priebežných výsledkoch už počas večera. Predbežné informácie vyplývajú z odpovedí voličov po tom, ako odvolia.

Strana, ktorá voľby vyhrá, bude poverená prezidentkou, aby zostavila vládu. Ak by sa tak nestalo a vládu by sa nepodarilo zostaviť, pravdepodobne by nasledovali predčasné voľby. Parlament by ich musel odsúhlasiť 90 hlasmi. Dovtedy by ostala na čele doterajšia vláda alebo by nastúpila úradnícka vláda, a teda vláda, ktorú by určila prezidentka Slovenskej republiky.

Zdroj: volby.sme.sk, minv.sk


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár