Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Parlamentné voľby 2020: Návod pre prvovoličov, ale aj pre tých, ktorí si potrebujú osviežiť pamäť

Napísal na 22. februára 2020

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky už klopú na dvere. Patríš k prvovoličom alebo si len potrebuješ zopakovať postup spred štyroch rokov? Tieto rady ti zaručene pomôžu.

Kedy sa voľby konajú a kam je potrebné ísť?

Parlamentné voľby budú 29. februára. Právo voliť do NR SR má občan Slovenska, ktorý v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov. Volebné okrsky budú otvorené od 07:00 hod. O 22:00 hodine sa urny uzavrú.

Voliť môžete od 7:00 hod. do 22:00 hod. Zdroj: pixabay.com

Voliť môžeš v mieste trvalého bydliska. Ak chceš voliť v inom meste v rámci Slovenska, požiadaj o hlasovací preukaz. Môžeš tak urobiť osobne a zdarma vo svojej obci či meste do 28.2.2020.

Do NR SR si vo voľbách volíme 150 poslancov na štyri roky. Tie politické strany, ktoré sa zhodnú na spolupráci a dosiahnu nadpolovičnú väčšinu, vytvoria vládnucu koalíciu a zostavia vládu.

Ako zahlasovať správne?

Pri vstupe do volebnej miestnosti ti nesmie chýbať občiansky preukaz. Ak však nevolíš v meste trvalého bydliska, nezabudni ani na hlasovací preukaz.

Postupovať budeš nasledovne:

 • po prebratí hlasovacieho lístka a obálky sa podpíšeš v zozname voličov
 • za plentou si vyber jednu volebnú stranu, ktorej chceš dať svoj hlas
 • zo strany, ktorú si si vybral, môžeš zakrúžkovať len štyroch kandidátov
 • ak nechceš hlasovať za určitého kandidáta, tak môžeš len za stranu
 • na záver vložíš listinu do obálky a vhodíš ju do volebnej urny

Ak však dôjde k chybe a ty sa pomýliš, nevadí. O nový hlasovací lístok sa neboj požiadať volebnú komisiu. Lístok, v ktorom si sa pomýlil im odovzdáš a bude uznaný za neplatný.

Zo strany, ktorú si sa rozhodol voliť, môžeš zakrúžkovať maximálne štyroch poslancov. Zdroj: pixabay.com

Platné výsledky volieb bývajú v ranných hodinách hneď na druhý deň. Médiá budú informovať o priebežných výsledkoch už počas večera. Predbežné informácie vyplývajú z odpovedí voličov po tom, ako odvolia.

Strana, ktorá voľby vyhrá, bude poverená prezidentkou, aby zostavila vládu. Ak by sa tak nestalo a vládu by sa nepodarilo zostaviť, pravdepodobne by nasledovali predčasné voľby. Parlament by ich musel odsúhlasiť 90 hlasmi. Dovtedy by ostala na čele doterajšia vláda alebo by nastúpila úradnícka vláda, a teda vláda, ktorú by určila prezidentka Slovenskej republiky.

Zdroj: volby.sme.sk, minv.sk


Možnosti čitateľa
 1. vorbelutrioperbir   On   6. marca 2023 at 11:55

  I am just writing to make you know of the exceptional experience my cousin’s daughter enjoyed using your site. She realized a lot of pieces, not to mention what it is like to possess an ideal teaching character to have the mediocre ones really easily have an understanding of a number of hard to do subject areas. You truly exceeded our own expectations. Many thanks for presenting those necessary, trustworthy, revealing as well as cool tips about your topic to Ethel.

 2. zoritoler imol   On   12. marca 2023 at 11:38

  I’ve been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any fascinating article like yours. It is beautiful value enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made just right content material as you probably did, the net will be a lot more helpful than ever before. „Perfection of moral virtue does not wholly take away the passions, but regulates them.“ by Saint Thomas Aquinas.

Zanechajte komentár

Váš email nebude publikovaný. Povinné polia sú označné *