Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Viete, čo je päntsdrunk? Fínska filozofia domácej pohody s pohárikoom je nové hygge

Napísal na 15. januára 2023

Tento článok bol pôvodne uverejnený v online magazíne Hashtag.

Je víkend a vy ste unavení a nechce sa vám nič robiť? Fínska filozofia päntsdrunk vám ukáže ako správne relaxujú tam na severe.

Ak vám sú známe pojmy ako lagom, v preklade tak akurát, či hygge, môžete si do slovníčka zapísať ďalšie slovo. Škandinávci síce podľa stereotypných predstáv nemusia vyzerať ako najprívetivejší ľudia, no život si vedia užívať plnými dúškami. Nečudo, že dlhodobo patria k najšťastnejším ľuďom na planéte.

Hygge však teraz odsuňte nabok, pretože prišiel jeho vylepšený brat päntsdrunk. Za týmto krkolomným názvom, ktorý sa preložil z ešte krkolomnejšieho slova kalsarikänni, sa skrýva veľmi príjemná vec. Ak ste niekedy mali chuť len tak sa vyvaliť do kresla v spodnej bielizni, dať si pohárik niečoho dobrého, relaxovať po dlhom dni a nič neriešiť, ste tu správne.

Päntsdrunk je nová fínska filozofia, ktorá vám ukáže ako doma relaxovať. Zdroj: Instagram/kryptworm

Popíjať takmer nahý?

Päntsdrunk je doslova „pocit, keď sa napijete sami doma v negližé – bez úmyslu ísť von“. Ak vám to pripomína časy v karanténe, keď nikto z nás nemohol čo i len vystrčiť nos z domu, nemajte obavy.

Podstatou Päntsdrunk je jednoducho cítiť sa dobre vo vlastnej koži za každých okolností a tak trochu spomaliť rýchly tok života. Byť šťastný, zdravý a spokojný aj v prípade, že máte na rozume milión povinností a ste stále v strese. Doba rýchlo napreduje a človek vo víre povinností často zabúda na to, ako sa odpojiť.

O netradičnej fínskej filozofii píše Miska Rantanen vo svojej knihe Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni. Zunovala sa vám už sauna či plávanie medzi ľadovými kryhami? Z fínskeho kalsarikänni, päntsdrunk, sa stáva celosvetový fenomén, ktorý zatieňuje všetky marketingové ťahy predávajúce radostný pocit spoločne s nábytkom alebo vonnými sviečkami. Ako tvrdí autor knihy, až toto je tá pravá, vysoko percentná Škandinávia.

Kalsarikännit je absolútna pohoda Zdroj: Freepik/benevolente82

V tejto rýchlej dobe sa to môže niekomu zdať ako čistá utópia. Päntsdrunk je však založený práve na maličkostiach každodenného života, ktoré si zabúdame užívať, a ktoré nás robia šťastnými. Ponúka tak spôsob, ako sa zbaviť každodenného stresu. Je to jednoduché – doma môžeš byť vždy sám sebou a užívať si čokoľvek, pretože ťa okolitý svet nevidí.

Nie si na to sám

Za týmto pojmom je však aj trochu politiky, demokracie a najmä fínskej nátury sformovanej z ľadu a snehu. Je to reakcia na drsné fínske prostredie, v ktorom ľudia deväť a pol mesiaca v roku ustavične žijú v mrazoch a šere. Ak sa uprostred novembra pozriete vo Fínsku z okna, väčšinu času je tam úplná tma a mrzne, ulice sú opustené a ľudia nikde. Nečudo, že práve tu vznikol päntsdrunk.

Neznamená to však, že túto aktivitu musíte vykonávať osamote. Nebudeme si klamať, alkohol občas dobre prehĺbi medziľudské vzťahy, rozviaže jazyky a hlavne hovorí za ľudí aj to, čo by za triezva nikdy nepovedali. Všetko treba robiť v primeranom množstve. Pätnsdrunk kladie dôraz na kvalitu, nie kvantitu. Preto zoberte dobrých kamošov, spolubývajúcich či vašu polovičku a spravte si takýto večer.

Všetko, čo naozaj potrebujete, je nehanbiť sa a pripraviť sa na to. Naplňte chladničku obľúbenými drinkami, prípadne sa zásobte dobrým jedlom a uistite sa, že po príchode domov si vyzlečiete všetko, čo je nepohodlné a formálne. Posaďte sa v spodnej bielizni alebo pyžame na pohovku a zhlboka si vydýchnite. Päntsdrunk však nie je o plytvaní, ani opíjaní sa do nemoty. Uistite sa, že pijete len podľa svojich potrieb a schopností.

Takto oddychovať môžete s priateľmi či s partnerom. Zdroj: Freepik/standret

Päntsdrunk má hlbší zmysel

Ak o tom pochybujete a zdá sa vám to trochu pritiahnuté za vlasy, zváž skutočnosť, že päntsdrunk nie je len fínsky folklór alebo fenomén starostlivosti o seba samého. Ide aj o formu oficiálnej zahraničnej politiky, pretože jedno z oddelení ministerstva zahraničných vecí vo Fínsku vypustilo do éteru pred tromi rokmi emotikony ľudí, muža s pivom a ženu s vínom, ktorí v spodnej bielizni popíjajú v kresle.

Aj takýmto „diplomatickým“ gestom chceli svetu ponúknuť dotyk prívetivej fínskej kultúry. Poďme sa však na to pozrieť bez nadľahčenia a o čosi serióznejšie. Ako uvádza The Guardian, Fínsko na začiatku jeho vzniku historicky nepatrilo medzi najsilnejšie a najrozvinutejšie štáty. Za posledných sto rokov dokázalo to, na čo sa zmohla len hŕstka krajín na svete – vypracovať svoje priemyselné odvetvia takmer do dokonalosti.

Teraz je treťou najprosperujúcejšou krajinou na svete. Silné ekonomicky, bezpečnostne aj politicky. Patrí tiež medzi najmenej skorumpované a sociálne najprogresívnejšie štáty, ktoré sú finančne dobre zabezpečené. Majú skvele riešené zdravotníctvo aj školstvo. To všetko sa udialo aj vďaka rýchlej dobe, v ktorej niekedy zabúdame na psychickú pohodu.

Hlavne si to užite

Päntsdrunk môže byť ďalším spôsobom, ako osláviť dôležitosť oddychu v živote človeka. Akokoľvek je tento prístup úsmevný, do veľkej miery sa môže stať súčasťou seriózneho záväzku, že sa budeme o svoje telo lepšie starať, a to nielen zvonku, ale aj zvnútra. Treba mať vnútornú pohodu. A nie, skutočne kvôli tomu nemusíš topiť stres v hektolitroch alkoholu alebo sa vyzliecť donaha.

Päntsdrunk ako fínska filozofia nemusí byť len o pití alkoholu Zdroj: Freepik/photohobo

V skutočnosti ide o to, aby si človek našiel kúsok voľného času, doprial si trochu toho, čo ho baví, aby bol autentický a sám sebou. A je jedno, či vyznávate hygge, lagom alebo čokoľvek iné. Nesnažte sa nasilu nahradiť všetok stratený čas. Zahoďte všetky starosti, dajte si do pohára niečo dobré a vyvaľte sa na ten gauč doma, pretože si to zaslúžite.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár