Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Otužovanie: Čo prináša a ako začať?

Napísal na 28. januára 2021

V zimnom období sa mnoho ľudí otužuje. Na prvý pohľad to pre väčšinu z nás nie je lákavé, no otužovanie má mnoho benefitov.

Pred každou dôležitou akciou si treba všetko dopredu premyslieť. Hádzať sa do ľadovej vody bez prípravy môže byť nebezpečné. Ak sme však v dobrej kondícii a máme viac ako 17 rokov, súhlas od lekára nie je potrebný.

Existujú dva typy otužovania – rekreačné a športové. Prvým a ideálnym krokom na začiatok je otužovať sa rekreačne – sprcha v studenej vode, saunovanie a športové aktivity počas celého roka.

Ako na rekreačné otužovanie

Slúži ako brána nielen k lepšej imunite, ale i psychickej vytrvalosti a lepšej nálade. Najefektívnejšia je sprcha vlažnou vodou hneď ráno, avšak iba vtedy, ak sa neponáhľame. Počas sprchovania meníme vlažnú vodu na studenú, aby sme dali priestor telu na adaptáciu.

Odporúča sa aspoň minimálny pohyb na mieste, striedať príliš horúcu a studenú vodu by sme nemali. Vyhýbame sa mokrým vlasom a po usušení uterákom sú vhodné zahrievacie cviky.

Wim Hof metóda

Prezývaný aj ako ,,ľadový muž“, Wim prekonal niekoľko svetových rekordov spojených s odolávaním chladu. Vďaka tomuto vznikla jeho takzvaná Wimhofova metóda – kombináciou správneho dýchania, pevnej vôle a pohybu človek dokáže kontrolovať svoj imunitný systém.

otužovanie - Wim Hof metóda
Chlad nie je náš nepriateľ, ale naša pohodlnosť áno. Zdroj: YouTube

Pozitíva chladu

Hlavným cieľom otužovania sa je zlepšenie fyzickej kondície. Telo sa stáva odolnejším voči chladu, buduje si vlastný systém zachovania správnej imunity a dokáže tým predísť aj mnohým chorobám. Dávame priestor telu, aby sa prispôsobilo vonkajším podmienkam a lepšie si poradilo s baktériami a vírusmi.

Otužovanie je schopné oddialiť starnutie, čo sa deje vďaka zvyšovaniu elasticity ciev. Podchladzovaním sa sťahujú a ich následným zahriatím zase rozťahujú.

Pevná voľa je základ každej činnosti. Prekonať našu komfortnú zónu je rovnako náročné ako v takom naladení zotrvať. Otužovanie nás učí disciplíne, húževnatosti a vyplavuje na povrch endorfíny či adrenalín, vďaka ktorým sa naučíme efektívne prekonávať každodenný stres a zlú náladu najmä v zimných obdobiach.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár