Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Dráma o zmysle života či protesty spojené s vietnamskou vojnou. Tieto oscarovky si pozrite pred samotným odovzdávaním

Napísal na 10. apríla 2021

Priznajme si to, tohtoročné Oscary budú iné. Odovzdávanie prebehne 25. apríla podobne ako Zlaté Glóbusy – v Los Angeles sa síce budú čítať mená výhercov, tí by však mali predniesť svoje ďakovné reči z domova. Ak neviete, ktoré tohtoročné oscarovky si máte pozrieť, s výberom vám pomôžeme.

Mank

Jedným z veľkých favoritov hneď v niekoľkých kategóriách je Fincherov Mank. Príbeh o scenáristovi Občana Kana zaujal Akadémiu nakoľko, že mu udelila rovno 10 nominácii.

Čierno-biela snímka na čele s Garym Oldmanom, ktorú nám priniesol Netflix minulý december, má kvôli svojmu dobovému spracovaniu šancu vyhrať kategórie najlepšie kostýmy, výprava, ale aj samotný film, napriek tomu, že jej chýba dôležitá nominácia na scenár a strih.

Nomadland

Kritikmi vychválená dráma Nomadland patrí medzi oscarovky s vysokou šancou na výhru. Je najhorúcejším favoritom v najdôležitejších kategóriách. Frances McDormand hrá tzv. Nomádku, teda ženu bez trvalého pobytu, ktorá cestuje Amerikou svojím karavanom a hľadá skutočný zmysel života.

Nomadland je často spájaný práve so šancami na zisk zlatej sošky v kategóriách najlepší film, réžia, herečka v hlavnej úlohe, prevzatý scenár a kamera. To by mohla byť celkom pekná žatva.

The Trial of the Chicago 7

Aaron Sorkin je miláčikom Akadémie. Film Chicagský tribunál získal šesť nominácii a má jednoznačnú šancu premeniť hneď niekoľko z nich. Protesty súvisiace s vietnamskou vojnou vytiahli do ulíc masy ľudí a ich organizátori sa dostali pred súd. Je však možné odsúdiť ľudskosť?

Sorkinova výborne napísaná dráma s fantastickým hereckým ansámblom má obrovské šance v kategóriách najlepší originálny scenár a najlepší strih, dá sa ale hovoriť aj o alternatívnom filme roka.

Sound of Metal

Ešte pred samotnými nomináciami bolo otázne, či hudobný Zvuk kovu získa viac ako dve nominácie. Napokon ich obdržal šesť, čo potešilo najmä širší okruh filmových fanúšikov.

Ruben je hudobníkom v heavy-metalovej kapele, jedného dňa však postupne začína prichádzať o sluch a hrozí, že stratí nielen svoje zamestnanie, ale aj kolegyňu-priateľku Lou. Práve práca so zvukom si zrejme odnesie cenu za najlepší zvuk, šancu však má aj vedľajší herec Paul Raci.

Minari

Kórejsko-americká produkcia nám priniesla dojemnú snímku o rodinke, ktorá sa prisťahovala do Arkansasu, kde zakladá svoju farmu na pestovanie zeleniny. Štúdio A24 málokedy vyprodukuje oscarovky, nie to ešte so šiestimi nomináciami.

Najväčšiu šancu na zisk má postava milej babičky ako vedľajšia herečka, film však zamieša karty aj v kategórii najlepší originálny scenár. Aj keď sa zdalo, že Sorkinova výhra je nezvratná, Minari to môže zmeniť.

Promising Young Woman

Tridsiatnička Cassanda žije na prvý pohľad nezaujímavým životom, nevie si nájsť partnera, nedarí sa jej v práci. V skutočnosť sa však o to všetko nesnaží – jej hlavným životným cieľom je pomstiť smrť svojej nebohej sestry.

Krimi-triler Nájdená mladá žena je skutočne dobrým filmom, ktorý ocení najmä ženské publikum. Režisérka a scenáristka Emerald Finnell bude bojovať o sošku za svoj originálny scenár a najväčším favoritom v hlavnej hereckej kategórii je práve Carey Mulligan.

Soul

Pixarovky sú už tradične spájané s Oscarmi. Príbeh Duše sa odohráva v New Yorku, v ktorom sa jazzový hudobník Joe snaží naštartovať svoju kariéru. Jeho plány mu však zmarí predčasná smrť. Joe sa dostáva do sveta duší a spoznáva život z celkom inej perspektívy.

Ako je u pixaroviek bežné, Duša si pôjde po Oscara za najlepší animovaný film. Okrem toho má obrovskú šancu aj na druhú zlatú sošku a tou môže byť cena za najlepšiu hudbu, pretože jazz Akadémia jednoducho miluje.


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár