Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

5 tipov, ako sa sústrediť na online prednášky

Napísal na 22. novembra 2020

Zaspávaš pri prvej prednáške a čakajú ťa ešte ďalšie tri? Poradíme ti, ako sa koncentrovať a vyhnúť sa neželanej prokrastinácii.

1. Vymeň posteľ za stôl

Možno sklameme veľa ľudí, ale posteľ nie je určená pre online prednášku. Keď si sadneme za stôl, náš mozog si uvedomí začiatok práce. Je to kvôli tomu, že sme od malička zo školy naučení pri sústredení sedieť.

Učenie za stolom ocení aj naše telo, najmä chrbtica. Nebude tak trpieť pri hrbení sa či iných pokrútených pozíciách v posteli.

online prednášky
Uprednostnite štúdium za stolom. Zdroj: jisc.ac.uk

2. Urob si poriadok na stole

Nie nadarmo sa hovorí, kto má poriadok doma, má poriadok v živote. Platí to aj pre online prednášky. Vždy pred vyučovaním by si mal každý z nás upratať alebo zorganizovať stôl, odkiaľ bude počúvať.

Na stole by nemalo byť nič rušivé, čo odpúta našu pozornosť. Ideálne je mať pri sebe podklady k štúdiu, papier s perom na nejaké poznámky a počítač. Okrem toho aj vodu s niečím na zahryznutie, aby sme neodbiehali, keď budeme smädní alebo hladní.

ako sa koncentrovať  a vyhnúť  prokrastinácii
Poriadok na pracovnom stole nám pomáha sa koncentrovať. Zdroj: blog.ilsc.com

3. Buď off-line proti prokrastinácii

Najväčším nepriateľom pri snahe učiť sa je mobil. Ak nemáme zapnutú webkameru, nikto nevidí, že si počas celej prednášky pozeráme Instagram alebo píšeme so spolužiakmi.

Účinným riešením, ako sa vyhnúť prokrastinácii, je nechať si mobil v inej izbe. Vypni ho pred prednáškou alebo si nastav režim sústredenia. Väčšina mobilov už má túto funkciu alebo sa dá zadarmo stiahnuť. Zariadenie bude zapnuté, len rušivé aplikácie sa vypnú.

ako sa koncentrovať  a vyhnúť  prokrastinácii
Mobil ruší naše sústredenie. Zdroj: britishcouncil.org

4. Ostaň v miestnosti sám

Rozprávanie sa s členom rodiny či spolubývajúcim počas hodiny tiež nie je ideálne. Pokiaľ sa doma niekto nachádza, najlepšie je požiadať ho, aby odišiel do inej miestnosti.

Sami sa nerušene koncentrujeme na prednášku. Pokiaľ to inak nejde a musíte byť v miestnosti viacerí, odporúčame použiť slúchadlá.

ako sa koncentrovať  a vyhnúť  prokrastinácii
Narušiť počúvanie prednášky môže aj naša rodina alebo spolubývajúci.
Zdroj: isedsolutions.org

5. Využi prestávky efektívne

Počas prestávok by sme sa mali postaviť a prejsť. Môžeme sa tiež ponaťahovať, aby sme rozhýbali stuhnuté svaly. Nechať vydýchnuť na pár minút naše telo, ktoré bude pripravené zvládnuť ďalšie online prednášky, je nevyhnutné.

Ak máte dlhšiu pauzu, nezaškodí ľahká meditácia, joga alebo cvičenie. Fyzická aktivita pomáha sústredeniu tým, že spúšťa vylučovanie endorfínov. Majú vplyv na funkcie mozgu, najmä na pamäť.

online prednášky
Strečing počas prestávky podporí našu pamäť. Zdroj: thestatesman.com

Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár