Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Liga majstrov mení pravidlá

Napísal na 22. marca 2024

Nový formát Ligy majstrov 2024/2025 má za cieľ revolúciu v európskom futbale. UEFA zaviedla rozsiahle zmeny, ktoré majú zvýšiť atraktivitu, konkurencieschopnosť a rozmanitosť v súťaži. Tieto zmeny ovplyvnia aj slovenský futbal, prinášajúc nové príležitosti a výzvy.

Podľa portálu Denník N je jedným z najvýraznejších aspektov nového formátu Ligy majstrov rozšírenie počtu účastníkov z tradičných 32 na 36 tímov. Toto zvýšenie poskytuje širšie možnosti účasti pre kluby z rôznych krajín a zvyšuje konkurenciu v súťaži. Okrem toho sa mení aj spôsob kvalifikácie a zaradenia tímov do skupinovej fázy, čo môže ovplyvniť dynamiku celého turnaja.

Dôvody a ciele zmeny

Ako uvádza Sme, UEFA si uvedomuje potrebu zvýšiť atraktivitu a konkurencieschopnosť Ligy majstrov v dnešnom futbalovom prostredí. Z tohto dôvodu zdôvodnila zmeny tromi hlavnými bodmi. Prvým je zvýšenie atraktivity súťaže, čo by malo prilákať viac divákov a zabezpečiť vyššie príjmy pre kluby. Druhým je snaha o vyváženejšie zastúpenie tímov z rôznych krajín, čo má podporiť rozvoj futbalu aj v menších európskych ligách. A tretím je adaptácia na moderné futbalové trendy a odstránenie nedostatkov starého systému.

nový formát Ligy Majstrov
Z nového formátu Ligy majstrov 2024/2025 vychádza aj predpokladaná možnosť, že výraznejšie kluby z menších európskych líg sa budú viac angažovať v kvalifikáciách, čo môže priniesť väčšiu diverzitu tímov v hlavnej súťaži. Zdroj: Flickr

Zmeny v Lige majstrov majú potenciálne veľký dosah aj na slovenský futbal. S rozšírením počtu tímov a zmenami v kvalifikačných kritériách sa otvárajú nové príležitosti pre slovenské kluby. Víťazstvo v domácej lige alebo úspech v európskych kvalifikačných kolách by mohli posunúť slovenský tím priamo do skupinovej fázy Ligy majstrov, čo by bolo historickým míľnikom pre slovenský futbal.

Vplyv na premier league

Podľa slovenského portálu Premier League ovplyvňuje nový formát Ligy majstrov aj anglickú Premier League. S novými pravidlami by piaty tím z Premier League mohol byť priamo kvalifikovaný do skupinovej fázy, čo by znamenalo väčšiu konkurenciu a motiváciu pre tímy v boji o najvyššie priečky v lige. Tento krok by mohol posilniť postavenie Premier League ako jednej z najprestížnejších futbalových súťaží na svete.

Nový formát Ligy majstrov 2024/2025 prináša revolúciu v európskom futbale. Jeho zmeny majú za cieľ zvýšiť atraktivitu, konkurencieschopnosť a rozmanitosť súťaže. Tieto zmeny otvárajú nové dvere pre slovenské kluby a môžu prispieť k zlepšeniu ich pozície v európskom futbale.