Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Lewis Capaldi prichádza okrem nového albumu aj s dokumentom o jeho živote

Napísal na 3. mája 2023

Nový album od Lewisa Capaldiho uvidí svetlo sveta už v máji a okrem lásky k druhým bude zameraný aj na ich stratu. Ako to ale bude s turné a jeho chorobou?

Väčšina ľudí zachytila v roku 2019 celosvetový hit Before You Go, ktorý rieši lásku a následne rozchod. Nový album od Lewisa Capaldiho ale bude iný a nebude riešiť len lásku k inému človeku, ale aj stratu. Ten čoskoro plánuje aj vydať, no spevák nevie ešte povedať, či pôjde s týmto albumom na turné. Začína ho totiž čoraz viac obmedzovať Tourettov syndróm, ktorým trpí už dlhšiu dobu. V jeho novom dokumente na Netflixe sa zdôveril aj s jeho obavami týkajúcimi sa závažnej choroby.

Ako to bude a ako to je s Lewisom a jeho hudbou?

Nedávno sa začala internetom šíriť informácia o chorobe škótskeho speváka Lewisa Capaldiho. Krátko na to, počas jedného jeho februárového vystúpenia vo Frankfurte, sa začali ukazovať už aj príznaky a spevák začal mať priamo na pódiu tiky. Tu nevedel odspievať refrén jeho skladby Someone You Loved, no fanúšikov to neodradilo a odspievali ho za neho a pre neho. Video sa stalo virálnym, čím na hudobníka padali čoraz viac prosby, aby sa priamo vyjadril k tomu, ako to bude s ním ale aj s jeho kariérou.

Po niekoľkých priznaniach a rozhovoroch prišiel Lewis 5. apríla aj s vlastným dokumentom na Netflixe, ktorý nazval How I’m Feeling Now. Týmto spôsobom, ako to uviedol aj na jeho Instagrame, chce ľuďom priblížiť jeho chorobu a chce byť otvorený k svojim fanúšikom. Tu vidno okrem jeho tikov aj veľké výčitky a obavy z toho, ako bude ďalej pokračovať. V dokumente tvrdí, že chce napriek ťažkostiam pokračovať vo svojej tvorbe, pretože hudba pre neho znamená veľmi veľa.

Keďže na tento syndróm neexistuje žiaden liek, a tým pádom sa Lewis nemá ako liečiť, plánuje pracovať na ďalšej tvorbe. Okrem toho chce vydávať ďalšie diela a pokračovať v tvorení nových albumoch, pokým mu to choroba dovolí. Podľa jeho doterajších vyjadrení tvrdí, že pravdepodobne si dá neskôr pauzu od koncertov a bude tvoriť len v štúdiu alebo doma.

O chorobe, pozornosti a TikToku

Internet nie je len miestom, kde môžeme nájsť súcit a pochopenie, ale aj zneužívanie cudzieho nešťastia alebo výsmech. Rovnako to je aj s Tourettovým syndrómom. Keď mladšie internetové publikum videlo súcit a čísla zhliadnutí pri videu, kde mal Lewis tiky, začali ich napodobňovať. Niektorí to zneužili len pre pozornosť, zviditeľnenie, či ľútosť. Zvyšok publika to chcel napodobniť, aby poukázali na túto chorobu. To ale častokrát znelo skôr výsmešne a vôbec to nebolo morálne správne.

Druhým typom publika sa stali prevažne deti, ktoré pochytili tieto tiky bez toho, aby si to uvedomovali. Ide o tiky, ktoré deti vidia pri svojich obľúbených influenceroch a následne ich začnú praktikovať tiež, bez toho, aby o tom vedeli. Rovnako je tomu aj pri rodinných príslušníkoch alebo ľuďoch, ku ktorým vzhliadajú. Dostalo to pomenovanie TikTok tik a tiež sa spája práve so spevákom a Tourettovým syndrómom, pretože TikTok tiky začali byť viac rozšírenejšie práve po Lewisovom priznaní.

Nový album plný emócií

Aj napriek všetkému spevák plánuje tento rok vydať album, ktorý sa bude volať Broken by Desire to Be Heavenly Sent. Má vyjsť 19. mája a objavia sa v ňom skladby, ktoré publikoval už dávnejšie. Sú medzi nimi skladby Forget Me, Wish You the Best, Pointless a How I’m Feeling Now, ktorú vytvoril pre jeho nový dokument. Tieto budú zároveň aj hlavnými songami novej zbierky. Lewis sa chce tiež napojiť na jeho Divinely Uninspired to a Hellish Extent album z roku 2019.

Nový album od Lewisa Capaldiho bude odkazovať na jeho starší album z roku 2019.
Porovnanie albumov Broken by Desire to Be Heavenly Sent (vľavo) a Divinely Uninspired to a Hellish Extent (vpravo), kde naráža farbou a pohľadom na nebo a peklo, ktoré sú spomenuté v názvoch. Zdroj: Instagram/lewiscapaldi

Podobne, ako to bolo pri jeho skladbe Forget Me, aj samotný album sa bude venovať láske a strate pri rozchode. „Nechcem vytvárať nový zvuk pre seba alebo sa znova objavovať. Piesne, ktoré som napísal, sú emotívne o láske a strate,“ povedal Lewis v jednom rozhovore do médií.