Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Melancholický album Lany Del Rey je tu. Spieva o smrti a intimite

Napísal na 10. apríla 2023

Speváčka a skladateľka vydala svoj 8. štúdiový album s názvom Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd. Vydanie musela o pár týždňov posunúť. Spieva o vážnych témach a svojich pocitoch. Aké dojmy mali fanúšikovia?

Lana Del Rey je meno, ktoré pre hudobný priemysel nie je cudzie. Kariéru odštartovala v roku 2005 jej debutovou skladbou Video Games. Globálneho úspechu sa dožil už jej druhý štúdiový album Born to Die. Single ako Summertime Sadness, Born to Die a Blue Jeans sa objavili v Billboard Hot 100. 

Časopis Rolling Stone vydal pred zverejnením jej posledného albumu top 50 skladieb od Lany Del Rey. Debut Video Games sa umiestnil na prvom mieste.

Jej posledný album s názvom Blue Banisters vyšiel v roku 2021. Odvtedy ste jej tvorbu mohli počuť napríklad v seriáli Eufória. Spolupracovala aj so speváčkou Taylor Swift na albume Midnights a vytvorili spolu skladbu Snow on The Beach. 

Veľmi známa je taktiež pieseň pre snímku Veľký Gatsby, ktorá nesie názov Young and Beautiful. Do filmu sa jej tvorba hodila, pretože sa preslávila témami tragickej romantiky, melanchólie a ženského pôvabu. Jej videoklipy majú tiež nádych filmovej štylizácie a vyzerajú ako z 50. rokov. 

Prečo zverejnenie albumu odložila?

Lana Del Rey posunula vydanie svojho albumu o dva týždne neskôr ako bolo v pláne. Speváčka zverejnila na svojom Instagrame príspevok, kde odhalila obálku a zoznam skladieb. V popise oznámila, že album bude neskôr. Žiaden konkrétny dôvod nepovedala a príspevok bol odstránený z Instagramu pre nahotu. 

Fanúšikovia špekulujú nad rôznymi dôvodmi. Väčšina sa prikláňa k názoru, že to bolo kvôli novému albumu Miley Cyrus. Oba albumy by vyšli v rovnaký deň. Myslia si, keďže Flowers trendovala, že tvorba Lany Del Rey by nemala až taký úspech. 

Nový album Lany Del Rey
Obálka albumu Lany Del Rey. Zdroj: Genius.com

Iní to zase pripisujú zmene obálky. Na pôvodnej fotke bolo speváčke vidieť odhalené poprsie, teraz je na albume jej portrét. Keďže na sociálnych platformách je nahota zakázaná, fanúšikovia by skladby nemohli zdieľať.

Niektorí si myslia, že posunutie vydania spôsobené incidentom, kedy Lanu okradli. Z auta jej niekto zobral demo nahrávky, poznámky a iné veci spojené s jej najnovšou tvorbou. Toto sa však odohralo v roku 2022.

Nový album Lany Del Rey preberá vážne témy

Nový album Lany Del Rey má zvláštny a nezvyčajne dlhy názov. Rovnako sa volá aj druhá skladba albumu a začína sa rovnakými slovami: ,,Vedel si, že pod Ocean Boulevard je tunel?” 

Názov referuje ku konkrétnemu tunelu v Kalifornii, ktorý je už desaťročia uzavretý. Opisuje ho ako krásne zdobený tunel, s dlaždicami a vysokými múrmi. Zvláštnym spôsobom sa k nemu prirovnáva. Predstava, že aj ona by zostala sama a odrezaná od sveta je desivá. 

Nový album Lany Del Rey
Fotka Lany Del Rey k novému albumu Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd. Zdroj: Twitter/lanadreyonline

V rozhovore z roku 2014 sa Lana Del Rey zverila reportérovi, že by chcela zomrieť. V novom albume ďalej rozvíja myšlienky o smrti. Spieva o tom, ako by to vnímala jej rodina. V skladbe Fingertips spomína, aký mala vzťah s jednotlivými členmi, ale zároveň spomína tragédie a smrť jej rodinných príslušníkov. 

Fishtail a Sweet sú o láske a jej poslednom vzťahu. Metafora zapletania vlasov reprezentuje intímny vzťah medzi ňou a jej partnerom. ,, Nezapletaj mi vrkoč, ak sa o mňa nezaujímaš,“ spieva vo Fishtail. V druhej skladbe premýšľa, aké by to bolo mať vlastnú rodinu. Pýta sa v nej partnera, či rozmýšľal nad životom, či chce deti alebo ju ako manželku. Zároveň hovorí, že je iná žena ako predtým.

Okrem vzťahov, smrti a rodine, hovorí o sexuálnom zneužití, ale aj sexuálnej frustrácii. Album melancholicky a z pohľadu speváčky opisuje náročné témy, do ktorých sa nie každý vie vcítiť. 

Hlavná skladba a spolupráce

Veľmi obľúbená sa stala hlavná skladba A&W, kde speváčka opisuje ako zápasí s láskou k sebe. No má to aj hlbší význam. ,,Pozri ako vyzerá moja postava a vlasy. Ak by som niekomu povedala ako ma znásilnil, mysleli by si, že som si to nepýtala?” kritizuje v texte speváčka problém obviňovania obetí sexuálneho zneužitia. 

Lana Del Rey spojila sily s viacerými umelcami. Medzi tieto mená patrí aj favorit minuloročných Grammy, Jon Batiste. Vytvorili spolu Candy Necklace a Jon Batiste Interlude. V skladbách spieva aj o jej depresívnych pocitoch, ale aj o tom, že za ne môže iná osoba.

Trochu rýchlejšie tempo má pieseň Pappers so speváčkou Tommy Genesis. Naopak naozaj smutne znie Paris, Texas v spolupráci s hudobníkom SYML. Jednoduchý text hovorí o tom, ako odchádza z domova a cestuje ale ostatní nerozumejú prečo.

Speváčka si vybrala interpretov, ktorí sa venujú rôznym žánrom. Nechýba tu ani napríklad kapela Bleachers, ktorá tvorí alternatívny rock. Nájdete tu aj britského klavíristu a skladateľa RIOPY alebo speváka Father John Misty, ktorý sa venuje folku.

Dojmy fanúšikov

Speváčka sa venuje prevažne alternatívnemu popu. Nový album Lany Del Rey obsahuje 16 piesní v tomto žánri. Všetky sú veľmi melodické, jemné ale hlavne melancholické a pomalé. Väčšinou jej hlas sprevádza klavír alebo jemné husle.

,,Všetky skladby znejú podobne, a všetky sú smutné,” opísal svoje pocity Dominik. Mnoho fanúšikov sa stotožnilo s jeho názorom, no pre speváčku je to typické. Ani v predošlých albumoch nemá veľmi veselé, či tanečné skladby. Tento nie je výnimkou. 

Chris Willman napísal pre Variety, že poslucháčov môže album vyčerpať. Naráža na dĺžku albumu rovnako ako na pomalé tempá. ,,Nie sú to skladby, na ktoré si niekto zatancuje. Je to umelecké dielo,” vyjadrila sa pre článok študentka Simona. 


Možnosti čitateľa

Zanechajte komentár