Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 75

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/3/4/34db1509-ab11-40d3-bf5d-a7b864638c6c/aetter.sk/web/wp-config.php on line 76
Poznáte týchto 5 animovaných vianočných rozprávok?
Aktuálna pieseň

Názov

Umelec

107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!107, 2 FM - LADÍME S VAMI. VŽDY A VŠADE!

Background

Poznáte týchto 5 animovaných vianočných rozprávok?

Napísal na 17. decembra 2023

Filmy ako sú Grinch alebo séria Sám Doma spríjemňujú vianočné sviatky takmer v každej rodine. Filmová produkcia sa však nezastavila a na scénu prišli aj nové animované vianočné rozprávky.

Slováci si v dnešnej dobe nevedia predstaviť Štedrý deň bez vianočných klasík ako sú Mrázik či Tri oriešky pre Popolušku. Ale vďaka technickému pokroku sa na filmový trh dostalo množstvo nových rozprávok, ktorým sa oplatí dať šancu.

1. Klaus (2019)

Prvý animovaný celovečerný film, ktorý sa objavil na Netflixe. Klaus patrí medzi nové vianočné rozprávky zo španielskej produkcie a môže konkurovať iným celosvetovo známym konceptom. Jeho veľký úspech potvrdzuje aj to, že bol nominovaný na Oscara v kategórii animovaný film.

Predlohou filmu bola poviedka Klaus od Sergia Pablosa, ktorý rozprávku aj sám režíroval. Zaujímavosťou je, že od apríla 2015 putoval film po viacerých štúdiách. Tie ho však považovali za „príliš riskantný“ a až v novembri roku 2017 naň získal práva Netflix. Počas prvého mesiaca vydania získal až 30 miliónov zhliadnutí.

Príbeh je založený na mladom Jesperovi Johanssonovi, ktorý je synom bohatého správcu pošty. Spokojne si žije v prepychu, avšak jedného dňa ho otec pošle do školy, kde sa má naučiť ako byť správnym doručovateľom pošty.

nové vianočné rozprávky
Ukážka z rozprávky, kde Jesper príde do mestečka Smeerensburg. Zdroj: Netflix.com

Školu zanedbáva a otec ho za trest pošle do odľahlého mestečka, kde musí do konca roka splniť určitý počet roznesenej pošty. Mesto je plné problémov a zúfalý Jesper ide navštíviť opustenú horáreň, kde sa stretne s horárom, Klausom. Samotný výrobca hračiek už dávno stratil chuť tvoriť, ale stretnutie s Jesperom mu do života vnesie nový dôvod na radosť.

2. Arthur zachráni Vianoce (2011)

Arthur Christmas je vianočná rozprávka, ktorá si získa srdce každého dieťaťa. Túto animovanú rodinnú komédiu vo formáte 3D režírovala Sarah Smith v spolupráci s Barrym Cookom. Film vydali produkcie Sony Pictures Animation a Aardman Animations.

Základ filmu sa nesie v znamení vianočnej klasiky – rodina v štádiu komickej nefunkčnosti, ktorú musí niekto z nich zachrániť. Príbeh sa točí okolo malého Arthura, ktorý dostal dôležitú úlohu. Do svitania Štedrého dňa musí nájsť odpoveď na tú najzáhadnejšiu otázku: „Ako dokáže Santa priniesť všetkým deťom darčeky za jednu noc?

Niektoré ukážky z diela využil Justin Bieber vo videoklipe k vianočnej pesničke s názvom Santa Claus is comin‘ to town. To získalo rozprávke ešte väčšiu popularitu a publikum sa pri jej hodnoteniach vyjadrovalo veľmi kladne, na webe ČSFD si rozprávka získala cez 70 %.

3. Predvianočná nočná mora (1993)

The Nightmare Before Christmas nepatrí medzi nové vianočné rozprávky, ale svojou netradičnosťou si aj dnes získava pozornosť divákov. Výnimočnou je najmä vďaka tomu, že bola vytvorená pomocou techniky stop motion. Tá predstavuje technickú animáciu, pri ktorej sa reálne objekty na každom snímku postupne posúvajú, a tým vytvárajú na zaradom naukladaných snímkach pohyb.

Predlohou tohto animovaného filmu, z dielne Henryho Selicka, bola poviedka od Tima Burtona. Hlavnou postavou príbehu je Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou, ktorý je nekorunovaným vládcom mestečka Halloween.

Jedného dňa sa začne nudiť a prestanú ho baviť jeho klasické činnosti ako strašenie detí či futbal na cintoríne. O pár dní neskôr sa náhodou ocitne vo Vianočnom meste, kde spozná nový sviatok – Vianoce. Táto skutočnosť ho zmení úplne od základov.

4. Vianočná Koleda (2009)

Rozprávka je filmovou adaptáciou knihy Charlesa Dickensa, ktorú režíroval Robert Zemeckis. Hlavným dabérom je Jim Carrey, ktorý nadaboval všetky hlavné postavy – Ebenezera Scrooga vo všetkých jeho vekových podobách, Ducha minulých Vianoc, Ducha prítomných Vianoc a Ducha Vianoc, ktoré ešte len prídu.

Príbeh Vianočnej koledy hovorí o starom mužovi, ktorému sa na Štedrý deň zjaví duch jeho zosnulého obchodného spoločníka, aby ho varoval pred krutým osudom, ak sa nezmení na lepšieho človeka. Jeho vykúpením majú byť traja duchovia Vianoc, s ktorými sa stretne a pomôžu mu na ceste ku zmene.

5. Angeline Vianoce (2017)

Tento menej známy írsky animovaný film režíroval Damien O’Connor. Hlavnú postavu Angelu dabovala, nominantka na Oscara, herečka Ruth Negga. Rozprávka získala viacero celosvetových ocenení a má aj svoje pokračovanie s názvom Angela’s Christmas Wish, ktoré vyšlo v roku 2020.

Prvá časť sa venuje malej Angele, ktorá chce dosiahnuť príjemné prežitie vianočných sviatkov pre celú rodinu. Keď Angela spoločne s rodinou ide do kostola, uvidí tam malého Ježiška, ktorého vezme presvedčená, že mu je zima. Táto nechcená krádež Angelinej matke pripomenie chvílu, kedy pre ňu jej manžel ukradol balík uhlia, aby jej novorodenej dcérke nebola zima.

V druhej časti sa Angela snaží o to, aby bola celá jej rodina na sviatky doma, pretože jej otec pracuje až v Austrálii. Vydá sa na dlhú cestu, no myšlienky na jej ustráchanú mamu jej nedovolia docestovať, a preto sa vráti bez svojho otca domov. S hlavou v smútku na Vianoce objíme obraz svojho otca a vysloví svoje jediné vianočné prianie, aby sa jej otec vrátil domov.